[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

برنامه نداریم، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

به نظر می‌رسد همچنان فاقد برنامه‌های کارشناسی‌شده در مسیر توسعه ملی و استانی هستیم. حرف‌ها همان حرف‌های نخ‌نماست و قدمی برای بهبود برداشته نمی‌شود. سال ۱۴۰۰ رو به پایان است و شعار سال رفع موانع تولید بود که همچنان در مرداب بوروکراسی گرفتار مانده‌ایم. به نظر می‌رسد ما نیازمند مجری قانون هستیم و قبل از آن باید سیستم قانون‌گذاری را اصلاح کنیم. به تعبیری واضح، قوه مقننه قادر به اصلاحات قوانین خسته و قدیمی و فاقد کارایی نیست و قوه مجریه نیز آشنا به اجرای همین قوانین خسته و قدیمی نیست...

در نتیجه اینکه افراد بدون تقوا و تخصص پست‌هایی را اشغال کرده اند که اشراف اطلاعاتی و آکادمیک نسبت به آن ندارند. به نظر بنده سرمایه داری و سرمایه گذاری در این کشور 

فقط یک جا به درد خورده و آن اعمال فشار با سرمایه نقدی برای وارد نمودن افراد خاص به مناصب مجلس و دولت بوده است.
دوره یازدهم ‌مجلس و سیزدهم دولت در حال گذر است.کشمکش برای مهره چینی همچنان ادامه دارد. فشار برای تصرف پست‌ها و جایگزینی افراد تا حدی است که مهره حزبی پیدا نشده، نفرات قبلی اخراج و ‌سرپرست علی الحساب منصوب می‌شود.
فشار برای تغییر مدیران در ایران بیشتر از فشار برای اجرای قانون و طی پله‌های توسعه است. در اقتصاد ملی و استانی همچنان فاقد زیرساخت‌های توسعه صنعتی هستیم! دیروز وقتی اظهارات یک مسئول در شرکت پخش فرآوردهای نفتی را مطالعه می‌کردم، پی به ضعف بزرگی در حوزه انتقال سوخت بردم؛ جریانی که با انفجار یک تانکر سوخت‌رسان برجسته شد.
چند سال پیش بود که در جریان اعتصاب رانندگان تانکر‌های سوخت رسان که تأمین ۶۰ درصد سوخت استان را برعهده دارند، نظم سوخت گیری به هم خورد و باقی قضایا؛ اما در آن تاریخ مقرر شد بودجه ای معلوم ‌تصویب شود تا خطوط لوله جایگزین حمل با تانکر شود و امروز با گذشت چند سال معلوم شد شاید بودجه آمده باشد، اما خط انتقال سوخت کشیده نشده و اصلاً دولت و مجلس دنبال داستان خطوط انتقال نبوده اند.
این یعنی بی توجهی به زیرساخت‌ها. در واقع این نمایندگان که از استان به مجلس رفته اند، انگار برای دل خودشان رفته اند و دنبال مطالبات ملت نیستند.اگر غیر از این است از نمایندگان دوره دهم و نهم سؤال کنید دستاورد شما برای استان فارس چه بود؟ حالا از نمایندگان یازدهم سؤال کنیم که دستاورد شما تاکنون چه بوده یا تأثیر فعالیت‌های شما تا سال آتی چه 
خواهد بود؟
کدام اقدام مجلس برای رفع مشکلات جامعه کارگری مثبت ارزیابی می‌شود تا از تجمع کارگران مقابل استانداری‌ها و وزارت کار و مجلس جلوگیری 
کرده باشد؟
برنامه ای برای بهبود شرایط نداریم و این بدون برنامه بودن در چهار دهه گذشته و مرور شرایط اقتصادی افتضاح امروز به نوعی داشتن برنامه برای تخریب داشته‌ها را تداعی می‌کند. در واقع بعضی در روند تخریب اقتصاد ایران صددرصد موفق عمل کرده اند و قطع ارتباط اقتصادی فرهنگی با جهان در این سال‌ها به طور کامل به خشکاندن روند تجاری و سرمایه گذاری با رشد بیکاری و شکست فرهنگی و خسارت‌های اجتماعی همراه گردیده است.
ما امروز برای جوانانی متأسفیم که حتی قادر به ازدواج، این فریضه واجب و سنت نبوی نیستند و عجب آنکه علمای ما در این رابطه سکوت اختیار نموده اند. شکست اقتصاد در جبهه بزرگ جهانی به فروپاشی نظام ‌فرهنگی اجتماعی ما ختم ‌شده است؛ وقتی اعتباری برای اقتصاد ملی و معیشت ملت قائل نیستیم.
فرسایشی شدن روند مذاکرات ایران و جهان نیز باعث دلسردی قشر جوان و خروج آنان از کشور شده است؛ وقتی برنامه ای برای آینده ایران نداریم و انتظار معجونی کشنده تر از مرگ در کام ملت تلقی می‌شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی