[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

سناریوی حذف ارز مکتوب شود ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین به نقل از خانه ملت، سخنگوی کمیسیون تلفیق با بیان اینکه تأکید مجلس این است که اگر دولت می‌خواهد ارز ترجیحی را حذف کند باید به نحوی اجرا شود که مردم آرامش معیشتی داشته باشند، گفت: در جلسه اخیر کمیسیون، اعضا تأکید داشتند که دولت باید برنامه مکتوب حاوی جزئیات اجرای این طرح مهم را به مجلس ارائه کند تا نمایندگان درباره آن تصمیم بگیرند؛ ضمن اینکه درآمد اصلی دولت از محل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید صرف حمایت معیشتی از مردم شود. رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 در حاشیه نشست این کمیسیون، با بیان اینکه شیوه اجرای حذف ارز ترجیحی توسط دولت مشخص نیست و مجلس نمی‌داند دولت دقیقاً چه اقدامی می‌خواهد انجام دهد، تأکید کرد: مجلس با کلیت موضوع موافق است اما اجرای آن به دلیل ارتباط مستقیم با معیشت مردم مهم تر از اصل و اهداف آن است؛ زیرا اگر به صورت دقیق اجرا نشود، ممکن است شکست بخورد و در آن صورت معیشت مردم به خطر بیفتد. وی افزود: رقمی که برای حمایت از مردم پس از حذف ارز ترجیحی توسط دولت در لایحه بودجه در نظر گرفته شده، کافی نیست و باید درآمد اصلی که دولت از محل حذف ارز 4200 تومانی کسب می‌کند، برای حمایت از معیشت مردم به کار بگیرد. سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه با تأکید بر اینکه اگر دولت می‌خواهد این طرح را اجرا کند باید به نحوی باشد که با اجرای آن شاهد آرامش معیشتی مردم هم باشیم، گفت: هنوز هیچ متن مکتوبی درباره جزئیات و شیوه اجرای طرح در اختیار اعضای کمیسیون تلفیق قرار نگرفته و در جلسه اخیر نمایندگان از دولت خواستند، طبق قانون طرح خود را که حاوی جزئیات اجراست، به کمیسیون ارائه کند تا نمایندگان بر اساس متن مکتوب درباره آن تصمیم بگیرند. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به حضور وزرای بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی، میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاونانشان در جلسه کمیسیون تلفیق، افزود: در این جلسه وزیر بهداشت و درمان نیز بیان کرد که برای حمایت از بیماران به ویژه بیماران دارای بیماری‌های مزمن، از دو طریق اقدامات لازم و یارانه پرداخت می‌شود؛ ابتدا به وسیله صدور کارت سلامت برای کد ملی‌ بیماران و دیگری از طریق بیمه‌ها، که بیمه‌ها هنوز به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم اعتماد کافی برای انجام این کار را ندارند. سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 1401 با تأکید بر اینکه هنوز نمایندگان در مجلس در خصوص موضوع حذف ارز ترجیحی قانع نشده‌اند، بیان کرد: میرکاظمی در تشریح علت ضرورت حذف ارز 4200 تومانی در شرایط کنونی اعلام کرد که فشار به منابع ارزی و تخصیص کل منابع ارزی برای تأمین کالاهای اساسی، جلوگیری از ایجاد فساد و رانت از دلایل عمده این اقدام است. 
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: نحوه پرداخت یارانه نیز با توجه به اعلام دولت حدود 3 ماه اول از طریق یارانه نقدی و بعد از آن با آماده شدن زیرساخت‌ها به وسیله بن کارت انجام خواهد شد. البته درمورد یارانه نان و گندم احتمالاً به همه مردم پرداخت خواهد شد.
زارع بیان کرد: دیدگاه اعضای کمیسیون تلفیق بودجه آرامش معیشتی برای مردم است و تا زمانی که در خصوص حذف ارز ترجیحی اقناع لازم به دست نیاید، مجلس جلسات خود را برای بررسی این موضوع ادامه خواهد داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی