[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

آداب و رسوم شب یلدا در شیراز، روزنامه شیراز نوین

مردم شیراز شب یلدا را با آداب و رسوم و خوراکی‌های خاص خود جشن می‌گیرند و به شب زنده‌داری و دورهمی‌ در این شب می‌پردازند.
به گزارش نمناک، یلدا برای ما ایرانیان همیشه نماد اولین شبی است که دانه‌های برف زمین را سفیدپوش می‌کند و پیراهن زیبای زمستان را بر پهنه زمین می‌گستراند.
در تمام شهر‌های ایران همه خانواده‌ها از قدیم یلدا را دور هم جمع می‌شدند و به شب زنده‌داری و شب نشینی می‌گذراندند. برای هم فال حافظ می‌گرفتند و ندای خوشبختی را برای یکدیگر سر می‌دادند، از قاچ‌های هندوانه برای هم تعارف می‌کردند و از انار شیرین و خوشمزه در سبد میوه خود قرار می‌دادند.
سفره شب یلدا در شیراز
شیرازی‌ها هم چون سایر هموطنانمان این شب را گرامی‌ می‌دارند و برای پذیرایی از مهمانان یلدایی سفره‌ای زیبا و رنگین پهن می‌کنند، سفره‌ای که در آن آجیل مشکل‌گشا، خرما و انجیر، کشمش، چند شاخه گل هندوانه و انار، آینه و قاب عکسی که مزین به عکس حضرت علی(ع) می‌باشد و با غذای خوشمزه هویج پلو هم به استقبال شام می‌روند.
شیرازی‌های مهربان در بلندترین شب سال تا نیمه‌های شب می‌نشینند و به شب زنده‌داری و مشاعره و شوخی می‌پردازند و البته از فال حافظ هم غافل نمی‌شوند که در این شب اهمیت و رواج بیشتری نیز دارد.
معتدل کردن طبع با خوراکی‌های شب یلدا در شیراز
شیرازی‌ها اعتقاد دارند که همه مردم یا دارای طبع گرم هستند یا طبع سرد و با توجه به نوع مزاجشان اگر گرم مزاج باشند در شب یلدا از خنکی‌ها مانند هندوانه می‌خورند تا مزاجشان برگردد و طبعشان سرد گردد و آن‌هایی که طبعشان سرد است در شب یلدا باید گرمی ‌بخورند از قبیل خرما، رنگینک، انجیر و ارده شیره تا مزاج آن‌ها نیز برگردد.
شب یلدا شبی برای با هم بودن است، شبی که در آن خاطرات گذشته را مرور می‌کنند، بگو بخند می‌کنند، شوخی و خنده می‌کنند، برای هم حافظ می‌خوانند و گاه‌گداری هم تفألی هم به حافظ می‌زنند تا اولین شب زمستان را با لبخند شروع کنند.
شب چله و تقسیم بندی آن در شیراز
اولین شب زمستان را بلندترین شب یعنی یلدا می‌نامند. خانواده‌ها تنها برای چند ثانیه با هم بودن گرد هم می‌آیند تا از کنار هم بودن حتی برای دقایقی اندک لذت ببرند و زمان را غنیمت می‌شمارند تا قدر یکدیگر را برای چند ثانیه بیشتر بدانند. شب یلدا در نزد شیرازی‌ها به شب چله معروف است. در این شب که عنوان بلندترین شب را به خود اختصاص داده شیرازی‌ها برنامه خاصی را ترتیب می‌دهند.
شیرازی‌ها این‌گونه به پیشواز زمستان می‌روند و از یک دی ماه تا دهم ماه بهمن را چله بزرگ می‌نامند و از دهم ماه بهمن تا اول ماه اسفند را چله کوچک و از اول اسفند تا آخر ماه اسفند را چله پیرزن می‌نامند و همین‌طور چهار روز آخر چله بزرگ و چهار روز اول چله کوچک را (چهار چهار) می‌گویند که بالاترین درجه سرما را در این هشت روز تجربه می‌کنیم.
خوراکی‌های مخصوص شب یلدا در شیراز
بیشترین خوراکی شب یلدا که رایج‌تر نیز می‌باشد، آجیل شیرین است که ترکیبی از قصبک، نخودچی، کشمش، توت خشک، مویز، انجیر، مغز بادام، مغز گردو، شکر پنیر، خرک، برنجک و برگه هلو می‌باشد و همچنین میوه‌هایی که در فصل زمستان وجود دارد نیز جزو خوراکی‌های شب یلدا محسوب می‌گردند.
هندوانه نیز جای خود دارد چرا که خوردن آن در بین همه خانواده در این شب رایج است و در شب یلدای شیرازی‌ها نیز هندوانه حرفی برای گفتن دارد.
فال کلوک در شیراز
شیرازی‌ها نیز همانند سایر اقوام کشورمان دارای آداب و رسوم خاصی هستند.
در شب چله بعضی از خانواده فال کلوک می‌گیرند. کلوک کوزه‌های دهان گشادی است که روغن شیره، رب انار و یا ترشی در آن می‌ریزند و روی کوزه را با لعابی سبز می‌پوشانند.
فال کلوک مخصوص بانوان است. مرسوم است که کلوکی به مجلس می‌آورند و هر کدام از خانم‌ها علامت یا نشانه‌ای در کلوک می‌اندازد و بعد دختر بچه‌ای جلو آمده و دست در کلوک می‌کند و یکی از نشانه‌های داخل کلوک را در آورده و به دیگران نشان می‌دهد و بعد زنی ترانه محلی می‌خواند و هر شخصی از ترانه مخصوص به خود به نتیجه‌ای می‌رسد، البته به جای ترانه از اشعار ناب حافظ هم می‌خوانند:
خوشا امشو که مهمون شمایم
کبوتر وار در بوم شمایم
ترشرویی مکن بر روی مهمون
خدا دوند که فردا شو کجایم

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی