[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

مشاوره رایگان سردفتران به شهروندان، روزنامه شیراز نوین

رئیس کانون سردفتران فارس خبر داد:
مشاوره رایگان سردفتران به شهروندان

آراد: طی ۶ ماه اول امسال بیش از ۱۸۰هزار ساعت مشاوره رایگان به مردم داده شده است

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس کانون سردفتران فارس خبر از ارائه مشاوره‌های رایگان به مردم در زمینه‌های حقوقی داد. علی آراد صبح یکشنبه ٥ دی در جمع اصحاب رسانه با بیان اینکه ابلاغ سردفتری و دفتریاری اسناد رسمی توسط معاونت قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نیابت از رئیس قوه قضائیه صادر می‌شود، گفت: یکی از خدمات ارزنده در دفاتر اسناد رسمی، مشاوره حقوقی رایگان و در دسترس برای عموم جامعه است. ارزش ریالی این مشاوره حقوقی با توجه به تعرفه حق مشاوره کانون وکلا ابلاغی ۱۳۹۹، حدود ۴۰۰میلیارد ریال بوده که همکاران سردفتر و دفتریار این خدمت را به طور رایگان و بدون دریافت هیچ‌گونه وجهی به مردم استان ارائه کرده‌اند.
وی عنوان کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده توسط کانون سردفتران و دفتریاران فارس، هر یک از دفاتر اسناد رسمی استان به طور میانگین روزانه حدود دو ساعت مشاوره حقوقی رایگان به مردم ارائه می‌دهند که با احتساب فعال بودن ۵۰۰ دفترخانه در فارس، طی ۶ ماه اول امسال بیش از ۱۸۰هزار ساعت مشاوره رایگان به مردم داده شده است. رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس، دفاتر اسناد رسمی را نهادی حاکمیتی و زیرمجموعه قوه قضائیه دانست که بر اساس قانون، مسئولیت انجام اقدامات قانونی در ارتباط با نقل و انتقال اسناد، من جمله اسناد خودرو است.
آراد در همین زمینه بیان کرد: دفاتر اسناد رسمی با بیش از ٩٠ سال سابقه، منصبی حاکمیتی و زیرمجموعه قوه قضائیه بوده که توسط فردی با سواد عالی حقوقی و مورد وثوق و اعتماد حاکمیت، برابر قانون وظیفه تنظیم اسناد رسمی را عهده دار است. رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس با بیان اینکه در هیچ یک از قوانین موجود کشور ادارات راهنمایی و رانندگی و مؤسسه رهگشا مسئول نقل و انتقال خودرو شناخته نشده است، گفت: وظیفه ادارات راهنمایی و رانندگی صرفاً تعویض پلاک خودرو و بررسی اصالت خودرو و شماره شاسی و موتور و... بوده و برگ سبز صادره از راهنمایی و رانندگی صرفاً در خصوص تعویض پلاک و به عنوان شناسنامه پلاک خودرو است. آراد بیان کرد: نقل و انتقال مالکیت خودرو به موجب سند رسمی و از وظایف ذاتی و در صلاحیت دفاتر اسناد رسمی بوده و است؛ لذا صرف نظر از اظهارات افراد و مراجع مختلف در خصوص سند رسمی خودرو و همچنین صراحت ماده ۲۹ رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی، توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که بخش‌نامه ۲۱ اسفندماه ۹۵ ریاست وقت قوه قضائیه خط بطلانی بر برگ سبز صادره از ادارات راهنمایی و رانندگی به عنوان سند رسمی انتقال خودرو کشیده و تمام مراجع قضایی و اجرایی و دفاتر اسناد رسمی را از اعتبار دادن به برگ سبز منع کرده است. رئیس کانون سردفتران و دفتریاران فارس گفت: همچنین مطابق با تبصره ۵ ماده ۲۹ و تبصره ۱ ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب دی ماه امسال صراحت سند انتقال خودرو را در صلاحیت دفاتر اسناد رسمی و تعویض پلاک را برعهده نیروی انتظامی قرار داده است. ضمن اینکه با اصرار ادارات راهنمایی و رانندگی در خصوص نقل و انتقال خودرو و عدم وصول حقوق دولتی و مالیات متعلقه در چند ماه اخیر، مراکز تعویض پلاک باعث تضییع میلیاردها تومان مالیات و حقوق دولتی شده‌اند.آراد در پایان افزود: هزینه نقل و انتقال خودرو بر اساس نوع و مدل برای امسال هم مشخص شده و همه مبالغ دریافتی بابت مالیات برارزش افزوده، سهم هلال احمر، سهم شهرداری، حق الثبت دولتی، صدور سند الکترونیک، ارزش افزوده، حق التحریر و... مشخص شده که به حساب خزانه واریز می‌شود و سهم سردفتر نیز مشخص شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی