[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

توسعه فضای سبز با آب‌های خاکستری، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز گفت: در راستای افزایش سرانه فضای سبز شهری از اول دی ماه تا روزهای پایانی اسفند برنامه کاشت نهال در دستور کار این سازمان قرار دارد.
محمدرضا زندیه در مراسم کاشت نهال و نکوداشت شهیدان مدافع سلامت شیراز با اشاره به برگزاری این آیین همزمان با میلاد حضرت زینب(س) و روز پرستار، گفت: این برنامه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سازمان سیما و بسیج دانشگاه علوم پزشکی و سایر نهادهای ذی‌ربط به یاد سه شهید مدافع سلامت شهر شیراز با حضور خانواده‌های معزز آنها برگزار شده است.
وی افزود: برنامه کاشت نهال در بوستان نارنج با هدف نکوداشت سه شهید مدافع سلامت شهیده مریم رحیمی، نوید ذکری و شهید سید فخرالدین میرحسینی همزمان با روز پرستار و ترویج درخت‌کاری اجرا شد. رئیس سازمان سیما و منظر فضای سبز شهرداری شیراز درباره برنامه هفته درخت‌کاری در اسفند ماه گفت: در راستای افزایش سرانه فضای سبز شهری از اول دی ماه تا پایان سال برنامه کاشت نهال در دستور کار سازمان قرار دارد. زندیه از اجرای طرح‌های مختلف فضای سبز در سطح شهر شیراز خبر داد و گفت: یکی از برنامه‌ها مدارس سبز است که با همکاری آموزش و پرورش درخت رایگان در اختیار دانش آموزان نواحی چهارگانه شیراز قرار می‌گیرد تا در حیاط مراکز آموزشی غرس شوند. وی با اشاره به طرح حامی به عنوان برنامه ای برای حمایت از کاشت درخت در مراکز دولتی و پادگان نظامی و سایر دستگاه‌ها در سطح شهر شیراز گفت: این طرح به منظور غرس درخت در ادارات دولتی اجرا می‌شود. او با اشاره به طرح سبزینه به عنوان طرح دیگری که به مناسبت هفته درخت‌کاری اجرا می‌شود، گفت: در این طرح اهدای نهال رایگان به شهروندان در سطح مناطق یازده‌گانه اجرا می‌شود. زندیه تصریح کرد: سرانه فضای سبز شهر شیراز ۲۲ مترمربع است که این سرانه به همراه باغ‌های قصردشت و ارتفاعات سبز شیراز در وضعیت مطلوبی قرار دارد. او درباره رویکرد سازمان متبوعش درباره کاشت چمن در شرایط خشک‌سالی گفت: طی یک مطالعات تحت عنوان خشک منظری شهر شیراز که در فروردین ماه صورت گرفت، استفاده از گونه‌های کم آب (درخت خرنوب و زیتون تلخ) برای افزایش پوشش گیاهی در سطح شهر استفاده خواهد شد. این طرح با هدف کاهش سطوح چمن و بهینه سازی افزایش سطح سبزینگی و بهبود راندمان مصرف آب است. زندیه عنوان کرد: حذف چمن از فضای سبز شهری به یک باره امکان پذیر نیست و با یک حرکت تدریجی در بلوارها و تقاطع به مرور کاشت چمن حذف می‌شود. البته این روند در پارک‌ها صورت نمی‌گیرد.
رئیس سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در ادامه عنوان کرد: یکی از برنامه شهرداری اهدای رایگان ۱۵هزار اصله نهال به شهروندان در هفته درخت‌کاری به یاد ۱۵هزار شهید استان فارس است. زندیه در خصوص استفاده از پساب فاضلاب یا همان آب‌های خاکستری در آبیاری درختان سطح شهر گفت: در این زمینه چند طرح در دستور کار قرار گرفت که یکی از آنها استفاده از تصفیه‌خانه‌های لوکال بود. این پروژه نیازمند تعامل سایر دستگاه‌هاست. وی افزود: در حال حاضر تعداد ۱۰۳ حلقه چاه برای آبیاری فضای سبز شهری در حال استفاده است و هدف مدرنیزه کردن شبکه آبراه‌هاست. زندیه در ادامه خاطرنشان کرد: تعداد درختان پلاک گذاری شده و شناسنامه‌دار شهر شیراز ۸۶۰هزار اصله درخت در عرصه‌های عمومی است که تعداد ۶۰ درصد از سال ۹۴ پلاک گذاری شده است. این پروژه به صورت پیوسته در حال اجراست و درختان در عرصه اسکلت اصلی شهر پلاک گذاری شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی