[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

نیاز به تحول اجتهادی ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، نشست شورای فرهنگ عمومی استان فارس به ریاست آیت‌الله شیخ لطف‌الله دژکام، امام جمعه شیراز و نماینده ولی‌فقیه در فارس برگزار شد.
در این نشست، شورای فرهنگ عمومی به بررسی چگونگی اجرای برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی پرداخت و هماهنگی و همکاری همه دستگاه‌ها و نهادهای حکومتی، دولتی و مردمی را برای به سرانجام رسیدن این سند فرهنگی خواستار شد.
آیت الله دژکام با اشاره به نیاز تحول حکمرانی یادآور شد: باید این را بپذیریم که شیوه رفتارهای ما در حکمرانی، گاهی اهداف ما را به طور کلی غیرمحقق خواهد کرد. گاهی نیز کاری را می‌دانیم خوب است، اما چون نمی‌دانیم چگونه آن را انجام دهیم، به برآوردی که باید برسد، نمی‌رسیم؛ پس معمولاً تمام زحمات را کشیده و پول را خرج کرده اما به نتیجه نمی‌رسیم. از این رو، چگونه انجام دهیم در فرهنگ هم مهم است. امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه باید مدیریت فرهنگی را یاد بگیریم و هیچ کس نباید عار کند که می‌خواهیم یاد بگیریم، ادامه داد: نمی‌گوییم هر چیزی که در فرهنگ و تمدن‌های دیگر برای مدیریت می‌گویند را تقلید کنیم؛ با این همه روش‌های مدیریت در زمینه فرهنگ را باید یاد بگیریم. چون ما مقلد نیستیم؛ ولی باید اجتهاد داشت و مجتهد کسی است که می‌فهمد دیگران چه می‌گویند و سپس دیدگاه خود را بیان می‌کند. نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری افزود: در مدیریت فرهنگی خود، تحول نیاز داریم. تحول باید اجتهادی باشد؛ مقدمه اجتهاد این است که بدانیم دیگران چه کار می‌کنند. باید بدانیم در غرب و شرق چه می‌کنند و سپس برسیم به اینکه ممکن است اجتهاد و فرهنگ ما اقتضای دیگری داشته باشد و همان که اقتضای فرهنگ خودمان است را اعمال کنیم. بنابراین بر پایه دانش باید تلاش کنیم که مباحث خود را استوار کنیم و جلو ببریم. نماینده ولی‌فقیه در فارس خاطرنشان کرد: همه ما باید بدانیم که اگر ایمان و تقوا نباشد آسیب می‌بینیم؛ چراکه اگر دانش باشد و مدیریت را به عهده بگیرد ولی ایمان و تقوا نباشد، مدیر دچار فساد می‌شود. پس باید در زمینه گزینش مدیران تلاش کنیم و ایمان و تقوا را در نظر بگیریم. تخصص، توانمندی، تدین و تعهد ویژگی‌هایی است که باید به دنبال آن باشیم. چون از ایمان افراد اطلاع نداریم، شاید دچار اشتباه شویم. با این همه باید زحمت خود را برای انتخاب شایسته‌ترین‌ها انجام دهیم. این مسئله را باید در عرصه فرهنگی و در مدیریت‌هایی که همکاری می‌کنند تا کار فرهنگی جلو رود، دنبال کنیم.
وی با اشاره به اجرایی شدن برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی استان، بیان داشت: کارهای کارشناسی برای تنظیم این سند انجام و سند مصوب شد. نباید با اشکال و گیرهای آن، از اجرایی شدن آن جلوگیری کرد. هرچند اگر جایی نقص داشت در آینده می‌تواند اصلاح شود. اینکه اجرا را معطل کنیم چون به نظر می‌رسد سند می‌تواند کامل‌تر شود، درست نیست؛ چراکه اینگونه تا روز آخر گیر هستیم و اجرا نمی‌شود و کار زمین می‌ماند. پس بایستی اگر نگاهی در راستای اصلاح دارند، به دبیرخانه ارائه دهند تا در آینده اصلاح کنیم. این کار عیبی ندارد و بسیار خوب است. از این به بعد جلسه باید جلسه کاری باشد و درصدد اجرای سند باشیم و همین مصوب شده را جلو ببریم. هرجا نقصی دیده شد، دستمان برای اصلاح باز است. هرچند الان وقت این نیست که اجرا را متوقف کنیم.
دژکام با اشاره به آموزش برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی به مدیران فرهنگی و مسئولان به ویژه 6 مدیرکل فرهنگی استان، خواستار هماهنگی و همکاری همه دستگاه‌ها و نهادها برای اجرای آن شد و گفت: میزهای پژوهشی ذیل اتاق فکر شورا باید فعال شوند. این پشتیبان فکری و نظری آن برای اجراست. رئیس شورای فرهنگ عمومی از استاندار فارس خواست تا برش استانی سند جامع علمی استان را نیز بر پایه برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی تدوین کند و این هماهنگی را زمینه‌ساز بالندگی و پیشرفت هر دو سند در اجرا دانست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی