[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

گاز امنیتی شد ، روزنامه شیراز نوین

 حسین فرزانه- گروه گزارش
گاز نه مانند برق است که وقتی قطع شد به جای آن ژنراتور روشن کرد، نه مانند آب است که برای کمبود آن دست به دعا شد و نه مانند نان است که گندم آن را وارد کرد. اصولاً گاز جانشین مهمی ندارد. شاید در نیروگاه‌ها و کارخانجات بتوان به جایش مازوت سوزاند و گوگرد در حلق خلق الله کرد، اما گاز در پتروشیمی‌ها و خانه‌ها 
جایگزین ندارد.
به گفته اوجی وزیر نفت، ایران امسال تا 200میلیون مترمکعب در روز کسری گاز دارد. تأمین مشترکان خانگی و عمومی مثل همیشه اولویت نخست شرکت ملی گاز و وزارت نفت است و ساده ترین و به نوعی تنها راه حل فعلی مدیریت کسری ایجاد شده محدودسازی گاز صنایع پرمصرف مانند نیروگاه‌ها و کارخانجات از جمله کارخانجات سیمان است.
کسری در تأمین گاز کشور سابقه چندین ساله دارد؛ امسال اما موضوع حتی به بالاترین مراجع امنیتی نیز کشیده شده است. مدیرعامل شرکت گاز استان فارس می‌گوید: محدودیت مصرف گاز صنایع سیمان در استان فارس و کشور مصوبه شورای امنیت ملی دارد. به گفته غلام عباس حسینی، مصرف ۹ شرکت سیمانی استان، روزانه ۲میلیون مترمکعب است که تأمین آن به دلیل افزایش مصرف مشترکان عمومی و خانگی امکان‌پذیر نیست و بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی، محدودسازی تأمین گاز شرکت‌های سیمان تا آخر اسفند ماه ادامه دارد.
سوخت جایگزین مازوت است؛ همان نفت کوره که مصرفش در سال‌های اخیر حاشیه‌های زیادی داشته است. 10 آذر امسال مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس گفت: از ابتدای امسال ۱۳هزار و ۴۷۸ مترمکعب مازوت در استان فارس مصرف شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۹۷ درصد افزایش یافته است. اسدالله طاهری علت این افزایش را خرید کارخانه‌های سیمان در استان فارس برای ذخیره سازی سوخت دوم اعلام کرد.
برخی معتقدند با توجه به افزایش قیمت مازوت و افزایش هزینه‌های حمل و نقل مازوت قیمت سیمان به زودی دستخوش تغییر خواهد شد و بازار سیمان که پس از عرضه در بورس منطقی شده بود، از حالت تعادل خارج می‌شود. دبیر انجمن سیمان اما این موضوع را رد می‌کند. عبدالرضا شیخان می‌گوید: زمانی که برق صنایع قطع شد، به علت اینکه فصل کار بود، بازار به سیمان تشنه بود و از طرف دیگر برق زودتر از سال‌های قبل دچار مشکل و این بار کاملاً قطع شد. طبیعتاً کمبود سیمان در بازار تشدید و منجر به افزایش قیمت شد. از آنجا که بازار زمستان مانند تابستان سفت و سخت نیست، احتمالاً این اتفاق با قطعی گاز رخ ندهد. غفاری عضو انجمن سیمان اما تقریباً مطمئن است سیمان گران نمی‌شود. وی می‌گوید: حتی اگر مازوت به صنعت سیمان داده نشود و تولید کاهش یابد، باز هم در قیمت سیمان تأثیر نخواهد داشت؛ زیرا تولید بیشتر از نیاز داخلی است و فقط ممکن است صادرات کاهش یابد. سالانه ۹۰میلیون تن ظرفیت تولید سیمان داریم که بیشترین مقدار استفاده در امسال ۶۰میلیون تن بوده است. برای ساخت یک‌میلیون مسکن نیاز به واردات سیمان نداریم؛ نهایتاً در پیک تولید مسکن، شاید ۱۰ الی ۱۵ تن سیمان بیشتر نیاز داشته باشیم. اما مازوت سوزی مخالفان سرسختی دارد؛ منطق قوی و استدلال‌های قانونی نیز دارند. 5 آذر امسال رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: هیچ یک از نیروگاه‌ها و واحد‌های صنعتی و معدنی حق استفاده از سوخت مازوت را ندارند. البته این ممنوعیت سال‌هاست اعلام شده و هرساله تکرار می‌شود. اسماعیل کهرم یکی از فعالان محیط زیست می‌گوید: میزان آلودگی این سوخت به حدی است که بدون هیچ اما و اگری اکثریت مردم را به سرطان مبتلا می‌کند. کهرم با بیان اینکه ایران چندین میلیارد لیتر مازوت به امارات می‌فروخت، تصریح کرد که وقتی مازوت ایران تا این اندازه باعث ایجاد آلودگی شد، حتی امارات هم راضی به خرید مازوت از ایران نشد. به گفته این کارشناس محیط‌زیست، اکنون انبارهای ایران پر از مازوت است و نمی‌دانیم با این حجم از مازوت چه کار کنیم. او گفت، آقایانی که برای جان مردم کمترین ارزشی قائل نیستند، جواب بدهند که چرا مازوت ایران هفت برابر استانداردهای جهانی آلودگی تولید می‌کند. سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، اما نظر دیگری دارد. به گفته اسماعیلی استفاده از مازوت به دلیل جلوگیری از خاموشی احتمالی نیروگاه‌های برق کشور انجام می‌شود و هیچ ارتباطی به پر بودن انبار‌های ذخیره نفت کوره (مازوت) ندارد؛ همانطور که در فصل تابستان که مصرف گاز به ویژه در بخش خانگی کمتر است، کل سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها را گاز تشکیل می‌دهد. 
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز می‌گوید: مردم را از مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌ها و صنایع نترسانیم؛ اگر زمانی که گاز کم داریم، مازوت مصرف نکنیم، ۲۵ درصد کشور در خاموشی فرو‌ می‌رود. فریدون عباسی مصرف روزانه ۳۳میلیون لیتر مازوت در نیروگاه‌های کشور را تأیید و آن را اجباری برای جلوگیری از کمبود گاز و قطعی برق می‌داند. به گفته نماینده مردم کازرون و کوه چنار در مجلس، طراحی و نصب فیلتریزاسیون در نیروگاه‌ها برای حذف گوگرد مازوت زمان بر است و دولت سابق برای این مسئله در 8 سال گذشته اقدامی نکرده است. رئیس سابق انرژی اتمی می‌گوید: چون دولت به این وظیفه خود عمل نکرده، مردم باید پای کار بیایند و مصرف خود را پایین بیاورند. او تأکید می‌کند، اگر گرما می‌خواهیم و می‌خواهیم زنده بمانیم، باید آلودگی را نیز مقداری تحمل کنیم. برآوردها نشان می‌دهد هرساله تقاضای گاز 20 درصد بیشتر از عرضه 
آن است. 
وزارتخانه خدمتگزار نفت! امسال هم با مصرف مازوت کثیف کمبود گاز را جبران کردید؛ سال‌های بعد چه خواهید کرد؟!

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی