[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

از شوره سر زمستانی چه می‌دانید؟، روزنامه شیراز نوین

متخصص پوست و مو گفت: خشکی پوست سر و شوره زدن آن علت‌های مختلفی دارد ولی شایع‌ترین دلیل آن مخمّری است که می‌تواند شوره سر به همراه خارش ایجاد کند.
به گزارش بهداشت نیوز، الهام ابن احمدی متخصص پوست و مو، درباره خشکی پوست سر و ایجاد شوره در پوست سر در فصل زمستان گفت: خشکی پوست سر و شوره زدن آن علت‌های مختلفی دارد ولی شایع‌ترین دلیل آن مخمّری است که می‌تواند شوره سر به همراه خارش ایجاد کند. 
برای رفع این مشکل باید از شامپوهای ضد شوره استفاده کرد، اگر این وضعیت بهبود نیافت باید با مراجعه به پزشک و داروی خوراکی این مشکل را رفع کرد.
وی با اشاره به ریزش شدید موی سر پس از بیماری کرونا گفت: این حالت پس از بیماری‌های شدید تب دار و حدوداً 4 ماه پس از بیماری رخ می‌دهد، در این حالت بیمار باید به پزشک مراجعه کند تا با مصرف دارو از ریزش بیشتر مو جلوگیری شود.
وی گفت: لزوماً خوردن ویتامین‌هایی مثل بیوتین برای بهبود کافی نیست و حتی مصرف خودسرانه ویتامین و بدون تجویز پزشک توصیه نمی‌شود چون می‌تواند مضر هم باشد. درمان کمکی با ویتامین حدود 3 ماه ادامه می‌یابد. 
ابن احمدی در توضیح تأثیر شوینده‌ها بر ریزش مو گفت: اگر موی سر طبیعی بوده و خیلی چرب و یا خیلی خشک نباشد مهم نیست چه شامپویی مصرف می‌شود، اما اگر مو حالت طبیعی نداشته باشد باید شامپوی مخصوص استفاده شود. شامپو تأثیر کمکی بر ریزش مو ندارد و شامپوهای ضد ریزش بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند. 
برای درمان این مشکل باید از داروهای موضعی استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه اغلب ریزش موها در آقایان ارثی و هورمونی است، گفت: در این حالت باید از محلول ماینوکسیدیل استفاده کرده و در شرایطی که ریزش مو خیلی شدید است باید از داروی خوراکی هم استفاده کرد.
این متخصص پوست و مو با تأکید بر اینکه باید به نوع ریزش مو دقت کرد، گفت: اگر فردی به همراه ریزش مو، کم خونی، بیماری‌های تیروئیدی، جوش صورت و اختلالات قاعدگی و موی زائد داشته باشد باید درمان‌های ویژه‌ای بگیرد. اگر فردی فقط ریزش موی معمولی داشته و آتروفی نداشته باشد باید ماینوکسیدیل استفاده کند، در غیر این‌صورت باید از درمان دارویی استفاده کرد و اگر درمان دارویی جواب ندهد باید نوع داروها تغییر کند.
وی با اشاره به ریزش موی ارثی و هورمونی در خانم‌ها گفت: این افراد باید از ماینوکسیدیل به همراه داروهای هورمونی استفاده کنند.
ابن احمدی اظهار داشت: موهای برخی افراد در سن بالا شروع به تیره شدن می‌کند. برخی از این افراد طاسی سکه‌ای دارند، یک سری از موهای سفید می‌ریزند و دوباره که می‌رویند به جای موهای سفید، موهای مشکی در می‌آید و در برخی مواقع هم فقط موهای سفید می‌ریزد و موهای مشکی باقی می‌مانند که باز هم ظاهر موی سر تیره‌تر به نظر می‌رسد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی