[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۷
  • دوره جدید

رسانه‌ها مطالبه‌گری کنند، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌کل دادگستری فارس با بیان اینکه مطبوعات و رسانه‌ها در انتشار اخبار حفظ آبرو و حرمت افراد را مدنظر قرار دهند، گفت: رسانه‌ها با تقویت روحیه مطالبه‌گری، کم‌کاری برخی دستگاه‌ها را مورد بررسی و توجه به تحقق شعار سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» را در اولویت قرار دهند.
حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی در آیین تحلیف و ادای سوگند اعضای هیئت منصفه مطبوعات و جرائم سیاسی استان فارس افزود: حرکت مطبوعات و رسانه‌های استان بر مدار قانون است و در استان فارس با وجود کثرت مطبوعات و رسانه‌ها شاهد کمترین جرم مطبوعاتی و سیاسی هستیم. وی متذکر شد: خدمات دادگستری در مبارزه با مفاسد اقتصادی به اطلاع عموم برسد تا مردم با لمس قاطعیت دستگاه قضایی در برخورد با فساد به اصلاح امور امیدوار باشند. رئیس کل دادگستری فارس خطاب به اهالی رسانه با تأکید بر اینکه در انتشار اخبار منصف باشید، گفت: انتشار برخی اخبار به خصوص اخبار بی ارزش و زرد که باعث ناامیدی یا انحراف در جامعه می‌شود، در گام اول توسط خود مطبوعات جلوگیری شود.
وی بیان داشت: نمونه این دست از اخبار را در برخی از رسانه‌های مجازی در برخی از شهرستان‌ها شاهد بودیم که این امر با ورود به‌موقع مسئولان از ایجاد تبعات منفی پیشگیری شد.
رئیس‌کل دادگستری استان فارس فارس تأکید کرد: اخباری که به آبروی افراد خدشه وارد می‌کند نیز نباید منتشر شود؛ چراکه حفظ آبروی انسان‌ها از حرمت کعبه بالاتر است. بنابراین تا اتهامی قطعی نشود نباید نام فرد ذکر شود؛ چراکه ممکن است آبروی فردی بی‌دلیل برده شود. معاون قضایی رئیس کل دادگستری فارس و رئیس دادگاه مطبوعات استان فارس نیز با اشاره به اهمیت قوانین مطبوعات، گفت: نگاه قانونگذار درمورد ترکیب دادگاه مطبوعات به شکل کنونی نشان از اهمیت و جایگاه مطبوعات دارد.
محسن رجایی نیا بیان کرد: علی رغم تکثر سلیقه‌های سیاسی در حوزه مطبوعات تعداد پرونده‌های کیفری تشکیل شده علیه مطبوعات در حداقل ممکن است که همین پرونده‌های حداقلی تشکیل شده نیز فاقد انگیزه‌های سیاسی است و اغلب ناشی از عدم اطلاع دقیق از قوانین مطبوعات بوده است.
وی با اشاره به لزوم آموزش در حوزه قوانین مطبوعات گفت: دقت نظر، حسن توجه و احساس مسئولیت اعضای هیئت منصفه در همکاری با دادگاه مطبوعات قابل تقدیر است که همین امر سبب شده اظهار نظر اعضای هیئت منصفه در حکم صادره مؤثر باشد.
رجایی نیا افزود: در استان فارس پیش از ابلاغ دستورالعمل و به استناد قانون، دادگاه‌های سیاسی برگزار شده است و این موضوع موردتوجه دستگاه قضایی استان فارس بوده است.
در ادامه دادستان انقلاب عمومی مرکز استان فارس سابقه دادگاه مطبوعات را پیش از انقلاب خواند و گفت: جرائم مطبوعاتی با جرائم عادی تفاوت دارد؛ بنابراین انگیزه شرافتمندانه جرائم مطبوعاتی باعث شده است قانونگذار به این انگیزه توجه ویژه ای داشته است. سید مصطفی بحرینی رسانه را نماینده افکار عمومی خواند و افزود: حضور اعضای هیئت منصفه باعث خواهد شد تصمیم دادگاه منصفانه تر و مطلوب تر باشد.
وی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه شاهد تشکیل پرونده‌های سیاسی و مطبوعاتی در استان نباشیم، گفت: در صورت تشکیل پرونده ای با این موضوعات تلاش خواهد شد با همفکری همه اعضای هیئت منصفه، بهترین و منصفانه ترین تصمیم اتخاذ شود.
در پایان این مراسم حجت الاسلام و المسلمین استوار میمندی، فضل اله فروغی، حجت الاسلام و المسلمین حسن قانع، حمیدرضا قانعی، امیر فتح پور، عزیزاله پورعوض، حجت الاسلام و المسلمین سید محی الدین طاهری، سید ابراهیم حسینی، محمدرضا خشنود، حسین واحدی پور، حسن جوکار، مجید چیزفهم، مصطفی مشفقیان و محمدحسن تنگاب جهرمی پس از انجام مراسم تحلیف و اتیان سوگند، احکام خود را از رئیس کل دادگستری استان فارس دریافت کردند و طی دو سال آینده مطابق قانون نماینده افکار عمومی و اقشار مختلف مردم در دادگاه مطبوعات و جرائم سیاسی استان خواهند بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی