[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

کشت اشتغال در گلخانه‌ها ، روزنامه شیراز نوین

به گفته دکتر ایمانیه، فارس بستری مناسب برای کاشت گیاهان دارویی است که علاوه بر مصرف کم آب، ارزش افزوده درخور توجهی در بر دارد و هم اکنون مقرر شده توانمندی‌های هر شهرستان در زمینه کشت گیاهان دارویی مجداً مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر محمدهادی ایمانیه، در دیدار با علی اکبر مدکان، معاون توسعه و منابع وزیر جهاد کشاورزی، با اشاره به اینکه کشاورزی یکی از پتانسیل‌های شاخص اقتصادی در استان فارس است، بر لزوم توجه بیشتر به این حوزه و رفع مشکلات موجود تأکید کرد.
استاندار فارس با بیان اینکه، ۹ سال خشک‌سالی پیاپی فارس را با مشکلات تأمین آب مواجه کرده، عنوان کرد: بسیاری از محصولات منحصر به فرد از جمله انجیر استهبان، انار ارسنجان، گردوی بوانات، خرمایی خشت و... در فارس تولید می‌شود که متأسفانه در اثر این خشک‌سالی ضربه جدی دیده‌اند.
وی تأکید کرد: انتظار داریم با همکاری آب منطقه‌ای، آبفا و جهاد کشاورزی طرح‌های مشترکی همچون آبخیزداری، آبخوان داری، آبیاری تحت فشار، کاشت گلخانه‌ای و... که مصرف آب را به حداقل می‌رسانند، اجرایی شود.
به اعتقاد دکتر ایمانیه، فارس بستری مناسب برای کاشت گیاهان دارویی است که علاوه بر مصرف کم آب، ارزش افزوده درخور توجهی در بر دارد.
وی عنوان کرد: هم اکنون مقرر شده توانمندی‌های هر شهرستان در زمینه کشت گیاهان دارویی مجدداً مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.
نماینده عالی دولت در استان فارس وجود دانشگاه شیراز و همچنین مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی را از جمله مهم‌ترین ظرفیت‌های استان فارس برای توسعه کشت گیاهان دارویی دانست.
استاندار فارس با اشاره به اینکه فارس رتبه اول تولید محصولات باغی و رتبه دوم تولیدات کشاورزی کشور را دارد، اظهار کرد: به رغم این رتبه تنها ۲.۵ درصد از صادرات محصولات کشاورزی مربوط به فارس است که این موضوع نشان دهنده نبود صنایع تبدیلی و نیاز به پایانه‌های صادراتی است.
دکتر ایمانیه توسعه کشت گلخانه ای و صنایع تبدیلی را دو اولویت اصلی اقتصادی در استان برشمرد و از دست اندرکاران جهاد کشاورزی خواست با همکاری در این زمینه امکان رشد و توسعه و اشتغال‌زایی را در استان فراهم کنند.
استاندار فارس با تأکید بر اهمیت و توجه به کشت صنعتی در کشاورزی و باغداری استان، عنوان کرد: بی تردید اولین اثر صنعتی شدن کشاورزی جلوگیری از مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرهای بزرگ است که اکنون معضلات بی‌شماری به وجود آورده است.
وی به بعضی از موارد مکانیزه کردن کشاورزی و دامداری در استان اشاره کرد و ضمن موفق دانستن این طرح‌ها ابراز کرد: این اقدامات که با اصلاح نژاد در گیاهان و دام‌ها انجام شده نتایج مثمر ثمری در پی داشته که می‌توان با گسترش آن شاهد تحول اقتصادی در بخش کشاورزی استان بود.
دکتر ایمانیه همچنین از معاون وزیر جهاد کشاورزی خواست با ورود جدی به موضع نهاده‌های دامی، مشکلات جدی دامداران را رفع کنند.
وی افزود: در حال حاضر دامداران در شرایط بسیار نامناسب اقتصادی قرار گرفته اند که با توجه به تأکیدات رئیس جمهور محترم باید به سرعت رفع شود.
دکتر ایمانیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه متخصصان آنکولوژی با قطعیت به این نتیجه رسیده اند که عامل اصلی افزایش سرطان‌ها استفاده از سموم دفع آفات در تولید محصولات کشاورزی و باغی است، تأکید کرد: تولید و ارائه محصولات ارگانیک یکی از مسائل بسیار مهم است که باید شرایط لازم برای این موضوع فراهم شود. غنی سازی محصولات کشاورزی به ویژه نان مصرفی مردم از دیگر مواردی بود که استاندار فارس به لزوم اجرایی شدن آن تأکید کرد. نماینده عالی دولت در استان فارس همچنین به موضوع فعالیت بانک کشاورزی اشاره کرد و گفت: انتظار می‌رود حداقل در این بانک تخصصی شاهد کاهش سود تسهیلات برای دامداران و 
کشاورزان باشیم.
دکتر ایمانیه همچنین با بیان اینکه دانشگاه شیراز و مرکز تحقیقات باید با قدرت وارد جهاد کشاورزی شوند، عنوان کرد: تأمین هزینه طرح‌های مشترکی که قرار است در پی این همکاری اجرا شود بر عهده مدیریت ارشد استان است و جهاد کشاورزی باید این هم افزایی و اشتراک را شکل دهد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی