[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۱
  • دوره جدید

پول‌های سیاه، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه‌نگار: 

اگرچه تحریم و کرونا بلای جان اقتصاد ما شد، اما چشم‌انداز اقتصادی کشور را در بلندمدت تقویت کرد. با به‌قدرت‌رسیدن دیکتاتور قرن، فروش نفت ایران به کمترین سهم خود در طول تاریخ رسید و کسری بودجه اثرات آزاردهنده خود را بر زندگی و معیشت جامعه نشان داد. از سوی دیگر قرنطینه‌های ناشی از کرونا سبب شد تا چرخ صنایع از حرکت 
باز ایستد و تقاضا برای طلای سیاه در مقیاس جهانی 
کاهش یابد...

در حالی که پیش از این ما عادت به نفت فروشی برای ارتزاق عمومی کرده بودیم و از دست رفتن پول‌های سیاه زمینه ساز موج‌های متعدد تورم و گرانی شد. شاید از یاد برده بودیم که اقتصاد نفتی محتوم به شکست است و از سر کاهلی و بی تدبیری برای سال‌ها و دهه‌ها در آوردگاه نفت ارتزاق می‌کردیم.
غافل از آنکه در برهه ای نه چندان دور شاهد به اتمام رسیدن ذخایر نفتی خواهیم بود و طلای سیاه قابلیت درآمدزایی خود را از دست خواهد داد. از همین رو باید سیاست‌های نوینی در راستای کسب منابع نوین مالی مورد بهره برداری قرار گیرد تا کشور دچار فروپاشی اقتصادی و عواقب شوم آن نگردد. یکی از راه‌های ارتزاق بین المللی که اثرات شگفت انگیزی در زمینه رشد اقتصادی ایفا می‌کند، به فرایند صادرات غیرنفتی بازمی‌گردد. صادرات کالاهای غیرنفتی در وهله اول موجب کاهش رشد بیکاری شده و باعث به تکاپو درآمدن چرخ‌های صنایع خرد و کلان می‌شود. در این راستا گستره زیرمجموعه‌هایی که فعالیت آنها سبب اشتغال‌زایی خواهد شد، بسیار وسیع است.
به طور مثال صنایع دستی روستایی فرصتی می‌یابند تا حاصل دسترنج خود را در بازارهای جهانی عرضه کنند و با برخورداری از عواید آن، کوچ کورکورانه ای به سمت کلان شهرها آغاز نشود. همچنین صنایع کلان در صورت برخورداری از بازارهای بین المللی می‌توانند خط تولید خود را افزایش داده و از حجم وسیع بیکاری که در زمره آسیب‌های مولد برشمرده می‌شود، بکاهند. یکی دیگر از برکات اقتصاد غیرنفتی به مبحث ارزآوری آن بازمی‌گردد. با نگاهی به آمارهای اقتصادی درمی‌یابیم که کشورهای توانمند در عرصه‌های مالی از حجم صادرات به مراتب بیشتری نسبت به واردات برخوردار بوده و تراز اقتصادی آنها آمار و ارقام مثبتی را نشان می‌دهد.
 این در حالی است که با سرازیرشدن ارزهای جهانی به کشور شاهد تقویت پول ملی خواهیم بود و به دنبال آن ثبات بر بازار حکم‌فرما خواهد شد. به این ترتیب است که رونق اقتصاد غیرنفتی به تنهایی می‌تواند اثرات مبرهنی بر کاهش بیکاری، رکود و تورم، جلوگیری از مهاجرت روستاییان به کلان‌شهرها، تقویت واحد پول ملی و در نهایت افزایش سطح رضایتمندی عمومی داشته باشد.
در آینده ای نه چندان دور اقتصادهایی که بر پایه پول‌های نفتی بنیان گذاری شده باشند، چاره ای جز تغییر رویه و اتکا به منابع غیرنفتی نخواهند داشت. امروزه فروش نفت در حالی صورت می‌گیرد که قسمت عمده ای از آن سهم فرایند استخراج حمل و نقل و بیمه نفت‌کش‌ها شده و سهم اندکی به عنوان سود به بدنه اقتصادی جامعه تزریق می‌شود. با مطالعه رفتارهای نفتی در گستره جغرافیایی جهان درمی‌یابیم که بسیاری از کشور‌هایی که دارای میادین مشترک نیستند، ترجیح می‌دهند تا طلای سیاه خود را به میزان مصرف کشور استخراج کرده و برای تأمین هزینه‌های جاری به روش‌های دیگری متوسل شوند. به همین دلیل قبل از به اتمام رسیدن منابع طلای سیاه باید تمرین‌هایی در زمینه اتکا به منابع غیرنفتی انجام داد تا در آینده با شوک‌های اقتصادی که در سالیان اخیر متحمل شدیم، روبه‌رو نشویم. اگرچه تحریم و کرونا بلای جان اقتصاد ما شد، اما چشم انداز اقتصادی کشور را در بلندمدت تقویت کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی