[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

جهاد پستی برای خدمت‌رسانی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
اشاره: 
جامعه ایثارگر پست به‌موازات کادر فداکار درمان کارنامه درخشانی در دوران شیوع کرونا بر جای گذاشته اند. در حالی که بسیار از اصناف در شرایط قرنطینه و تعطیل قرار گرفته بودند، خدمتگزاران پست با تلاش شبانه روزی به یاری مردم شتافتند تا نیازهای اساسی جامعه بر زمین نماند. به‌موازات عملکرد درخشان در کشاکش کرونا، نتیجه تلاش شبانه‌روزی مدیریت و کارکنان پست فارس به توسعه تجارت الکترونیک هم انجامیده است و این به معنای حمایت از مشاغل خرد و کلان است. البته ناوگان حمل و نقل پست هم در ماه‌های اخیر نوسازی شده و این در شرایطی است که تعرفه خدمات برای مدت‌های طولانی افزایش بها نداشته است. در بازدید خبرنگاران و گروه جهادی مطالبه گران نجات با کمبود فضای گسترده ای روبه‌رو شدیم که این روزها پست فارس در کشاکش آن گرفتار آمده است. اگرچه این محدودیت شائبه‌برانگیز که حاصل عملکرد مدیریت پیشین است با راه‌اندازی سیستم سورتینگ و استفاده بهینه از فضای موجود توسط تیم مدیریت فعلی تا حدودی جبران شد؛ اما به نظر می‌رسد که اختصاص انبار مرکزی پست به مجموعه‌ای که اجاره بهای سؤال‌برانگیزی هم دارد، منطقی نیست و زیان این مسئله به صورت مستقیم متوجه جامعه و بیت‌المال خواهد شد. در همین زمینه مدیرکل پست استان فارس در جمع خبرنگاران به تشریح خدمات دستگاه متبوعش در ماه‌های اخیر پرداخت.
 مدیریت افزایش 130درصدی ترافیک پستی
مدیرکل پست فارس از افزایش ۱۳۰درصدی ترافیک مرسوله‌های پستی استان نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: در راستای کوچک‌سازی دولت از سال ۹۳ در شبکه پست هم کاهش نیرو داشتیم، اما این مسئله به شیوه‌های مختلف مدیریت شد. مهدی آزادی با بیان اینکه افزایش حجم مرسولات نیاز به تلاش‌های مضاعف کارکنان پست دارد، اظهار داشت: از ابتدای شیوع کرونا ترافیک مرسولات چندبرابر شده است. قبل از شیوع بیماری 
کووید 19 روزانه ۲ کامیون مرسوله وارد استان می‌شد؛ اما بعد از کرونا این ترافیک را تا ۱۷کامیون هم تجربه کردیم. این موضوع منجر به افزایش حجم بسته‌های واردشده به استان شد و با توجه به ظرفیت پستی نیاز به تلاش چندبرابری در مجموعه پستی بود که به‌خوبی انجام شد. او با اشاره به اینکه اصل امانت‌داری به عنوان پیش‌شرط در تمامی مجموعه‌های پستی در نظر گرفته شده، گفت: با افزایش ناگهانی حجم مرسولات و ایجاد ترافیک پستی، با شرایط دشواری روبه‌رو شدیم که با همدلی تمامی کارکنان پست توانستیم شرایط را مدیریت کنیم. در این دوران همکاران پستی در ۳ شیفت به خدمت‌رسانی به جامعه پرداختند و تیم مدیریتی نیز پابه‌پای پرسنل شریف پست در تمامی مراحل حضور داشت. در هیچ سازمانی چنین نوع اقدامی نداشتیم که بعد از پایان شیفت کاری و موظفی مجدد برای شیفت شب حاضر شوند و تا صبح هم کار کنند، اما در مجموعه پستی این موارد به‌کرات اتفاق افتاد. وی با بیان اینکه علی‌رغم دورکاری دیگر دستگاه‌ها همکاران پستی در شرایط سخت کرونایی در محل کار حاضر بودند، ابراز کرد: در دوره‌ای ۴۲ همکار پستی کرونا گرفتند و فقط با حمایت همکاران و ازخودگذشتگی عبور از این شرایط میسر شد.
 مقاومت و پایداری در دوران اوج کرونا
او با بیان اینکه علی‌رغم دورکاری دیگر دستگاه‌ها، همکاران پستی در شرایط سخت کرونایی در محل کار حاضر بودند، به خستگی و استهلاک نیرو‌ها در این شرایط اشاره کرد و افزود: با توجه به فشار کاری که وجود داشت، تلاش کردیم که فضای ذهنی و روانی کنترل شود و این وضعیت را تا اوایل سال گذشته داشتیم که با همکاری از بحران عبور کردیم. خوشبختانه در حال حاضر شرایط پست تحت کنترل است و اگرچه با ایده‌ها و آرمان‌ها فاصله داریم، اما مجموعه پست می‌تواند بخش‌های اقتصادی خرد جامعه را فعال کرده و با توجه به فارغ‌التحصیلان بخش فناوری حاضر در فارس، تأثیر خوبی در اقتصاد خانوار بر جای بگذارد. آزادی افزود: علی‌رغم نیاز و مطالبه و شرایطی که در سیستم توزیع کلان‌شهر شیراز داشتیم، اما در سال‌های گذشته به روش غیرحرفه‌ای ۲۰۰ موزع ما در سطح شهر پراکنده بودند که منجر به خطاها و گلایه‌های مردمی می‌شد؛ اما این فرایند را اصلاح کردیم. وی با بیان اینکه در روستا‌های دورافتاده امکان سرویس‌دهی پستی وجود دارد، به سامانه طراحی شده اشاره کرد که با استفاده از آن مردم بتوانند از طریق باجه‌های پست ارتباط برخط با دستگاه‌های مختلف داشته باشند و گفت: فضای ارتباطی سابق دگرگون شده و پست خود را با نیاز‌های جامعه تطبیق داده است.
 دستاوردهای پست در ماه‌های اخیر
مدیرکل پست فارس با اشاره به اینکه در سال گذشته ۵۰ دستگاه وانت پراید مسقف به شبکه توزیع پست استان تزریق شده است، گفت: مجموعه دستگاه‌های اختصاص یافته به کل استان‌ها ۱‌۵۰ دستگاه بود که فارس سهمیه بالایی در سطح شبکه داشت. آزادی با اشاره به برخی از اقدامات انجام‌شده در مجموعه پست استان گفت: در چند ماه گذشته سیستم سورتینگ استان راه‌اندازی شد که در زمره اولین‌ها در کشور اول بود. مدیرکل پست فارس همچنین با اشاره به اینکه علی‌رغم نبود نقدینگی و اعتبار لازم با حداقل‌ داشته‌ها مجموعه‌ای در خیابان کاوه که بیش از آن انبار پستی بوده است را به چرخه بازگرداندیم، گفت: با این اقدام و اصلاح رویکرد‌ها دقت و تمرکز بهتری در حوزه شهر شیراز خواهیم داشت. آزادی با اشاره به اینکه در ۹ماهه گذشته ۱۳میلیون و ۱۰۰هزار ترافیک در قالب مرسولات صادره و وارده استان سامان‌دهی شده است، گفت: در راستای تمرکز بر تجارت الکترونیک، اشتغال جوانان و شرکت‌های استارت‌آپی فضا‌هایی ایجاد شد و سامانه و سایت‌هایی را رونمایی کرده‌ایم.
 ایجاد زیرساخت برای تجارت الکترونیک
مدیرکل پست فارس با اشاره به افرایش تعداد فروشگاه‌های حوزه تجارت الکترونیک از سال ۹۸ از ۴۵۱ به ۶۸۰ فروشگاه، گفت: فروشگاه‌ها را در حوزه محصولات اینترنتی توسعه داده ایم که تبعات مثبتی در اشتغال و گردش مالی استان دارد. خوشبختانه روند هوشمندسازی در شبکه پستی در ابعاد مختلف خود را نشان داده است. مدیرکل پست فارس همچنین از صدور مجوز کلنگ‌زنی ناحیه پستی کنار بوستان هاشمی خبر داد و افزود: این اقدام در راستای دسترسی مردم به خدمات پستی بوده است. وی همچنین در خصوص فعالیت هایپر در فضای پستی گفت: قرارداد این مجموعه در دوره مدیریت قبلی منعقد شده است. جداشدن این فضا از مجموعه پست فضای عملیاتی ما را کوچک و محدود کرد و مشکلاتی را در پی داشت؛ اما از آنجایی که قرارداد ۵ساله انعقاد شده، از نظر قانونی مکلف به پایبندی هستیم. اکنون ۲ سال از این قرارداد سپری شده و امید است در آینده این مجموعه را به خدمات پستی برگردانیم. آزادی همچنین در خصوص توزیع مرغ و مشکلات پیش‌آمده در این زمینه بیان کرد: برخی به‌جای توزیع مرغ این محصول را به سمت قطعه‌بندی می‌بردند و پست به مجموعه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان صمت اعلام کرده بود که نرم‌افزارهای خوبی برای توزیع دارد تا روند توزیع از ابتدا تا مراحل پایانی پایش شود. این نرم‌افزار پیشنهادی به صورت آزمایشی در چند استان کار شده بود و بنا به تغییراتی که رخ داد، این موضوع کمتر موردتوجه قرار گرفت و انجام نشد. آزادی در پایان تصریح کرد: در حال حاضر شرایط پست تحت کنترل است و اگرچه با ایده‌ها و آرمان‌ها فاصله داریم، اما مجموعه پست می‌تواند بخش‌های اقتصادی خرد جامعه را فعال کند و با توجه به فارغ‌التحصیلان بخش فناوری که در فارس داریم، می‌توانیم تأثیر خوبی در اقتصاد خرد خانواده‌های استان در ظرفیت پست داشته باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی