[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

این بخار جلوی آلزایمر را می‌گیرد، روزنامه شیراز نوین

با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری آلزایمر نیز بالا می‌رود، اگر می‌خواهید به ‌این بیماری وحشتناک دچار نشوید باید راه‌های پیشگیری از ‌این بیماری را بدانید.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک؛ به تدریج که سن بالا می‌رود، خطر آلزایمر به سرعت افزایش پیدا می‌کند. طبق نظر متخصصان، خطر آلزایمر بعد از 65 سالگی با هر 5 سال افزایش سن، 2 برابر می‌شود. در ‌این قسمت از بهداشت و سلامت  راهکاری را معرفی می‌کنیم که می‌تواند از لحاظ ذهنی شما را سالم‌تر نگه دارد و باعث شود که از مشکلات ذهنی و آلزایمر دور باشید.
رفتن به سونا به طور منظم خطر آلزایمر را کاهش می‌‌دهد
طبق مطالعات انجام شده در سال 2020، قرار گرفتن در معرض بخار سونا می‌تواند برای جلوگیری از آلزایمر مؤثر باشد و ‌این مطالعات در فنلاند انجام شده است و افراد را مورد آزمایش قرار دادند که میان‌سال بودند. سپس آن‌ها را 12 بار در ماه در معرض بخار سونا قرار دادند و متوجه شدند که خطر آلزایمر در آن‌ها تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است.
سونا می‌تواند فواید زیادی برای ذهن داشته باشد
سونا یکی از بهترین نوع حمامی ‌است که می‌توانید انجام دهید. مردم فنلاند خودشان به طور منظم‌ این اقدام را انجام می‌دهند و حدوداً 15 دقیقه در معرض بخار سونا قرار می‌گیرند و همین باعث می‌شود که کمتر به آلزایمر مبتلا شوند.
اما سونا چگونه تأثیر مثبتی بر آلزایمر دارد؟
شاید تعجب کنید که سونا چگونه می‌تواند خطر آلزایمر را کاهش دهد. هنوز تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا به پاسخ ‌این سؤال برسیم اما به طور کل تغییرات متابولیک، تغییرات روانی و سلولی همگی روی عملکرد ذهن اثرگذار هستند و افزایش دما باعث ‌ایجاد یک شوک گرمایی به افراد می‌شود و پروتئین‌‌های شوک گرمایی را به وجود می‌آورد که باعث تنظیم عملکرد سلول‌ها شده و نقش مهمی ‌در کنترل و محافظت از تشکیل پروتئینی دارد. آشفتگی ساختار ‌این پروتئین هم باعث ‌ایجاد بیماری نورولوژیکی و ذهنی می‌شود اما از آن جایی که ‌این بخار و گرما تعادل پروتئین‌‌ها را حفظ می‌کند، احتمال آلزایمر کاهش پیدا خواهد کرد.
البته سونا ممکن است که خطراتی هم داشته باشد. 
طبق نظر متخصصان سونا می‌تواند خطر آلزایمر را تا حد زیادی کاهش دهد اما اگر بیش از سه بار در هفته انجام شود و فرد در دمای خیلی بالا قرار بگیرد، ممکن است به بیماری‌‌های دیگر مغزی دچار شود.
اگر دما خیلی زیاد باشد، به مغز آسیب وارد می‌گردد و دمای بالاتر از 100 درجه سلسیوس یا 212 درجه فارنهایت تأثیر عکس و خطرناک روی افراد خواهد داشت.
اکثر سوناها معمولاً دما را بین 150 تا 195 درجه فارنهایت قرار می‌دهند که بیش از ‌این مقدار یا انجام زیادش در هفته آسیب زننده خواهد بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی