[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۶
  • دوره جدید

چالش‌های تأمین مالی جمعی، روزنامه شیراز نوین

نشست تخصصی کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه با موضوع بررسی چالش‌های تأمین مالی جمعی (کراود فاندینگ) در استان فارس به صورت وبینار در این اتاق برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، یلدا راهدار عضو هیئت رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس در این نشست گفت: کسب‌ و کار‌های اینترنتی از یک‌ سو با چالش‌های اقتصادی عمومی مواجه‌اند و از سویی با چالش‌های اختصاصی مانند ای‌نماد و صیانت که هرکدام از این معضلات نگرانی‌هایی را برای فعالان این بخش ایجاد کرده است.
وی افزود: هرچند اتاق‌های بازرگانی به ویژه اتاق بازرگانی فارس نظرات اصلاحی بخش خصوصی را به مسئولان و سیاست گذاران کشور ارائه کرده است، اما در برخی از طرح‌ها علی‌رغم ایرادها و مخالفت‌های کسب و کارهای اینترنتی دولت بر اجباری شدن آنها در کشور اصرار دارد. راهدار اظهار داشت: کراود فاندینگ، نوعی تأمین مالی جمعی و گونه‌ای از جمع‌سپاری در حوزه تأمین مالی کسب‌ و ‌کارهای نوپا و ایده‌های نوآورانه است که این فرایند نوآورانه مردم‌ نهاد آنگونه است که فرد متقاضی، برنامه خود را در درگاه اینترنتی تأمین مالی جمعی مطرح می‌کند. وی اضافه کرد: اگر این برنامه از دید مخاطبان خود قابل قبول باشد، افراد مقادیری برای پشتیبانی از برنامه پرداخت می‌کنند که این مبالغ برای راه‌اندازی، اجرا و حمایت از برنامه مناسب خواهد بود. رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: می‌توان گفت تأمین مالی جمعی فقط یک حرکت جمعی زودگذر نیست؛ بلکه ابزاری خودجوش بوده که نیاز جامعه جهانی با استفاده از پیشرفت فناوری آن را به وجود آورده است. برخی دولت‌ها برای حفظ حقوق ذی‌نفعان و منافع حاصل از قدرت جمعی، آن را از طریق قوانین به رسمیت شناخته‌اند. راهدار عنوان داشت: این ابزار فرهنگ کارآفرینی و سرمایه اجتماعی را ارتقا بخشیده و توسعه اقتصادی و اجتماعی را در جوامع تسریع می‌کند که پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی تأمین مالی جمعی که در سال ۲۰۲۰ برابر با ۱۲.۲میلیارد دلار بوده است، با نرخ رشد مرکب سالانه ۱۱.۲ درصد طی دوره ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷، در سال ۲۰۲۷ به ۲۵.۸میلیارد دلار برسد. وی تصریح کرد: روش‌های موجود برای جذب سرمایه جمعی در این حوزه، با استفاده از ویژگی‌های بی‌نظیر بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند مانند حذف شدن واسطه‌ها، عدم امکان تغییر داده‌ها،‌ امنیت داده‌ها، غیرمتمرکز بودن روند اجرایی، شفافیت، امکان تعریف شرایط آزادسازی منابع مالی در قرارداد هوشمند و امکان خرد کردن بسته‌های خرید به حداقل‌ها، پتانسیل‌های خوبی در حوزه تأمین مالی نشان داده‌ اند.
راهدار با اشاره به بیان مزایا و تفاوت‌های تأمین مالی جمعی و سرمایه‌گذاری خطرپذیر و نقش تأمین مالی جمعی در اشتغال‌زایی افزود: یکی از مهم‌ترین مشکلات کشور، بیکاری فارغ‌التحصیلان حوزه فناوری اطلاعات است؛ به طوری که نرخ فزاینده بیکاری جمعیت دانشگاهی کشور، کمبود نقدینگی بانک‌ها و ناتوانی دولت در ایجاد اشتغال، همه ازجمله دلایلی هستند که لزوم ورود کسب‌وکارهای نوپای خصوصی به عرصه‌های اقتصادی و گرایش به سمت اقتصاد کارآفرین‌محور را تشدید می‌کنند. وی همچنین با اشاره به تشکیل انجمن بلاک‌چین و رمزارز ایران بیان داشت: در سال‌های گذشته برای تسهیل فضای فعالیت و توسعه دانش در حوزه بلاک‌چین و رمزارزها با مشارکت حداکثری ذی‌نفعان این حوزه، جهت تدوین خط‌ مشی آینده فناوری بلاک‌چین در کشور تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است. راهدار اظهار کرد: این در حالی است که با مجوز اتاق ایران انجمن بلاک‌چین و رمزارز ایران ایجاد شد که در این انجمن از حضور تمامی ذی‌نفعان حوزه رمزارز و بلاک‌چین و افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، استفاده می‌شود و این همکاری سبب می‌شود تا بتوان با اجماع نظر به پیشبرد اهداف این فناوری در کشور کمک کرد.
در ادامه این جلسه، حمیدرضا احمدیان مشاور فناوری، اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران نیز گفت: یکی از دلایل ظهور و گسترش تأمین مالی جمعی به شکل سازمان‌ یافته بحران مالی سال ۲۰۰۸ است که پس‌ از این بحران و به واسطه کاهش تمایل بانک‌ها به ارائه وام، به‌ویژه به کارآفرینان و کسب‌وکارهای نوپا، کارآفرینان شروع به جست‌وجوی راه‌های دیگری برای جذب سرمایه کردند و درنهایت سازوکارهای تأمین مالی جمعی شکل گرفت. وی اضافه کرد: در ایران دستورالعمل تأمین مالی جمعی در سال ۱۳۹۷ به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار رسید که بر اساس این دستورالعمل و با هدف سامان‌دهی و نظارت بر سکو‌های تأمین مالی جمعی، شرکت فرابورس ایران در سال 98 اقدام به انتشار فراخوان برای متقاضیان عاملیت تأمین مالی جمعی کرد. احمدیان ادامه داد: تاکنون شش شرکت ایرانی موفق به دریافت مجوز سکوی تأمین مالی جمعی از فرابورس ایران شده‌اند که با ورود فناوری بلاک‌چین، توسعه قراردادهای هوشمند و افزایش اقبال عمومی ‌نسبت به این فناوری‌های نوین، روش‌های نوین جذب سرمایه جمعی بر بستر بلاک‌چین در جهان متولد شد و مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار گرفت. وی عنوان داشت: روش‌های موجود برای جذب سرمایه جمعی در این حوزه، با استفاده از ویژگی‌های بی‌نظیر بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند مانند حذف شدن واسطه‌ها، عدم امکان تغییر داده‌ها،‌ امنیت داده‌ها، غیرمتمرکز بودن روند اجرایی، شفافیت، امکان تعریف شرایط آزادسازی منابع مالی در قرارداد هوشمند و امکان خرد کردن بسته‌های خرید به حداقل‌ها، پتانسیل‌های خوبی در حوزه تأمین مالی نشان داده‌اند. احمدیان با اشاره به عدم حمایت واحدهای صنفی از تأمین مالی جمعی، به منظور ترویج فرهنگ تأمین مالی جمعی، موضوع راه اندازی کارگروه تأمین مالی جمعی (کراود فاندینگ) را پیشنهاد داد. مهرداد سهرابی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس هم گفت: مرتفع‌سازی مشکلات مالی کسب و کارهای نوپا دغدغه ای مهم است که با توجه به عدم تمایل به مشارکت در سرمایه گذاری، مزیت تأمین مالی جمعی در راستای توسعه بازار موضوع مهم و مؤثری است. در این جلسه سایر اعضا به بیان دیدگاه و نظرات خود در این خصوص پرداختند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی