[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

ارزیابی محلات شیراز، روزنامه شیراز نوین

رئیس شورای شهر شیراز گفت: از نظر اقتصادی و بر اساس نظر متخصصان، پایه اصلی اقتصاد شهر شیراز، گردشگری است و اگر قرار باشد بر این پایه توسعه محلات صورت گیرد، باید بررسی شود که چگونه این اتفاق قرار است رخ بدهد و آیا این قابلیت در محلات وجود دارد. به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر شیراز، از سال ۱۳۸۱ در دوره اول شورای شهر و تشکیل شورایاران بود که افراد معتمد در محلات انتخاب شدند تا نیازها و مشکلات محلات را به شهرداری‌های مناطق و شورای شهر ارجاع دهند. 
امروز نیز با نگاه تدبیرانه شورای ششم در رفع نیازهای مردم در مناطق یازده گانه شهر شیراز، رابطین (یاوران شورا) حکم ابلاغ خود را از رئیس و نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز دریافت کردند تا پل ارتباطی مردم در محلات با شهرداری و شورا باشند. 
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این رابطه بیان کرد: از نظر اقتصادی و بر اساس نظر متخصصان، پایه اصلی اقتصاد شهر شیراز، گردشگری است و اگر قرار باشد بر این پایه توسعه محلات صورت گیرد، باید بررسی شود که چگونه این اتفاق قرار است رخ بدهد و آیا این قابلیت در محلات وجود دارد. مهدی طاهری به جلسه برگزار شده اعضای شورای شهر مشهد با اعضای شورای شهر شیراز اشاره کرد و ابراز داشت: اقدامی که در شهر مشهد در محلات انجام شد، علاوه بر قابلیت‌هایی که برای یاوران ایجاد نمود، منجر به تهیه یک سند جامع در خصوص اولویت‌ها، مسائل و مشکلات هر محله گردید که از این طریق در جهت رفع مشکلات، بودجه لازم در شورا و شهرداری پیش‌بینی شد. وی اظهار داشت: جنس مشورت از محلات به شورا به رابطه کار و بودجه ارتباط دارد و اگر قرار باشد برای اولویت و مشکلات هر محله اقدامی شود، باید این مشکلات مطرح شود تا برنامه ریزی لازم برای تعیین بودجه انجام شود. طاهری ابراز کرد: متأسفانه در برخی محلات به ویژه در حاشیه شهر شیراز یا حتی محلات قدیمی که در مرکز شهر هستند، حس رقابت در جذب بودجه به وجود آمده است؛ اما واقعیت این است که باید توازن در عدالت وجود داشته باشد که نیازها و اولویت هر محله در این موضوع بسیار حائز اهمیت است. 
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه امید است در شورای ششم، شهرداری و دولت جدید کارها به سمت و سویی برود که با بی‌عدالتی مواجه نشویم، افزود: ابلاغ احکام به رابطان ابتکار عملی است که در شیراز صورت گرفته و یک ساختار علمی تجربه شده در انقلاب اسلامی است که باید آن را شکل داد تا در چهارچوب قانون شکل گیرد و بتوانیم همانند شورا که تصمیم سازی در شهر را انجام می‌دهد، این موضوع را در محلات اجرا کنیم. طاهری در پایان با ذکر این نکته که به دلیل زیاد شدن مصائب محلات نیاز به مشارکت همگانی با اولویت‌بندی مشخص در رفع مشکلات است، یادآور شد: امید است همانگونه که شهر شیراز در یاوران شورا به عنوان اولین شهر بوده است، در ثبت به لحاظ حقوقی هم در این موضوع اولین باشد و علاوه بر حفظ ساختار، قدرتمندتر پیش برود و همچنین مردم شهر بدانند که معتمد محله اولین فردی است که می‌توانند مسائل خود را به آنها در جهت انتقال به شهرداری و شورا ارجاع دهند. 
در این جلسه همچنین نایب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در سخنانی عنوان کرد: شورای شهر بایستی اتکا به مردم داشته باشد و اگر قرار است مشکلات مردم را حل کند، باید ارتباط بی واسطه با مردم داشته باشد؛ چراکه شورای ۱۳نفره شهر شیراز جواب‌گوی تمام نقاط شهر شیراز نخواهد بود. محمدتقی تذروی با بیان اینکه فعالیت شورای محلات در هر یک از مناطق برخواسته از خود محلاتی هستند که در آنجا زندگی می‌کنند، گفت: ۵۵ نفر از شورایاران در مناطق در ارتباط با مردم هستند و در شهر شیراز در هر منطقه شهرداری حدود ۱۸ تا ۲۵ محله وجود دارد که به رابطان مشکلات را انتقال می‌دهند و در صورت نیاز با مشارکت شورا با مدیران و مسئولان شهرستانی و دستگاه‌های خدمات رسان ارتباط خواهند داشت تا مشکلات رفع شوند. 
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه به هدف از انتخاب رابطان در محلات اشاره کرد و گفت: با انتخاب رابطان در هر محله یک نفر به عنوان مدیر معرفی می‌شود و با کمک آنها مشکلات عمده منطقه و محلات به شهردار منطقه ارجاع می‌شود. 
تذروی با بیان اینکه در یازده منطقه اقدامات بسیار خوبی آغاز شده و نگاه‌ها به سمت شهرداری مناطق و قدم‌هایی که برداشته می‌شود، مثبت است، گفت: رابطان پل ارتباطی مردم با شهرداری و شورای شهر هستند تا مشکلات و اولویت‌های محلات را در چهارچوب قانونی مطالبه کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی