[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

توزیع بنزین پاک در پهنه فارس، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
طرح رایگان گازسوزکردن تاکسی و وانت‌های عمومی، اهمیت گسترش زیرساخت‌های حوزه انرژی و نظارت دقیق بر جایگاه‌های عرضه سوخت از مهم ترین موضوعاتی بود که مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس به آنها اشاره کرد. 
اسداله طاهری صبح دوشنبه 29 آذر در نشست خبری با گرامیداشت سالروز شهادت محمدجواد تندگویان خاطرنشان کرد: نیاز سوختی استان فارس به وسیله نفت کش‌های جاده پیما تأمین می‌شود. در سطح استان هیچ خط لوله ای برای انتقال سوخت وجود ندارد و خط آهن هم هنوز به انبارهای ما متصل نشده است. او با اعلام این خبر که سوخت فارس از استان‌های همجوار تأمین می‌شود، اضافه کرد: حوادث جاده ای از یک سو و مسئله سوخت نفت کش‌ها از سوی دیگر سلامت زیست محیطی را تهدید می‌کند. 
به همین دلیل از سال‌ها قبل بحث احداث انبارهای جدید و توسعه انبار نفت شهید تندگویان و سورمق در دستور کار قرار گرفته و زمینی هم برای ایجاد انبار سوخت در شهرستان جهرم جانمایی شده است. این مقام ارشد حوزه انرژی در بخش دیگری از سخنانش به حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت کشور اشاره کرد و افزود: دشمن می‌خواست با این دسیسه خصمانه به اهداف شومش برسد که با سعه صدر مردم، همت کارشناسان و یاری رسانی اصحاب رسانه در اطلاع رسانی این مشکل کمتر از یک هفته مشکل به طور کلی بر طرف شد. مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس در ادامه با ارائه آمار و ارقامی در زمینه شبکه سوخت استان خاطرنشان کرد: در استان فارس 297 پمپ بنزین وجود دارد که پنج‌میلیون و 700هزار لیتر بنزین و به همین میزان نفت گاز بین خودروها توزیع می‌شود. در هشت ماهه اول سال یک‌میلیارد و 400میلیون لیتر بنزین توزیع کردیم که 16 درصد رشد مصرف دارد. همچنین 130 جایگاه CNG در سطح وجود دارد که در هشت ماه اول سال بیش از 358میلیون مترمکعب گاز به خودروها ارائه شده است که افزایش چهار درصدی را 
نشان می‌دهد.
طاهری در پاسخ به سؤالی پیرامون توزیع بنزین «یورو 4» هم گفت: دستورالعملی که از سوی وزارت نفت آمده است، ملزم به ارائه سوخت «یورو 4» برای جایگاه‌های بین شهری ارائه شود و پالایشگاه شیراز به علت قدیمی بودن توان تولید بنزین «یورو 4» ندارد و فعلاً جایگاه‌های بین راهی «یورو 4» دارد بین 30 تا 35 درصد از این نوع بنزین استفاده می‌کنند و مابقی هم در دست اقدام است. این مقام مسئول با اشاره به اینکه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی یکی از حساس ترین و اصلی ترین شرکت‌های خدمت رسان در کشور و استان محسوب می‌شود، افزود: ناوگان حمل و نقل استان فارس بیش از یک‌هزار و یکصد دستگاه قرار دارد که در تمام مبادی تأمین استان در حال رفت و آمد است و بین 200 تا 250 مورد از اینها در حال تعمیر هستند و حدود 750 مورد فعال هستند. طاهری در ادامه از دغدغه‌های محیط زیستی دستگاه متبوعش خبر داد و گفت: بخش زیادی از خودروهای عمومی به صورت رایگان دوگانه سوز شدند. 
او با تشریح فعالیت‌های صورت گرفته بیان کرد: تاکسی و وانت عمومی به طور رایگان گازسوز می‌شوند و آژانس‌ها، اسنپ و مسافربرهای شخصی 25 درصد تخفیف دریافت می‌کنند و تاکنون هشت‌هزار و 950 ثبت نام کرده اند و بیش از 96 درصد تبدیل و گازسوز شدند و 13 کارگاه تبدیل در فارس وجود دارد و علاقه‌مندان از طریق سامانه gcr.niopdc.ir ثبت نام کنند.
وی با اشاره به اینکه چهار فرودگاه در فارس قرار دارد، گفت: این فرودگاه‌ها در شیراز، لار، لامرد و جهرم است و سوخت هوایی در این فرودگاه‌ها توزیع می‌شود. در هشت ماه ابتدای سال، 40میلیون و 300هزار لیتر سوخت هوایی توزیع شده و سوخت هوایی فارس یکی از باکیفیت ترین سوخت هوایی در دنیا محسوب می‌شود. مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس وقوع حادثه را محتمل دانست و با تشریح راهکارهایی برای پیشگیری از این ماجرا گفت: نفت‌کش‌ها میانگین 25 تا 30 تن بار حمل می‌کند و حوادث در جاده‌ها دوراز انتظار نیست. همچنین رانندگان نفت‌کش‌ها بخش خصوصی هستند و تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی