[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۱
  • دوره جدید

۵ راه افزایش سطح اکسیژن خون ، روزنامه شیراز نوین

ک فرد سالم و بالغ بین ۱۲ تا ۲۰ بار در دقیقه نفس می‌کشد. این درحالی است که تعداد دفعات تنفس باید بسیار کمتر از این، یعنی شش تا هشت بار در دقیقه باشد.
به گزارش مشرق، برای تولید انرژی لازم برای زندگی، سلول‌های بدن باید دائماً اکسیژن دریافت کنند و در واقع ۹۰ درصد از کل انرژی بدن ما از طریق تنفس تأمین می‌شود.
افزون بر این، اکسیژن‌رسانی ضعیف به سلول‌ها به‌نوبه خود عامل مرگ سلولی، التهاب و سایر مشکلات سلامتی است.
چگونه اکسیژن بیشتری دریافت کنیم؟ اکسیژن برای سلول‌ها، عملکرد بدنی و نیروی بدنی ما حیاتی است و هرچه مقدار اکسیژن بیشتر باشد، عملکرد بهتری خواهیم داشت.
پرداختن به تمرین‌‌های هوازی یا کاردیو از راه‌های دریافت مقادیر بیشتر اکسیژن است. با این حال، اگر به‌دنبال افزایش سطح اکسیژن هستید، فقط تمرکز بر ورزش کافی نیست.
موارد زیر، پنج راه مهم برای دریافت اکسیژن بیشتر است:
هوای تازه دریافت کنید: پنجره‌ها را باز کنید یا برای تنفس هوای تازه بیرون بروید. کاری به‌سادگی باز کردن پنجره‌ها یا رفتن به یک پیاده‌روی کوتاه، میزان اکسیژن زیاد را به بدن شما وارد می‌کند و سطح کلی اکسیژن خون را افزایش می‌دهد. این شرایط، بهبود هضم غذا و افزایش انرژی شما را به‌همراه خواهد داشت.
آب کافی بنوشید: به‌منظور اکسیژن‌رسانی و دفع دی‌اکسیدکربن، ریه‌های ما باید آب کافی دریافت کنند. بنابراین نوشیدن آب کافی بر سطح اکسیژن بدن تأثیر می‌گذارد. افزون بر این، آب حاوی اکسیژن است و نوشیدن آب، می‌تواند دریافتی اکسیژن ما را افزایش دهد.
مواد غذایی سرشار از آهن مصرف کنید: برخی مواد غذایی می‌توانند به بهبود سطح اکسیژن در خون شما کمک کنند. آهن، ماده معدنی مورد نیاز برای گلبول‌های قرمز که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می‌کنند، است. به همین دلیل، کمبود آهن یکی از عوامل ایجاد خستگی است؛ سبزیجات برگ‌سبز مانند کلم‌‌پیچ و کلم بروکلی، میوه‌هایی مانند سیب، حبوبات و پروتئین‌های بدون چربی مانند تخم‌مرغ، مرغ و ماهی برخی مواد غذایی سرشار از آهن هستند.
ورزش کنید: حتی مقدار کمی ورزش به بهبود توانایی تنفس کمک می‌کند، زیرا تنفس سرعت بیشتری پیدا می‌کند و عمیق‌تر می‌شود و ریه‌ها می‌توانند اکسیژن بیشتری جذب کنند.
مراقبه: مراقبه یا مدیتیشن روزانه یا صرفاً نشستن در سکوت و تمرکز بر تنفس و نفس عمیق کشیدن به‌مدت چند دقیقه، می‌تواند به کاهش استرس و بهبود دریافت اکسیژن کمک زیادی کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی