[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

شوخی نداریم؛ استقلال باید پاسخگو باشد! ، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با تأکید بر شفافیت و نظم مالی گفت: در کمیته مصارف همه چیز تدوین و مشخص شده اما باشگاه استقلال بیش از مصوبات کمیته مصارف هزینه کرده که باید در قبال آن پاسخگو باشد.
حسین قربان زاده دوشنبه شب در گفت‌وگویی با ایرنا اشاره به جزئیات پذیرش‌نویسی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس خاطر نشان کرد: در مورد جزئیات پذیرش این دو باشگاه در فرابوس و نظارت در کمیته مصارف در جریان همه امور بودم و باید اعلام کنم کاری که انجام شد، یک کار جهادی و جمعی شبانه روزی در مدت چندماه بود که در نهایت به سرانجام رسید که بدون شک چشم انداز مثبتی برای نظام باشگاه‌داری حرفه‌ای ما دارد. 
وی ادامه داد: تمام آنچه که این دو باشگاه تا امروز به صورت سنتی، غیراصولی و خارج از مناسبات رسمی‌حسابداری و حسابرسی، معاملات و قراردادهای مالی خود را پیش می‌بردند تبدیل شد به یک نظام و نظم مالی خوب که حتی اگر خارج از مصوبات کمیته مصارف بدهی پرداخت کنند، ما اعلام می‌کنیم این مغایرت دارد و نماد بسته خواهد شد و الان باشگاه استقلال هم باید در این خصوص پاسخگو باشد و در تلاش است تا زودتر پاسخگوی فرابورس باشد تا نماد باز شود. 
او خاطر نشان کرد: نکته مهم انضباط مالی و شفافیت در این باشگاه‌ها است. کمیته‌های حسابرسی مالی که در این دو باشگاه ایجاد شد و و فرایند کاملاً منضبط بر اساس رسیدگی‌های مالی است و سهام‌دار که تا الان فقط هوادار بود تبدیل شد به فردی که می‌داند در باشگاه چه می‌گذرد. بلافاصله بعد از این که دو باشگاه بورسی شدن هم کمیته نظارت بر مصارف ایجاد شد که هر مصرفی باید با مصوبه کمیته مصارف انجام شود، البته این شامل مبلغی است که مردم پذیره‌نویسی کرده‌اند.
قربان‌زاده تأکید کرد: در مورد پرسپولیس این مسئله بدون مغایرت تا امروز انجام شده است اما در مورد استقلال چند بار هم اعلام کرده بودیم که خارج از مصوبات کمیته مصارف اقداماتی انجام شده که باید باشگاه پاسخگو باشد. ما در این موضوعات با هیچ فردی شوخی نداریم و قابل گذشت هم نیست. باشگاه استقلال باید در این خصوص مستندات خود را ارائه می‌کرد که ۴۸ ساعت مهلت داده شد اما مستنداتی که ارائه شد پاسخگوی ما نبود. دیروز هم در سازمان خصوصی سازی با حضور مسئولان مالی باشگاه و مسئولان مربوطه نشستی برگزار شد.
وی ادامه داد: کمیته‌ای با همکاری دستگاه‌های نظارتی در مورد بدهی‌هایی که هر دو باشگاه دارند تشکیل شده، متأسفانه برخی از این بدهی‌ها در تعامل یک عوض هیئت مدیره با شرکت طرف قرارداد در گذشته صورت گرفته که امروز انبوهی از بدهی و طلبکار را برای دوباشگاه ایجاد کرده است و همین طلبکاران می‌توانند حساب باشگاه را مسدود کنند.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: ۲ نکته بسیار مهم در این میان وجود دارد، اول این که هیئت مدیره به لحاظ قوانین حاکمیت شرکتی شخصاً می‌تواند مصوبه داشته باشد و هزینه کند و در نهایت نیز به مجمع و حسابرس پاسخگو باشد و کسی جلوی دسته چک مدیرعامل یا هیئت مدیره را نمی‌گیرد. نکته دوم؛ اما نظارت بر مصارفی که حاصل از پول مردمی ‌است که پذیره‌نویسی شده (۳۵۹ میلیارد تومان برای استقلال و ۳۵۰ میلیارد برای پرسپولیس) کمیته مصارف در این خصوص باشگاه را ملزم کرده بود که تا ۲۵ درصد را صرف بدهی‌های معوقه، ۱۰ درصد را صرف بازارگردانی سهام و بقیه را جهت سپرده‌گذاری کوتاه مدت برای سود هزینه کند و اگر قرار است سرمایه‌گذاری بلند مدت هم داشته باشد باید از کمیته مصارف مصوبه بگیرد.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد وضعیت سهام هواداران هم گفت: چشم‌انداز دو باشگاه مثبت و هواداران می‌دانند در آینده وضعیت مطلوبی پیش روی آن‌ها خواهد بود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی