[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

بخشی از سهام از طریق بورس واگذار می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

حسین قربان‌زاده رئیس سازمان ‌خصوصی سازی می‌گوید این بهترین فرصت برای واگذاری پرسپولیس و استقلال است. 
رد درخواست پرسپولیس و استقلال برای مجوز حرفه‌ای در حالی اتفاق افتاد که این دو باشگاه در آستانه خصوصی سازی قرار دارند و آن‌طور که مسئولان امر می‌گویند، قرار است بخشی از سهام‌شان در ماه پیش رو از طریق بورس واگذار شود.
حسین قربان‌زاده رئیس سازمان خصوصی سازی می‌گوید حالا زمانی است که باید از آن استفاده شود و بحران پیش آمده را تبدیل به فرصتی برای واگذاری پرسپولیس و استقلال کرد؛ هدفی که بدون حق پخش تلویزیونی قابل دسترس نخواهد بود.
* بارها اخطار دادیم اما...
رئیس سازمان خصوصی سازی که نامش در هفته‌های اخیر با اخبار پیرامون واگذاری دو باشگاه سرخابی عجین شده، در گفت‌وگویی با خبرنگار ما درباره حذف پرسپولیس و استقلال از آسیا می‌گوید: حذف این دو باشگاه پرطرفدار معلول سال‌ها سوءمدیریت در  عرصه ورزش است. بارها تذکر و اخطار درباره مدیریت یگانه و دولتی این دو باشگاه داده شده بود اما جدی گرفته نمی‌شد.
وی با اشاره به علل این حذف توضیح می‌دهد: شتر سواری دولا دولا نمی‌شود. مهمترین منبع درآمدزایی باشگاه‌های فوتبال در همه دنیا، حق پخش تلویزیونی بازی‌های آن باشگاه است. تا زمانی که این دو باشگاه منبع درآمدزایی مستمر و پایداری نداشته باشند که سودآوری این باشگاه‌ها را تضمین کند عملاً هر نوع انتقال و واگذاری آن‌ها با شکست مواجه می‌شود.
* واگذاری در بورس تنها راه اقناع AFC است
او با تأکید بر حق پخش تلویزیونی می‌گوید که بدون این مؤلفه خصوصی سازی پرسپولیس و استقلال موفقیت آمیز نخواهد بود: حداقل آنکه زمانبندی مرحله‌ای تحقق این مسیر درآمدزایی مستقل باید تهیه و به تأیید سازمان بورس و سازمان خصوصی سازی برسد. موفقیت بعد از واگذاری این دو باشگاه متوقف بر تعیین تکلیف حق پخش تلویزیونی این دو باشگاه است. بنابراین لازمه رفع ایراد AFC، آن است که این دو باشگاه شرایط اولیه پذیرش در بازار سرمایه را داشته باشند.
رئیس سازمان خصوصی سازی راجع به نقش خود در کمک به تغییر وضعیت این دو باشگاه می‌گوید: ما مکرراً از این دو باشگاه خواستیم که بندهای مالی نوشته شده توسط حسابرس را اصلاح و رفع کنند و زودتر صورت‌های مالی حسابرسی شده و شفاف را تحویل دهند اما این اتفاقات نیفتاده است، چون تعهدات و بدهی‌های این دو باشگاه بسیار زیاد است و درآمدهای محدودی دارند.
ایراد AFC آن بود که نباید هیچ یک از اشخاص حقیقی و حقوقی که سهامدار و مالک و یا حتی درگیر مدیریت در یک باشگاه، در مالکیت و یا مدیریت باشگاه دیگر مداخله داشته باشند.
* مدل‌های مختلفی برای مدیریت دو باشگاه داریم
قربان‌زاده با اشاره به ایرادهای مالی گرفته شده توسط ای اف سی عنوان می‌کند: مدیران این دو باشگاه برای رفع ایراد AFC، از ما خواستند نامه‌ای بزنیم و وعده بورسی شدن باشگاه‌ها را اعلام کنیم که ما هم همین کار را کردیم اما گویا مشکل فراتر از آن بود و متأسفانه این دو باشگاه بارها از قبل اخطار گرفته بودند.
وی در پاسخ به این سؤال که رویکرد این سازمان به آینده مدیریتی پرسپولیس و استقلال چگونه است نیز گفت: ما در سازمان خصوصی سازی هر هفته چند روز در این خصوص جلسه داریم و به‌شدت پیگیر شفافیت مالی این دو باشگاه و پذیرش در بازار سرمایه هستیم و حتی برای انتفاع این دو باشگاه مدل افزایش سرمایه از محل صرف سهام را پیشنهاد دادیم تا پولی که از مرحله اولیه عرضه به‌دست می‌آید، مستقیماً به خود باشگاه برود نه خزانه و از این جهت هر دو باشگاه، جان تازه ای بگیرند. درخصوص مدیریت این دو باشگاه مفصل با نمایندگان و پیشکسوتان دو باشگاه گفت‌وگو کردیم و مدل‌های مختلفی از جمله پیمان مدیریت مورد بررسی قرار گرفته است.
* هدف ما کارایی و سودآوری سرخابی‌هاست
رئیس سازمان خصوصی سازی خطاب به مردم هم نکته جالبی را متذکر می‌شود: مردم و هواداران این دو باشگاه مطمئن باشند سازمان خصوصی سازی با هدف کارایی و سودآوری بهتر هر دو باشگاه، تلاش می‌کند اولاً با ایجاد شفافیت مالی و ثانیاً با تضمین درآمدزایی پایدار (حق پخش) و ثالثاً با حفظ مختصات حاکمیت شرکتی و مدیریت بهینه باشگاه، این دو باشگاه عملکرد بهتر و حرفه ای تر داشته باشند.
او در پایان این گفت‌وگو با اشاره به نقش پیشکسوتان می‌گوید: حالا با این تصمیم AFC باید این تهدید را به فرصت تبدیل کرد و تلاش کرد همه نقص‌های گذشته جبران شود. امیدواریم این دو باشگاه هرچه زودتر با همراهی مسئولان و هواداران و پیشکسوتان و... بتوانند به جایگاه واقعی خود برسند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی