[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

نیروگاه خورشیدی وارد مدار شد، روزنامه شیراز نوین

نیروگاه خورشیدی 1000 کیلوواتی شهرستان آباده در استان فارس با حجم سرمایه گذاری 150میلیارد ریال توسط بخش خصوصی به بهره برداری رسید. مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق استان فارس با اعلام این خبر بیان داشت: این نیروگاه در زمینی به مساحت دو هکتار، در مدت زمان 2 سال و نیم ساخته شده که با تولید حدود دو گیگاوات ساعت انرژی و تزریق آن به شبکه سراسری، علاوه بر صرفه جویی در منابع سوخت فسیلی، از انتشار حدود هزار تن گاز گلخانه ای در سال جلوگیری خواهد کرد.
اسماعیل خاتمی با بیان اینکه منبع انرژی خورشیدی، گنجینه ای از ثروت پایدار و منحصر به فردترین منبع انرژی تجدید پذیر در جهان است، اظهار داشت: نیروگاه 1000 کیلوواتی آباده چهارمین نیروگاه بزرگ خورشیدی در محدوده توزیع برق استان فارس می‌باشد که در کنار 753 نیروگاه خورشیدی خانگی در مجموع حدود 17 گیگاوات ساعت انرژی تولید نموده و این میزان برق تولیدی می‌تواند برق حدود 2700 خانوار را در روز تأمین نماید. وی با اشاره به حمایت صنعت برق از سرمایه گذاران بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی گفت: ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های خورشیدی حداکثر تا 2 برابر ظرفیت انشعاب متقاضیان و تا سقف 200 کیلووات تعیین گردیده که برای تولید هر کیلووات آن حدود 10 مترمربع زمین و بین 15 تا 20میلیون تومان سرمایه گذاری نیاز می‌باشد که با افزایش نرخ خرید برق به میزان 40 درصد در سال جاری و انعقاد قرارداد خرید تضمینی به مدت 20 سال، بازگشت سرمایه آن بین 4 تا 5 سال به طول خواهد انجامید. 
خاتمی با بیان این موضوع که در صدور مجوزهای جدید هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد، اظهار داشت: از ابتدای سال 95 تاکنون مبلغ 245میلیارد ریال بابت خرید تضمینی برق به مشترکان خانگی پرداخت شده و تقریباً به ازای هر 5 کیلووات نیروگاه منصوبه یک اشتغال دائم و پایدار به وجود آورده است. 
وی در پایان اظهار داشت: در سال‌های اخیر با ارائه برنامه‌های تبلیغاتی و معرفی فواید و سوددهی نیروگاه‌های خورشیدی همچنین انعقاد تفاهم نامه همکاری با یکی از بانک‌های قرض الحسنه استان در جهت اعطای تسهیلات بانکی جهت نصب و راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی، در آینده شاهد افزایش تعداد سرمایه‌گذاران در این حوزه خواهیم بود.  

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی