[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۰
  • دوره جدید

میزبانی در قطر، درآمدزایی در شیراز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی - گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره: 
تصمیمات و مصوبات شورای اسلامی شهر اگر در انحصار شهرداری بماند، بسیاری از ظرفیت‌های پارلمان شهری به هدر خواهد رفت. کلان‌شهر شیراز سرزمین فرصت‌های ناب است و کمتر مختصات جغرافیایی را در کره خاکی می‌شناسیم که همانند فارس و شیراز دارای پتانسیل‌ها و جذابیت‌های دینی و مذهبی، تاریخی و تمدنی، طبیعی و بومگردی، فرهنگی و هنری و بسیاری دیگر از مؤلفه‌های چشمگیر باشد. برخورداری از این مؤلفه‌ها از دو دیدگاه قابل تحلیل است. در ابتدا باید بستری را فراهم آورد که جاذبه‌های شهر شش‌هزار ساله شیراز در معرض دید شهروندان و گردشگران قرار گیرد و پس از آن زیرساخت‌ها و ابزارهای لازم برای درآمدزایی شهر را فراهم آورد. امروزه بسیاری از کشورهای جهان اقتصاد خود را بر پایه صنعت گردشگری بنا نهاده اند و این در حالی است که بسیاری از آنها در این حوزه دچار فقر زیرساختی هستند. این در حالی است که کلان‌شهر شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت(ع) و پایتخت فرهنگ و هنر ایران، دارای جذابیت‌های بی‌شماری در این حوزه است و پارلمان شهری از دستگاه‌های مسئول برای باروری این استعدادها به شمار می‌رود. طرح‌ها و مصوبات و دستورات اهالی بین الحرمین می‌تواند نقش راهگشایی در این زمینه داشته باشد. اگرچه نمایندگان مردم در پارلمان شهری از قدرت اجرایی مستقیم برخوردار نیستند، اما مصوبات آنها می‌تواند نقش ارزنده ای در تعالی یا سرکوب استعدادهای مادی و معنوی شیراز داشته باشد. جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی، ایمن سازی شهری با طرح‌های مقابله با سیلاب، مساعدت به تیم‌های فوتبال قشقایی و فجر شهید سپاسی شیراز، برخورداری شیراز از مواهب جام جهانی و طرح ایجاد بوستان ویژه توان‌خواهان از مهم‌ترین دستور کارهای شورای اسلامی شهر شیراز در این هفته بود که گروه گزارش شیرازنوین نیم نگاهی به آنها داشته است.
 اعتلای برند شیراز در جام جهانی
به گزارش شیرازنوین سی‌ و پنجمین جلسه صحن علنی ششمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز با 13 دستورکار به صورت علنی برگزار شد و بررسی چگونگی استفاده از ظرفیت جذب سرمایه گذاران خارجی در شیراز با توجه به برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی 2022 قطر از دیگر جلسات صحن عمومی شورای اسلامی شهر شیراز در این هفته بود. در این رابطه شهرداری مکلف گردید به منظور حضور فعال در رویداد مسابقات فوتبال جام جهانی قطر 2022 جهت ارائه فرصت‌های سرمایه گذاری، ظرفیت‌ها، جاذبه‌های گردشگری و معرفی برند شهر شیراز پیشنهادات خود در حوزه‌های اقتصادی، گردشگری، فرهنگی، تشکیل میز جذب سرمایه شیراز و بسته‌های قابل ارائه در مدت‌زمان برگزاری مسابقات جام جهانی را ظرف مدت دو هفته به شورا اعلام نماید. 
 حمایت از قشقایی و فجر شهید سپاسی
البته دغدغه اعضای پارلمان شهری در حوزه فوتبال به جام جهانی قطر و برخورداری شیراز از این فرصت گران‌بها ختم نشد. در ادامه این جلسه طرح دوفوریتی جمعی از اعضای شورا، در خصوص مساعدت به تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز، بررسی شد و بر اساس آن شهرداری شیراز مکلف است مبلغ (بیست‌میلیارد ریال) با تأمین اعتبار از محل شیوه نامه کمک‌های بلاعوض (ماده 15) بودجه سال‌های 1400 و 1401 به تیم فوتبال فجر شهید سپاسی شیراز مساعدت نماید. در ادامه دیگر طرح دوفوریتی جمعی از اعضای شورا، در خصوص مساعدت به تیم فوتبال شهدای قشقایی بررسی شد و بر اساس آن شهرداری شیراز مکلف است مبلغ (ده‌میلیارد ریال) با تأمین اعتبار از محل شیوه نامه کمک‌های بلاعوض (ماده 15) بودجه سال‌های 1400 و 1401 به تیم فوتبال شهدای قشقایی شیراز مساعدت نماید.
 ایمن‌سازی در اولویت است
در ادامه طرح کمیسیون عمران شورا، در خصوص الزام شهرداری به اقدامات لازم در جلوگیری از وقوع سیل در سال‌های آتی و انجام امور اجرایی لازم بررسی شد و بر اساس آن شهرداری مکلف است با اخذ دستور استانداری به عنوان مدیریت ارشد دولت در استان، اقدامات اجرایی و اجرای طرح آبخیزداری و ساخت بندهای مخزنی را رأساً انجام دهد و متعاقباً هزینه اجرا را با جلب نظر کارشناس به عنوان مطالبات از دولت پیگیری نماید و دادستانی به جهت ضرورت اجرا، بر اجرای طرح نظارت داشته باشد. همچنین شهرداری مکلف گردید پیگیری لازم را از طریق دادستان و سازمان بازرسی استان جهت انجام اقدامات قانونی توسط سازمان آب منطقه ای در خصوص آزادسازی سطح زمین مورد نیاز جهت اجرای بندهای مذکور و تصرفات بستر و حریم رودخانه انجام دهد. شایان ذکر است در محدوده و حریم شهر نیز علاوه بر اقدامات سازمان آب منطقه ای، شهرداری مکلف گردید پرونده متخلفان ساخت و ساز غیرمجاز را جهت اخذ حکم تخریب به کمیسیون ماده صد ارجاع و پیگیری تخریب ابنیه غیرمجاز را از طریق شورای تأمین انجام دهد. به علت اهمال ادارات آب منطقه ای و منابع طبیعی و اداره راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی به جهت عدم جلوگیری از ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حریم راه و حریم رودخانه و اراضی منابع طبیعی محدوده مذکور، شهرداری مکلف است با جلب نظر کارشناس نسبت به اخذ قرار تأمین دلیل علیه ادارات و سازمان‌های مذکور به جهت جبران خسارات ناشی از بروز سیلاب اقدام نماید. همچنین شهرداری مکلف گردید ردیف‌های اختصاصی بودجه لازم را برای اجرای این مصوبه در بودجه سال 1401 پیش بینی نماید.
 حمایت از معلولان در بودجه 1401
در ادامه طرح دوفوریتی جمعی از اعضای شورا، در خصوص طرح ایجاد بوستان ویژه توان‌خواهان، بررسی شد و ضمن تصویب دوفوریت طرح مذکور، شهرداری شیراز مکلف شد ظرف مدت شش ماه یکی از پارک‌ها یا بوستان‌های شهرداری را برای استفاده همه گروه‌های سنی دارای معلولیت جسمی، حرکتی و ذهنی را مطابق استانداردهای جهانی با ایجاد امکانات و تجهیزات مورد نیاز با پیش بینی اعتبار لازم در لایحه بودجه سال 1401 مناسب سازی کند و مورد بهره‌برداری قرار دهد.
 تفاهم‌نامه برای سهولت کسب‌وکار
در این جلسه طرح کمیسیون اقتصاد و سرمایه گذاری شورا، در خصوص جذب سرمایه گذار داخلی، با هدف پیشبرد فعالیت‌های مولد و بهره جویی از ظرفیت‌های درونی مورد بررسی قرار گرفت.
بر اساس این طرح، باید به منظور سهولت کسب و کار ظرف مدت یک ماه پیش نویس تفاهم‌نامه سه جانبه فی ما بین شورای اسلامی شهر شیراز، شهرداری شیراز و واحدهای تعاونی و اقتصادی و بازرگانی استان در راستای جذب سرمایه گذار داخلی، با هدف پیشبرد فعالیت‌های مولد و بهره جویی از ظرفیت‌های درونی تهیه و به شورا ارائه گردد. 
بر اساس این گزارش شایان ذکر است در سی و پنجمین صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز در دوره ششم، همزمان با ایام فاطمیه و سالروز شهادت سردار دلها، بین الحرمین رنگ و بوی شهدا به خود گرفت و میزبان پیکر مطهر بسیجی شهید حبیب الله حقیقی از شهدای دفاع مقدس بود. شهید حبیب الله حقیقی ۱۸ساله فرزند مرتضی در ۱ فروردین ماه ۱۳۴۴ در شهرستان قیر و کارزین چشم به جهان گشود و اول خردادماه ۱۳۶۱ در عملیات بیت‌المقدس و در منطقه خرمشهر به درجه رفیع شهادت 
نائل شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی