[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

نشانه‌های زمان تعویض تخته برش آشپزخانه، روزنامه شیراز نوین

تخته برش وسیله‌ای ضروری است که در آشپزخانه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد اما هر خانم کدبانویی می‌داند چه تخته برشی را نباید در آشپزخانه استفاده کرد.
به گزارش نمناک، آیا یادتان می‌آید که آخرین بار چه موقع تخته برش خریدید و چند بار از آن استفاده کردید؟ احتمالاً خیلی به این موضوع فکر نکرده بودید. شاید فکر می‌کنید که یک تخته برش چوبی، پلاستیکی یا شیشه‌ای را می‌توانید تا آخر عمرتان داخل آشپزخانه نگه دارید و از آن استفاده کنید اما موضوع اینجاست که اگر این تخته‌ها عمر خودشان را کرده باشند، خطر پخش شدن سموم مختلف داخل مواد غذایی افزایش پیدا می‌کند و باکتری‌ها وارد آن می‌شوند.
معمولاً توصیه ما این است که هر سال این تخته‌ها را تعویض کنید و از طرفی بعد از هر بار استفاده، حتماً آن‌ها را کامل بشویید. نوع شست‌وشوی این تخته‌ها بستگی به جنسی دارد که از آن درست شده است.
تخته‌های پلاستیکی، چوبی و شیشه‌ای هر کدام طول عمر متفاوتی دارند اما به هر حال باید آن‌ها را تمیز، فاقد جرم و بدون بوی بد نگه دارید. در این قسمت از نمناک قصد داریم علائمی‌ را به شما معرفی کنیم که نشان می‌دهد باید تخته برش خود را عوض کنید.
تمیز کردن آن سخت شده است
تخته‌های آشپزی به گونه‌ای هستند که خطوطی دارند و ممکن است مواد غذایی لابه‌لای این خطوط بروند. به عنوان مثال گوشت خام لابه‌لای خط‌های این تخته‌ها وارد می‌شود و اگر شما آن‌ها را به طور کامل تمیز نکنید، با سبزیجات و میوه‌ها برخورد می‌کنند که باکتری بسیار خطرناکی را به وجود می‌آورند. اگر متوجه این خطوط شدید، باید زمان زیادی را برای تمیز کردن لابه‌لای خود تخته برش اختصاص دهید، بدانید که عمر تخته تقریباً پایان یافته است.
لکه‌های بسیار و بوی بد دارد
اگر تخته برش‌تان بوی بد می‌دهد، احتمال این که عمر آن به پایان رسیده باشد، بسیار زیاد است. اگر متوجه شدید که لکه‌های خیلی سفت و سخت روی آن وجود دارد و بوی خیلی بدی هم می‌دهد، حتی بعد از شستن هم این بو از بین نمی‌رود، یعنی باید تخته آشپزی را عوض کنید.
خطوط و خش‌های زیادی روی آن افتاده است
زمانی که مواد را روی تخته برش می‌گذارید و برش می‌دهید، جای چاقو روی آن باقی می‌ماند‌. اگر متوجه شدید که خطوط به صورت نامنظم و خیلی زیاد روی این تخته ایجاد شده است، یعنی دیگر زمان تعویض تخته برش است.
تقریباً یک سال است که آن را خریداری کرده‌اید
اگر یک سال از خرید آخرین تخته برش می‌گذرد، پس باید هرچه زودتر آن را عوض کنید زیرا به اندازه کافی از آن استفاده کرده‌‌اید. در ضمن اینکه اگر تخته را تعویض نکنید، احتمال ایجاد جرم و آلودگی در دیگر مواد غذایی وجود دارد و شما را بیمار خواهد کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی