[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

گرانی مناسبتی، روزنامه شیراز نوین

با این وضعیت افزایشی در قیمت‌ها امیدی به مهار تورم نیست. دولت نیز تصمیم گرفته یارانه‌های اقشار ضعیف را دو برابرکند که البته با این ارقام ریالی و بدون پشتوانه، دردی از دردهای اقشار آسیب پذیر درمان که نمی‌شود هیچ، بهانه ای بزرگ به دست گران‌فروشان نیز می‌افتد تا به بهانه یارانه نقدی بی اثر، اما قیمت کالا و خدمات اثرگذار خود را چند برابر افزایش دهند. انگار بازار یک آتو درست و حسابی از دولت‌ها دارد که تاکنون سیزده دوره تکرار آن را شاهد بوده ایم و باید دید این داستان به کجا ختم خواهد شد. باورکردنی نیست که دولت در امر مهار تورم و نظارت بر قیمت‌ها تا این حد ضعیف و ناتوان است. 
مسئله اصلی معطوف به تحریم‌ها نیست؛ بلکه موضوع در قاچاق و احتکار خلاصه می‌شود. نظامی در بازار حاکم است که توان آن را دارد که بر قیمت‌ها حکمرانی کند. اینکه از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در بازار یافت می‌شود اما با قیمت‌های نجومی، حیرت آور است و حیرت‌آورتر آنکه دولت هیچ راه مقابله ای برای این عملیات فراگیر بازار نه پیشنهاد داده و نه عملی کرده است. 
انقلاب اسلامی در ایران معطوف به قیام مستضعفین بود، اما انگار این مستکبرین هستند که همچنان حکمرانی اقتصاد ایران را به دست گرفته اند. در واقع نبض اقتصادی کشور به دست عناصری است که معنای انقلاب و دگرگونی را درک نکرده اند و به توصیه بزرگان توجهی ندارند. اینکه بعضی شعار می‌دهند که نیروهای انقلابی را وارد دولت و مجلس کرده اند، سؤال برانگیز شده است؛ چراکه این رویه لیبرال همخوانی چندانی با روحیه انقلابی گری ندارد. 
در این شیوه سرمایه داران در حال رشد شگفت انگیز و مستضعفین در حال سقوط شگفت انگیز هستند. البته جالب آنجاست که رشد جمعیتی مستضعفین و قرار‌گرفتگان زیر خط فقر در حال افزایش است و این علامت خوبی برای دولت و مجموعه حاکمیتی نیست؛ چراکه به فرموده امام اول شیعیان جهان حضرت علی(ع)، از دری که فقر وارد شود از در دیگر ایمان بیرون می‌رود. 
یکی از نتایج گسترش فقر در جامعه متلاشی شدن نهاد خانواده است. جوانان به ازدواج بی میل می‌شوند و زمینه فساد گسترش خواهد یافت و باید دید علمای اسلام در ایران چه موضعی در قبال این رویه خواهند گرفت؟ هرچند برنامه ریزان کشوری با بی اعتنایی نسبت به این جریان نهضت ملی ساخت مسکن را معطوف به مجردان نیز کرده اند و با این تفاصیل انگار پذیرفته اند جمعیت آینده کشور را مجردان تشکیل خواهند داد؛ تجردگرایی که کمکی به مثبت شدن رشد جمعیت ایران و نجات از سالمندی نخواهد کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی