[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

مساجد فرصت تعالی هستند ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- گروه فرهنگ و هنر
«حمیدرضا قانعی» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس  در نشست با مدیر و کارشناسان ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان فارس با بیان اینکه بستر مسجد؛ فرصت تعالی است، ضمن اشاره به جایگاه مسجد و تأثیر فعالیت‌های آن بر اقشار مختلف جامعه، گفت: جنس تأثیرگذاری مسجد بر ذهن کودک و نوجوان کاملاً ثابت شده است که در لایه‌های عمیق‌تر که کانون‌های فرهنگی هنری تأسیس می‌شود یا گروه‌های تخصصی هنری مشغول کار می‌شوند، این تأثیرگذاری ملموس‌تر خود را نشان می‌دهد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس افزود: قرار بر این بوده است که حضور دولت در مساجد از طریق کانون‌های فرهنگی هنری مساجد باشد اما شاهد هستیم که دستگاه‌های بسیاری در این زمینه ورود پیدا کرده‌اند و حداقل چهار یا پنج دستگاه حاکمیتی و غیر حاکمیتی در فعالیت‌های مسجد قابل مشاهده است که این امر باعث شده است که با سردرگمی در فضای مسجد همراه باشیم.
دبیر شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان فارس در ادامه با اشاره به بحث حکمرانی و تأثیر پلتفرم‌ها در فضای مجازی و تشکیل جلساتی در شورای فرهنگ عمومی ‌با این موضوع، تأکید کرد: مسجد در واقع بستر فیزیکی یک پلتفرم واقعی را دارد که اگر در این زمینه به فعالیت مساجد در اوایل انقلاب و کارکردهایی که داشتند، برگردیم می‌توانیم تأثیر آن را بر مخاطبان و به ویژه همراهی آن‌ها در فضای مجازی داشته باشیم کما اینکه در ایام شهادت سردار سلیمانی شاهد واکنش‌های مخاطبان نسبت به حذف پیام‌ها از سوی اینستاگرام بودیم.
وی تصریح کرد: بحث خداگرایی مخاطبان و فطرت اگر با برنامه‌ریزی همراه شود، می‌تواند به حکمرانی پلتفرم‌ها کمک کند و به ویژه در حوزه مسجد نتایج خوبی رقم بزند.
قانعی با اشاره به تدوین طرح تحول وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌در دولت جدید، اظهار داشت: در این طرح به تحول انقلابی و ساختاری مدنظر مقام معظم رهبری توجه و نقش کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در این طرح اساسی و پررنگ دیده شده است چرا که جنس کانون‌های مساجد از جنس انقلاب است و اولویت اول ما احیای آن‌هاست.
وی راه اندازی نهضت آموزشی در مساجد را از دیگر مباحثی مطرح کرد که باید به آن توجه جدی شود و در این زمینه گفت: در مقطع زمانی مختلف کلاس‌های آموزشی بسیار در رشته‌های مختلف اجرا می‌شد که قبل از کرونا نیز شاهد آن بودیم و نیاز است که جنس‌های جدید آموزشی و مهارتی نیز به آن افزوده شود و از طریق تعامل با دستگاه‌های مختلف از ظرفیت مساجد و کانون‌های فرهنگی هنری برای اجرا و جذب مخاطب استفاده شود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس با اشاره به اجرای برش استانی نقشه مهندسی، خاطرنشان کرد: یکی از بخش‌های جدی سند، مسجد محوری است که اگر بستر فراهم شود می‌توانیم قدرت جذب منابع مالی و تعامل با سایر دستگاه‌ها را داشته باشیم.
این مقام مسئول از اجرای طرح تدوین سند زیست بوم در شهرستان‌های استان خبر داد و گفت: طی جلساتی با حضور اداره‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌شهرستان‌ها، رویکردهای جدیدی برای هر شهرستان بررسی می‌شود و با توجه به اینکه نیازها و شرایط هر شهرستان متفاوت است، برای هر شهرستان افق حداقل یک ساله تدوین خواهد شد و معتقدیم که در برخی از شهرستان‌ها با احیای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، اداره ارشاد نیز احیا می‌شود.
قانعی بر اخذ شناسه ملی توسط کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان تأکید کرد و گفت: شناسه ملی از این جهت حائز اهمیت است که حمایت‌ها و تزریق اعتبارات از این طریق صورت می‌گیرد، پس کانون‌ها باید برای دریافت آن ترغیب شوند.
دبیر شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان فارس همچنین تأکید کرد: در حوزه فرهنگ و هنر راهی به جز برگشتن به خاستگاه اصلی خود نداریم که این خاستگاه مسجد است و در شرایط امروز و همگن بودن دستگاه‌های فرهنگی فرصت مناسبی برای هم افزایی و تعامل است که در این میان از ظرفیت‌های مغفول مانده کانون‌های مساجد نیز استفاده می‌شود.
خاطرنشان می‌شود، در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام «حسین امیدی»، مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان فارس گزارشی از فعالیت‌های انجام شده ارائه کرد و کارشناسان این ستاد نیز به معرفی حوزه‌های کاری خود پرداختند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی