[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

عزم اعتیاد برای ماندن ، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه گزارش 

چرخه معیوب در مقابله و مبارزه با مواد مخدر باعث دستگیری مقطعی می‌شود، اما به دلیل اشکالات موجود در قانون مجدداً به چرخه مصرف و عرضه بازمی‌گردند. چرخه معیوبی وجود دارد که اراده جمع‌آوری معتادان متجاهر را به حاشیه می‌راند و این روزها مصرف مواد مخدر در کلان‌شهر شیراز علنی شده است.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، معتادان متجاهر یا تابلو بیش از دیگر گروه‌های معتاد مورد توجه هستند؛ زیرا مصرف علنی مواد در سطح شهر، کلان‌شهر شیراز را در عرصه‌های انتظامی فرهنگی و اجتماعی به چالش کشیده و انجام این اقدام علاوه بر اینکه چهره شهر را مخدوش کرده، رفتار و مصرف آنان نیز برای شهروندان مصالحه آمیز شده و به نظر می‌رسد برای جمع آوری این افراد عزمی وجود ندارد.
 نگهداری معتادان متجاهر، مسکن است
قدرت الله محکم، کارشناس مسئول دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی فارس، جمع‌آوری و نگهداری معتادان متجاهر در مراکز اجباری را به‌عنوان یک مسکن که در مدت کوتاه کارآمد خواهد بود، می‌داند و می‌گوید: از آنجایی‌که این طرح پایه جهانی ندارد و تنها در ایران این تجربه به دست آمده، با اجرای طرح در زمان کوتاهی چهره شهر از وجود معتادان آراسته می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه وجود معتاد متجاهر در تمام کشورهای دنیا وجود دارد و روسیه بیشترین معتاد متجاهر به مصرف الکل را دارد، اظهار دارد: نحوه برخورد و نگهداری افراد متفاوت است. با توجه به اینکه بر اساس شیوه نامه‌ها ی بهزیستی، ارائه خدمت به معتادان در گرم‌خانه‌های شهرداری و سرپناه از دیگر راهکارهای کاهش حضور معتادان در سطح شهر است.
 شهروندان، همسایه 2500 معتاد متجاهر هستند
این مقام مسئول بابیان اینکه در شرایط موجود یک راه نگهداری و جمع‌آوری معتادان متجاهر نگهداری در مراکز ماده ۱۶ است که نیاز است مجموعه شهرداری و دیگر دستگاه‌های مربوطه برای این مهم تلاش جدی داشته باشند، می‌گوید: بر اساس آمارها تعداد معتادان متجاهر کلان‌شهر شیراز 2500 نفر برآورد شده که جمع‌آوری آنها زیاد زمان بر نخواهد بود.
 وجود معتادان غیربومی در شهر شیراز
به گفته محکم، شماری از این افراد از استان‌های دیگر روانه شهر شیراز می‌شوند و چنانچه بتوانیم افرادی که ساکن این شهر نیستند را شناسایی و به محل سکونت خود انتقال دهیم، آمارها معتادان متجاهر شهر شیراز کاهش می‌یابد.
وی مجموعه‌های بهزیستی، شهرداری، نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر را به‌عنوان متولیان جمع‌آوری و نگهداری از معتادان اعلام کرده و می‌گوید: در شرایط فعلی بهزیستی روزانه به 600 معتاد متجاهر در مراکز ماده ۱۶ و مراکز تبصره ۲ خدمات ارائه می‌دهد که نیاز است با تصویب بودجه از سوی شهرداری و اعضای شورا این افراد جمع‌آوری و در مراکز نگهداری شوند.
محکم تعداد معتادان متجاهر زن در شیراز را حدود ۲۰۰ نفر برآورد کرده و می‌افزاید: این افراد محل مناسبی برای اسکان ندارند و می‌تواند یک تهدید در زمینه انتقال بیماری به شمار بروند.
 مصرف نوع مواد در شمال و جنوب شهر متفاوت است
به عقیده کارشناس مسئول دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی فارس، امروزه نوع مصرف مواد مخدر سنتی و صنعتی در مناطق شمال شهر و جنوب شهر متفاوت است که مصرف شیشه در مناطق شمالی و هروئین در مناطق جنوبی بیشتر گزارش 
‌شده است.
محکم مصرف هر نوع مواد مخدر را خانمان‌سوز می‌داند و می‌افزاید: امروزه با توجه به دلایل مختلفی مصرف مواد صنعتی و تنوع آن نیز بیشتر شده است که این مهم بسیار نگران‌کننده است. این مقام مسئول شیوع کرونا و به دنبال آن تعطیلی برنامه‌های پیشگیرانه مبتنی بر حضور مردم و فشارهای روانی ناشی از کرونا را از دلایل گرایش به مصرف‌ مواد مخدر مطرح کرد و می‌گوید: ضرورت دارد تدابیری شود تا اقدامات پیشگیرانه در محلات افزایش شهر افزایش یابد.
 بازگشت 9درصدی معتادان به خانه اول مصرف مواد مخدر
وی در پاسخ به این سؤال که درصد برگشت دوباره افراد به مواد مخدر که در کمپ نگهداری می‌شوند چند درصد است، می‌گوید: در ایران بین 8 تا 9 درصد ولی در کشورهای دیگر جهان ۱۳ تا ۱۵ درصد است که قرار است افرادی که در کمپ نگهداری می‌شوند بر اساس ماده 16 مدت نگهداری آنان به یک سال افزایش یابد.
محکم هزینه نگهداری هر نفر در روز را 45 تا 55هزار تومان اعلام کرد و می‌افزاید: این مبلغ با توجه به تورم بسیار اندک است و این در حالی است که 35هزار تومان بودجه تصویب ‌
شده است.
 آسان‌ترین روش جمع‌آوری معتادان در سطح شهر است
محمدتقی تذروی در گفت‌وگو با خبرنگار شیرازنوین، تصویب بودجه 12میلیارد تومانی در صحن شورای اسلامی شهر شیراز و حمایت استاندار فارس برای نگهداری و ترک معتادان متجاهر سطح شهر را مطلوب دانست و اظهار داشت: جمع‌آوری معتادان آسان‌ترین روش موجود است ولی نیاز است دستگاه‌های متولی با انجام اقدامات پیشگیرانه برای حل این معضل همت جدی‌تری داشته باشند. این عضو دوره ششم شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه در دوره شورای چهارم اعضای شورای شهر مبلغ 4میلیارد تومان برای راه‌اندازی و نگهداری معتادان در شورا تصویب کردند و سوله‌ای برای ظرفیت 400 نفر راه‌اندازی شد، گفت: از آنجایی ‌که هزینه نگهداری و سم‌زدایی برای معتادان بسیار چشمگیر است، نیاز است دیگر دستگاه‌ها وارد میدان شوند تا بتوانیم برای همیشه موضوع نگهداری و جمع‌آوری معتادان متجاهر را در شهر شیراز حل کنیم. به گفته عضو هیئت‌رئیسه و نایب رئیس شورا امروزه در منطقه 8 شهرداری شیراز مراکزی با عنوان مرکز DIC و همچنین گرم‌خانه «SHELTER» برای نگهداری و به‌منظور کاهش آسیب‌ها سرنگ‌هایی را در اختیار معتادان قرار می‌دهد تا میزان ابتلا به بیماری ایدز و هپاتیت کاهش یابد که این موضوع باعث شده اهالی منطقه گلایه‌مند شوند که قرار است این مراکز در خیابان‌های اصلی 
انتقال یابد.
 وعده جمع‌آوری معتادان در آینده نزدیک
تذروی حضور مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر و اعلام اینکه برای جمع‌آوری و نگهداری معتادان طرح وجود دارد را نقطه عطفی از سوی این مدیریت اعلام کرد و می‌گوید: مقرر شده با ارائه برنامه‌ریزی دقیق و اجرای این طرح بتوان مبلغ مصوب شده با نظر فرمانداری شیراز تا پایان اجرای طرح از سوی مجموعه شهرداری پرداخت شود.
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز یادآور شد پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال تمام معتادان متجاهر از سطح شهر جمع‌آوری و در مراکز مربوطه نگهداری و سم‌زدایی شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی