[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۰
  • دوره جدید

چرا انقلاب کردیم، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

چرا انقلاب کردیم و انقلابی کیست؟ به‌راستی دوباره باید به سرخط این مطلب مهم بازگردیم و ببینیم چرا انقلاب کردیم و انقلابی کیست؟ مسلم آنکه ملت مسلمان ایران با همبستگی و به رهبری عالم دینی خود، علیه فساد حاکمه دست به انقلابی اسلامی زدند که پیوست آن اصلاحات در نظام مدیریتی و اجرایی کشور باشد. 
نظام اقتصادی کشور نیز در انتظار اصلاحاتی بود که باید توسط متخصصان اقتصادی انجام می‌شد...

اما درگیر شدن انقلاب مردم با جنگ و ناآرامی‌های نظامی در اقصی نقاط کشور این فرصت را که همانا اصلاحات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بود، از 
ملت گرفت. 
کشور به یک میدان بزرگ جنگ تبدیل شد و همه به حالت آماده باش درآمدند تا نظام اسلامی را که خون بهای شهدای بسیاری بود، حفظ کنند. مردم با تمامی وجود به میدان حفاظت آمدند و تمامی سختی‌ها را به جان خریدند. خون‌های بسیاری ریخته شد تا نظام اسلامی حفظ شود. در واقع خون‌ها درخت ارزش‌ها را آبیاری نمود تا در فرصتی مناسب میوه ارزش‌ها نصیب ملت شود. 
جنگ هشت ساله بالاخره به پایان رسید و علی رغم اینکه میدان‌ها از نبرد‌های خونین خالی شد، اما در جبهه اقتصادی همچنان نبرد ادامه یافت. مقاومت ملت در جبهه‌های جنگ نشان داد پافشاری جمیع کشورهای مخالف انقلاب بی فایده است و ملت برای حفاظت از هر وجب خاک خون می‌دهند و عقب نشینی در کار نیست. جنگ موشکی به شهرهای ایران کشیده شد و در تهاجمی دوباره فشار بر ملت تشدید گردید اما ملت پای حرف خود ماندند. 
با گذشت آن سال‌ها اما ملت انتظار داشتند مدیران انقلابی به درمان دردها بپردازند. حالا اما گفته می‌شود نفوذی‌ها یا همان ستون پنجم دوران جنگ در بدنه نظام مدیریتی و اجرایی رخنه کردند و ثبات اقتصادی اجتماعی را بر هم زدند. کنترل اوضاع از دست دلسوزان خارج شد و در نتیجه آن عدم کنترل و عدم توانایی مدیران بحران، این حال و روز را نصیب معیشت ملتی کرده که تمام قد حافظ نظام بوده اند. بدون تعارف باید سخن گفت و مدیران کشور باید گوش شنوا داشته باشند و از انتقادات نهراسند. بدون تعارف باید گفت نمره مدیران صفر است. 
هر دولتی که آمد کاری انجام دهد، هزاران وعده داد اما در عمل به انتقاد از دولت پیشین پرداخت. زمان صرف شده برای انتقاد و افشاگری‌ها طولانی به نظر می‌رسد. محاکمه عناصر دولت گذشته چندان نفعی به حال معیشت ملت ندارد؛ چراکه باید با تشدید نظارت‌ها مانع این عملکرد در دولت‌ها می‌شدیم. 
حالا اما اگر فرضاً تمامی اعضای کابینه گذشته دستگیر و اعدام شوند، نفعی به حال ملت ندارد؛ چراکه عمر و جوانی ملت باز نخواهد گشت. اعتماد عمومی غنی ترین ثروت برای حاکمیت است که فی الحال دچار خسارت‌های بزرگی شده است. رئیس دولت سیزدهم سعی دارد با بازدید‌های میدانی و تماس مستقیم با مردم این ضربه بزرگ و کاری را که به کاهش مشارکت‌های سیاسی انجامیده است، ترمیم کند. این کار، کار بزرگ و محالی به نظر می‌رسد؛ چراکه نان ملت در تنور اعتماد سوخته است. اینکه سؤالی پر و پیمان مطرح می‌کنیم که چرا انقلاب کردیم و انقلابی کیست، بدین منظور است که نیروهای انقلاب از سال 1357 به این طرف در تمامی پست‌های حساس و کلیدی مستقر شدند. دفاع مرزی به یک صحنه بزرگ و حضور پرشکوه نیروهای انقلاب تبدیل شد اما باید متفکران این ملک، ملت را به دفاع چندجانبه دعوت می‌کردیم؛ دفاعی که در جبهه اقتصادی حکم سنگرهای پشتیبانی را داشت و ما غافل بودیم از کدام نقطه ضربه خواهیم خورد. 
نتیجه این غفلت، نفوذ عناصر فرصت طلب اقتصادی بود که اختلاس‌های رقم درشت را باعث شدند؛ عناصری که بیت المال را خالی کردند و به خارج گریختند. ظاهرسازی و پذیرش ظاهرها هر دو در نوع خود اشکال بزرگی بود؛ چراکه ظاهر افراد می‌تواند فریبنده باشد اما پذیرفتن این ظواهر حکایت از غفلت‌های بزرگی دارد. 
موج مهاجرت‌هایی که همچنان ادامه دارد و تلفات سنگین در صف نخبگان حکایت عجیبی از ادامه این غفلت‌ها دارد. اقتصاد یک کشور و بی بنیه شدن آن می‌تواند از هر تهدیدی خطرناک‌تر باشد؛ چراکه مانند موریانه درخت باورها و اعتماد را می‌خورد و از درون پوک می‌کند. حالا اما در انتظاریم تا دولت سیزدهم نه با برنامه‌های بلندمدت، که با ارائه فوری برنامه‌های کوتاه مدت معیشت و اعتماد ملت را ترمیم کند. تعامل با جهان و کشورهایی که می‌توانند در اقتصاد ایران سرمایه گذاری کنند، ضروری است. نیروهای دلسوز و انقلابی باید هرچه سریع‌تر به صورت انقلابی کارها را سامان دهند. انقلابی عمل کردن یعنی بدون تأخیر بودن؛ یعنی صریح و واضح عمل کردن؛ یعنی در میدان بودن و عمل کردن به شعارها و البته ملت نیز باید از طریق نمایندگان خود شعارهای انقلاب را مطالبه کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی