[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۸۷
  • دوره جدید

«سا پینتو» و رویای بزرگ در دربی، روزنامه شیراز نوین

سرمربیان خارجی استقلال در تاریخ لیگ برتر، سرگذشتی متفاوت در دربی‌های پایتخت داشته‌اند. به گزارش فوتبال 360، استقلال روز یکشنبه، سوم اردیبهشت‌ماه در مهم‌ترین تقابل هفته بیست‌وهفتم لیگ برتر فوتبال ایران باید در دربی پایتخت مقابل پرسپولیس به میدان برود که روی کاغذ و طبق برنامه اعلام شده از سوی سازمان لیگ، در مسابقه پیش ‌رو، آبی‌ها میهمان حریف سنتی‌شان هستند. اوج حساسیت در جدول رده‌بندی لیگ بیست‌ودوم و رقابت میلی‌متری تیم‌ها برای کسب عنوان قهرمانی باعث شده تا یکی از مهم‌ترین دربی‌های تاریخ لیگ برتر در پیش باشد و ریکاردو سا پینتو و یحیی گل‌محمدی، بدون ‌تردید هر 2 با انگیزه کسب پیروزی پا به میدان مسابقه خواهند گذاشت.
2 تیم در دور رفت لیگ بیست‌ودوم نمایشی جذاب و پرگل داشتند و در شرایطی که گل اول بازی به سود سرخ‌پوشان پایتخت رقم خورد، اما شاگردان ریکاردو سا پینتو موفق به ‌ثبت کامبک شدند و نتیجه را 2 بر یک به سود خود کردند، اما پیش از دمیده شدن سوت پایان مسابقه، درخشش گیورگی گولسیانی در ترکیب پرسپولیس تکمیل شد و مدافع گرجستانی سرخ‌ها با دبل گل‌زنی خود توانست مانع شکست شاگردان یحیی گل‌محمدی در دربی شود تا سا پینتو نتواند در اولین حضورش روی نیمکت استقلال در تاریخ دربی با پیروزی کارش را به پایان ببرد.
رکورد دست‌نیافتنی «رایکوف»
زدراکو رایکوف که از او به‌عنوان اولین سرمربی خارجی تاریخ دربی پایتخت یاد می‌شود، در دوره حضور در 7 ساله‌اش در تیم تاج (استقلال) توانست در 15 مسابقه دربی، آبی‌پوشان پایتخت را هدایت کند تا بعد از علی پروین (25 بازی) و منصور پورحیدری (18 بازی) در تاریخ دربی‌های پایتخت، رکورددار سرمربیگری در مهم‌ترین مسابقه باشگاهی فوتبال ایران باشد.
رایکوف در طول 15 مسابقه‌ای که برای استقلال روی نیمکت این تیم در مقابل حریف سنتی نشست، توانست 6 برد به‌دست آورد و 5 تساوی و 4 شکست در کارنامه سرمربی سابق و فقید باشگاه استقلال به‌چشم می‌خورد. رکورد ویژه زدراکو رایکوف در کسب پیروزی در تاریخ دربی باعث شد تا او در کنار علی پروین و منصور پورحیدری، بیشترین بُرد را در تاریخ دربی به‌عنوان سرمربی تجربه کرده باشد؛ آن‌ هم در شرایطی که نسبت به آنها، تجربه حضور کمتری در دربی به‌عنوان سرمربی داشت. 
فرصت ویژه برای «سا پینتو»
ولادمیر جکیچ در کنار یوگنی سکوموروخوف، رولاند کخ، وینفرد شفر و آندره‌آ استراماچونی، سرمربیان خارجی استقلال هستند که به‌همراه ریکاردو سا پینتو تجربه حضور در دربی پایتخت را در قامت سرمربی دارند. در این میان 6 سرمربی، تنها جکیچ و شفر توانسته‌اند در مقابل پرسپولیس برنده شوند و جالب آنکه آخرین پیروزی استقلال در طول 90 دقیقه در تاریخ لیگ برتر، به دوره حضور وینفرد شفر در جمع آبی‌پوشان پایتخت باز می‌گردد که توانست در لیگ هفدهم مقابل پرسپولیس جشن پیروزی بگیرد.
ریکاردو سا پینتو که به‌لحاظ میانگین امتیازی نسبت به سرمربیان خارجی استقلال در لیگ برتر بهترین عملکرد را داشته، حالا در سودای آن است تا بعد از تلاش نافرجام در اولین تجربه سرمربیگری‌اش در دربی پایتخت، بتواند در بازی برگشت مقابل شاگردان یحیی گل‌محمدی به پیروزی برسد تا خیلی زود و در دومین بازی، نام سا پینتو به جمع سرمربیان برنده در تاریخ لیگ برتر اضافه شود. آمادگی فنی بالای استقلالی‌ها و کسب 5 پیروزی پیاپی تا پیش از برگزاری دربی باعث شده تا هواداران استقلال نسبت به عملکرد تیمشان در مسابقه پیش‌رو امیدوار باشند و سا پینتو هم مصمم است تا در ادامه روزهای خوبش در فوتبال ایران، بُرد در مهم‌ترین بازی فصل را از آن خود کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی