[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۷
  • دوره جدید

نزدیک و نزدیک‌تر به اسطوره ادبیات فارسی ، روزنامه شیراز نوین

فردا، یکم اردیبهشت‌ماه، روز بزرگداشت سعدی است و اهالی فرهنگ و هنر، امروز با گلباران آرامگاه این شخصیت بزرگ تاریخ شیراز، به استقبال این روز می‌روند.
امسال قرار است بزرگداشت سعدی بیش از یک هفته و تحت عنوان «هفته فرهنگی هنری سعدی شیرازی» برگزار شود که یکی از قسمت‌های جذاب آن، رونمایی از ارکسترسمفونیک بزرگ فارس خواهد بود که باید دید با چه کم‌وکیفی انجام خواهد شد.
نشست خبری هفته بزرگداشت سعدی، پیش از ظهر دیروز در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد و مسئولان این اداره در گفت‌و‌گو با اصحاب رسانه، درباره برنامه‌های پیش رو صحبت کردند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این خصوص گفت: سعدی در قله ادبیات و حکمت و عرفان کشورمان ایستاده و جا دارد که بیش از پیش به وی بپردازیم. شاید آن اندازه‌ای که سعدی در عالم فراگیر شده، در بین مردم خودمان فراگیر نیست و لازم است تا فضایی فراهم شود که مردم بیشتر با نثر اجتماعی گلستان سعدی آشنا شوند و همچنین شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنیم که بوستان پر از مثنوی‌های حماسی و عرفانی و عاشقانه و حکمت‌آمیز سعدی را بیش از پیش مطالعه کنند.
حمیدرضا قانعی افزود: ما در اداره کل ارشاد و در دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان، تلاش داریم که به شخصیت‌های بزرگی که هویت‌بخش سرزمین ما هستند، در حدواندازه خودشان بپردازیم. امسال در اتاق فکری که به همین هدف تدارک دیده شد، رویکرد اصلی ما بومی‌سازی پرداختن به شخصیت شیخ اجل سعدی شیرازی و آثارش بود. دستگاه‌های دیگری هم در کنار ما قرار گرفتند و تلاش خودمان را کردیم و امیدواریم توانسته باشیم کاری در خور نام این شخصیت بزرگ انجام دهیم. 
وی تأکید کرد: به‌دلیل اینکه، امسال عید سعید فطر با روز سعدی هم‌زمان شده و شهر شیراز در این ایام تعطیلات، مسافران زیادی را به‌عنوان میهمان خواهد داشت، برنامه‌ریزی کردیم که روز سعدی به یک روز محدود نشود. بنابراین هفته فرهنگی سعدی را طرح‌ریزی کردیم و مجموعه برنامه‌هایی را در خلال این هفته خواهیم داشت. علاوه بر برنامه‌هایی که سال های گذشته رایج بوده، یکی، دو مورد نوآوری و ابتکار هم اتفاق افتاده که یک بخش از آن، پویش طراحان گرافیک مطرح کشور در باب سعدی بوده است.
قانعی در این باره توضیح داد: آثار ۱۲ نفر از طراحان گرافیک سراسر کشور به دست ما رسیده و تلاش می‌کنیم که در سطح کشور و از طریق ادارات کل استان‌ها، این پوسترها بهانه‌ای بشود که روز سعدی بیش از پیش گرامی و به آن پرداخته شود. خواهش من این است که در عرصه رسانه نیز، بیش از پیش به این شخصیت بزرگ پرداخته شود. ماجرای شیخ اجل سعدی شیرازی، قصه امروز ماست و هرکدام از حکایت‌های گلستان و اشعار بوستان را که مرور کنیم، انگار در همین امروز هم کاربرد دارد و نکاتی را به ما یادآوری می‌کند و حال عمومی فرهنگ جامعه ما را بهبود می‌بخشد. در این سختی‌ها و زمختی‌های خبرهای حوزه اجتماعی-سیاسی که در رسانه‌ها به آن پرداخته می‌شود، پرداختن به هنر خیلی فضا را تلطیف کرده و روح و روان عوام مردم و فرهنگ عمومی جامعه را جلا خواهد داد.
متولی فرهنگ و هنر استان، همچنین به احتمال حضور یکی از وزرا در مراسم اختتامیه اشاره کرد و گفت: در روز پایانی که ۸ اردیبهشت‌ماه خواهد بود، پیگیر هستیم یکی، دو نفر از مقامات بلندپایه کشور به شیراز بیایند که هنوز یکی، دو درصد عدم قطعیت در این زمینه وجود دارد، اما ان‌شاءالله در خدمت یکی از وزرا در اختتامیه هفته گرامیداشت سعدی خواهیم بود.
در ادامه، معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز به برنامه‌های هفته گرامیداشت سعدی اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه‌های اصلی این هفته، بحث سخنرانی‌های علمی یادروز سعدی است که با همکاری مرکز سعدی‌شناسی اتفاق افتاده که تحت عنوان «بر خوان دوست» این سخنرانی‌ها ضبط می‌شود.
غلامرضا خوش‌اقبال افزود: امسال، یک مقدار رویکردها متفاوت‌تر بوده و برای اینکه بتوانیم تولید محتوا بکنیم و بازخوردهای بهتری را در این زمینه ببینیم، تمام سخنرانی‌ها را ضبط می‌کنیم تا در فضاهایی که قابل بازنشر هستند، ارائه دهیم. این سخنرانی‌ها با دو محور علمی، یکی در خصوص شخصیت سعدی و دیگری در خصوص تأثیر سعدی در داستان‌نویسی شیراز، تهیه و ضبط می‌شوند. آقایان مصطفی مستور، رضا امیرخانی، مجید قیومی، امین فقیری، ابوتراب خسروی، محمد کشاورز، اکبر صحرایی، احمد اکبرپور و خانم مرجان پولادوند، نویسندگانی هستند که در خصوص تأثیر سعدی بر داستان‌نویسی شیراز، سخنرانی می‌کنند.
قانعی نیز در این خصوص توضیح داد: در گذشته، مرسوم بوده که اساتید سعدی پژوه، در این جلسه علمی گفت‌وگو می‌کردند. امسال، یکی از تفاوت‌های دیگر کار، این است که از نویسندگان مطرح کشور که صرفاً شیرازی نیستند و از طیف‌های مختلف فکری نیز انتخاب شده‌اند، دعوت شده تا در این خصوص که «چه نسبتی با سعدی برقرار کرده و چه تأثیری از این شخصیت پذیرفته اند»، صحبت کنند.
در ادامه، غلامرضا خوش‌اقبال درباره بخش دیگری از سخنرانی‌ها نیز توضیح داد و بیان کرد: سخنرانی‌های تخصصی نیز توسط اساتیدی همچون اصغر دادبه، سیروس شمیسا، جواد بشری، افشین وفایی، یلدا آذرمی و فرح نیازکار، در حال ضبط است و ان‌شاءالله از روز چهارم اردیبهشت‌ماه منتشر خواهد شد.
وی افزود: بحث دیگری که امسال دنبال کردیم، پویش سعدی‌خوانی بود که تمام علاقمندان به حوزه آثار سعدی به‌ویژه ادبیات و آثار سعدی، در این پویش با ما همراه بودند. آنها از متون سعدی، روخوانی کرده‌اند که این خوانش‌ها نیز در فضای مجازی بازنشر داده می‌شوند. این پویش از ۱۵ فروردین شروع شده که با دوستانی در سطح کشوری و هم فراکشوری ارتباط گرفته‌ایم و مشغول جمع‌آوری آثاری هستیم و استقبالی بیشتر از پیش‌بینی‌های ما از این پویش شده است.
وی درباره یکی دیگر از برنامه‌های این هفته هم اظهار کرد: سال گذشته، یک‌سری کارگاه‌های خوب برگزار کردیم و 39 نفر از هنرمندان، آثاری در مورد اشعار سعدی و موضوع شیراز طراحی کردند که۲۰ اثر در پایان کار، انتخاب شد. این آثار، امسال به‌همراه پوسترها و کارهای گرافیکی، از 4تا ۱۵ اردیبهشت در تالار حافظ برای بازدید عموم به نمایش گذاشته خواهد شد.
خوش‌اقبال درباره فعالیت شهرستان‌ها در این هفته نیز گفت: از فروردین‌ماه با رؤسای شهرستان‌های استان فارس ارتباط گرفتیم و امسال ۱۵ شهرستان ما هم‌زمان در هفته فرهنگی هنری سعدی شیرازی، برنامه‌ای منظم و همسو را با نام «تحفه روز گار» اجرا خواهند کرد. پوسترهای طراحی شده با نام «تحفه روزگار» نیز به‌صورت هم‌زمان در نشست‌های تخصصی و مردمی یادروز سعدی، رونمایی خواهند شد.
وی در ادامه با اشاره به یک اتفاق خوب در حوزه موسیقی فارس هم بیان کرد: برنامه‌ای که به‌صورت ویژه با حمایت اداره کل سازمان‌دهی شده، این است که در روز ششم اردیبهشت‌ماه در آرامگاه سعدی قرار است از «ارکستر سمفونیک بزرگ فارس» رونمایی شود. ارکستر سمفونیک فارس به رهبری ابراهیم بذرافکن است و با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز، بعد از مدت‌ها راه اندازی می‌شود. این ارکستر دارای چیدمان کامل یک ارکستر سمفونیک استاندارد است و بعد از تهران، تنها استانی هستیم که چنین ارگ سمفونیک بزرگی را راه‌اندازی می‌کنیم. آثاری هم که در روز رونمایی از این ارکستر سمفونیک نواخته خواهند شد، از اساتیدی همچون شاهین فرهت و احمد پژمان هستند و با توجه به اینکه یک‌سری قطعات فقط برای این هفته فرهنگی تهیه شده، مجموعه سازهایی که رنگ و بوی ایرانی دارند و با شعر سعدی همخوانی بیشتری داشتند، به اجرا خواهند پرداخت. همچنین یک نوازنده فلوت برگزیده از کشور ارمنستان به‌نام استاد گریگوریان به همراه استاد فرشاد محمدی که نوازنده ساز فاگوت و عضو ارکستر سمفونیک تهران هستند، در شیراز دوستان ما را همراهی خواهند کرد. که امیدواریم این هم مطلع خوب و ارزشمندی برای پیشرفت حوزه موسیقی استان فارس باشد.
خوش‌اقبال درباره طراحان پوستر از سراسر کشور که در زمینه سعدی‌شناسی آثار خود را ارائه کرده اند نیز گفت: صابر شیخ‌رضایی از تهران، مجتبی مجلسی و حامد مغروری از اصفهان، مریم دباغ‌زاده از خوزستان، مهران پندار از هرمزگان، محمد ترک از اهواز، سید محمدرضا میری از مشهد و سعید کریمی و محسن گل‌آرایش از شیراز، عزیزانی هستند که عاشقانه به این موضوع پرداختند و کمک کردند که این آثار زیبا در خصوص سعدی شیرازی و تأثیرش بر فضای شهری را بتوانیم منتشر کنیم.
غلامرضا خوش‌اقبال در پایان از همکاری ویژه معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز برای برگزاری برنامه‌های هفته سعدی، تقدیر و تشکر کرد.
به گزارش شیرازنوین، گلباران آرامگاه سعدی، پنجشنبه ۳۱ فروردین‌ماه ساعت ۹ و نیم صبح انجام خواهد شد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی