[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

آرامش جامعه مدیون آتش‌نشانان، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نشست سالانه سازمان‌های آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری‌های کشور برگزار شد. این مراسم صبح پنجشنبه 9 دی ماه با حضور رؤسای سازمان‌های آتش‌نشانی کلان‌شهر‌های کشور، مدیرکل دفتر نوسازی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، رئیس حراست پدافند غیرعامل سازمان شهرداری‌ها و دهیاری کشور، مدیرکل دفتر محیط زیست و خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، طهماسبی سرپرست اداره کل امور شهری و شوراهای استانداری فارس، شهردار کلان شهر شیراز، سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری شیراز، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز و جمعی دیگر از مقامات مسئول با همراهی اصحاب رسانه به میزبانی سازمان آتش‌نشانی شیراز در هتل هما برگزار شد.
 تولید ملی در حوزه ایمنی
شهردار شیراز در نشست رؤسای سازمان‌های آتش‌نشانی و خدمات ایمنی کشور گفت: با بهره‌گیری از توان داخلی باید سطح خدمات به مردم را ارتقا دهیم. مهندس سید احسان اصنافی با گرامیداشت سالروز حماسه ۹ دی، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت و تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه الزهرا(س) و سردار سیمانی، اظهار داشت: پیشگیری، امداد و پدافند غیرعامل از حوزه‌های مهم می‌باشد و یکی از دغدغه‌های جدی شهر شیراز است. وی با یاد از شهدای آتش‌نشان تصریح کرد: مقررات و آیین نامه‌هایی در مراحل مختلف ساخت و ساز در بحث ایمنی و پدافند غیرعامل در شهرداری شیراز تدوین شده که اثری ماندگار است. شهردار شیراز خاطرنشان کرد: آتش‌نشانی شهرداری شیراز از قدمت خوبی برخوردار است و از نیروهای توانمندی در حوزه‌های مختلف بهره مند می‌باشد. وی در ادامه اذعان داشت: شیراز در شمار کلان‌شهرهایی است که در حوزه پیشگیری و امداد توانسته عملکرد خوبی را از خود نشان دهد. به گفته مهندس اصنافی، خدمات آتش‌نشانی شهرداری شیراز به نحو مطلوب و قابل قبولی به مردم ارائه می‌شود، اما باید تلاش کنیم سطح خدمات خود را ارتقا دهیم. وی همچنین یکی از دغدغه‌های جدی سازمان آتش‌نشانی را تجهیزات ذکر و تصریح کرد: در تلاشیم تا با استفاده از ظرفیت مجموعه‌های دانش بنیان و مجموعه صنعتی شهر شیراز، بخشی از این مهم را فراهم کنیم تا بر توان تیم‌های عملیاتی‌مان در دو حوزه بیفزاییم. شهردار شیراز با اشاره به تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان عنوان کرد: در شیراز و استان فارس شرکت‌ها و مجموعه‌های توانمندی داریم که می‌توانند در عرصه تأمین و تولید تجهیزات نقش آفرینی کنند.
 رسالت بزرگ خدمت به همنوعان
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز نیز در این نشست به اهمیت و جایگاه آتش‌نشانی اشاره کرد و با بیان اینکه این موضوع برای آحاد جامعه روشن است و بر کسی پوشیده نیست، گفت: بخش عمده‌ای از آرامش روانی جامعه مرهون زحمات این سازمان و کارکنان آن است. مسعود زارعی با بیان اینکه بالاترین کاری که انسان می‌تواند انجام دهد، خدمت به همنوع است، تصریح کرد که آتش‌نشانان بالاترین و رفیع ترین جایگاه انسانی را انتخاب کرده‌اند که در سخت ترین و بحرانی‌ترین شرایط به نجات جان انسان‌ها اقدام می‌کنند. او همچنین خواستار بررسی موضوعاتی چون سرمایه انسانی، تجهیزات، آموزش حرفه‌ای، آموزش همگانی و... در این نشست شد.این عضو شورای شهر شیراز که معتقد است امکانات و توان، متناسب با مأموریت‌ها نیست، گفت: سؤال اینجاست که چه کار باید کرد که با این عدد تناسب مأموریت‌ها به شکل عالی انجام شود.
 هم‌افزایی در رویداد‌های علمی
محمدهادی قانع رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز در این نشست ضمن خوشامدگویی به مهمانان، در خصوص دلایل و اهداف برگزاری این نشست گفت: حضور مؤثر اندیشمندان حوزه مدیریت و فرماندهی حوادث و مدیران سازمان‌های آتش‌نشانی کشور در شیراز به عنوان یکی از مراکز علمی کشور باعث افزایش رویداد‌های علمی و ارتقای سطح دانش در حوزه‌های تخصصی حریق می‌گردد. وی به ارائه جدیدترین راهکارها، تجربیات و چالش‌های تجربه‌شده در این نشست اشاره و عنوان کرد: خوشبختانه حضور فعال صاحب نظران متخصص در این برنامه و انتقال تجریبات و ارتقای آمادگی در شرایط اضطراری اهداف اصلی این نشست بوده و هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی را به دنبال خواهد داشت.
 در ستایش خدمات آتش‌نشانان
حمید کشتکار، سرپرست معاونت اجرایی و خدمات شهری شهرداری شیراز نیز در این نشست بیان کرد: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی یکی از سازمان‌های حساس در حوزه فعالیت‌های شهرداری است. او ادامه داد: کار سخت نیروهای این سازمان بر کسی پوشیده نیست و فعالیت آنها شبانه روزی است. خدمات این سازمان یک خدمات مستمر و در عین حال حساس است و اگر لحظه‌ای غفلت و تأخیر در فعالیت آنها انجام شود، چه بسا که یک فاجعه بزرگ رخ می‌دهد. سرپرست معاونت اجرایی و خدمات شهری شهرداری همچنین عملیاتی و به لحظه بودن را یکی از ملزومات فعالیت این سازمان عنوان کرد.
 هزارمیلیارد تومان برای تجهیزات
در بخش دیگری از این نشست، سید حبیب راضی مدیرکل دفتر محیط زیست و خدمات شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ضمن آرزوی سلامتی برای آتش‌نشانان، به مصوبات نشست گذشته مدیران آتش‌نشانی کشور در سال ۹۸ اشاره و عنوان کرد: طی جلسه گذشته در شهر مشهد مقدس بحث آموزش‌های آتش‌نشانان، بسیار مهم در نظر گرفته شده و اولین اقدام توسط سازمان آتش‌نشانی اصفهان تحت عنوان آنچه یک آتش‌نشان باید بداند، انجام و پس از آن برنامه شنبه‌های آموزشی در دستور کار قرار گرفت. وی ادامه داد: در نشست امروز تلاش داریم پایه گذار یک رویه مناسب و مطلوب باشیم و با توجه به اختصاص رقم هزارمیلیارد تومان برای خرید ماشین آلات و تجهیزات آتش‌نشانی بتوانیم در شش ماه آینده کلان شهر‌ها و شهرستان‌ها را حداقل به یک ماشین استاندارد مجهز کنیم. راضی همچنین داشتن یک کمیته فنی پیشگیری از آتش سوزی‌ها در کشور با رویکرد کاهش حوادث و بررسی مشکلات نیروی انسانی در سازمان‌های آتش‌نشانی را از اهداف مهم این نشست دانست.
 هم‌اندیشی و اهمیت تبادل تجربیات
در ادامه این گردهمایی، طهماسبی سرپرست اداره کل امور شهری و استانداری فارس با اشاره به قانون ۵۵ شهرداری‌ها افزود: بر اساس این قانون به صراحت ایمنی شهری به عهده شهرداری‌ها واگذار شده است. بنابراین با توجه به اینکه برنامه ریزی مناسب مدیران شهری آرامش و رفاه شهروندان را به ارمغان می‌آورد، باید بحث ارتقای تجهیزات آتش‌نشانی به ویژه در شهرهای کوچک و تبادل تجربیات در این جلسه هم‌اندیشی مورد توجه قرار گیرد. بر اساس این گزارش شایان ذکر است این نشست بر بررسی سرفصل‌های مهم در حوزه آتش‌نشانی تمرکز داشت و بیش از ۱۰۰ نفر از مدیران سازمان‌های آتش‌نشانی از سراسر کشور و همچنین جمالی نژاد رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها کشور به صورت مجازی و حضوری شرکت داشتند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی