[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس: فرهنگ موتور پیشران کشور است، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی - گروه فرهنگ و هنر
آیین پایانی دومین جایزه کتاب سال فارس به همراه تجلیل از دست‌اندرکاران روستاهای دوستدار کتاب و تقدیر از مروجین حوزه کتاب برگزار شد.این مراسم با حضور جمعی از مقامات فرهنگی کشور و استان با همراهی اصحاب رسانه در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار شد.
 اهمیت کتاب در جشنواره‌های فرهنگی
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتاب‌خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌در این مراسم گفت: جایزه کتاب سال از جمله رویدادهای مهم فرهنگی کشور است؛ جایزه‌ای که به همت مسئولان فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس به منظور برجسته نمایی پدید آورندگان و ناشران خدوم استان فارس راه اندازی شده که شاهد دومین دوره‌ این رویداد بودیم.محمدعلی مرادیان ادامه داد: اگر ناشران بدانند سرمایه‌گذاری فرهنگی که انجام داده‌اند توسط جامعه مورد پذیرش قرار گرفته است و اگر نویسندگان متوجه شوند اثرشان دیده و توسط مردم مطالعه می‌شود انگیزه بیشتری برای ادامه فعالیت پیدا می‌کنند.مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتاب‌خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌بیان کرد: جوایز کتاب در اساس، حرکات مفیدی هستند اما به شرطی که منجر به حرکت و روندگی آثار تقدیری و جریان سازی برای تولید و کیفی سازی آثار بعدی شوند.‌این رویداد باید باعث بیشتر دیده شدن و بیشتر مصرف شدن آثار تقدیر شده باشند.مرادیان گفت: جایزه کتاب فارس قرار است با تمرکز بر زیست بوم فرهنگی به تقدیر از همت کنشگران و جریان‌های فرهنگی انقلاب اسلامی ‌در قالب‌های مختلف بپردازد تا انگیزه‌ای برای تداوم و استمرار تولیدات مکتوب باشد.
 ترویج کتاب‌خوانی در مناطق کم برخوردار
وی اظهار داشت:مناطق کم برخوردار از نظر زیرساخت با مناطق کم برخوردار از نظر فرهنگی تفاوت دارند؛ در استان فارس منطقه کم برخوردار از فرهنگ وجود ندارد و اکثر شهرستان‌ها و روستاهای فارس در ترویج کتاب و کتاب‌خوانی پیشرو بوده و هستند.مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتاب‌خوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌ادامه داد: استان فارس استانی پیشرو در عرصه‌های فرهنگ و هنر کشور به شمار می‌رود و در برخی از رسته‌های فرهنگی و هنری توانسته است الگوسازی کند.وی ادامه داد:حتی مناطق کم‌برخوردار استان هم به لحاظ اقدامات فرهنگی پیشرو محسوب می‌شوند. در جشنواره اخیری که به نام طرح‌های برگزیده روستایی به منظور ترویج کتاب و کتاب‌خوانی برگزار شد طرح‌هایی که از سوی روستاهای ‌این استان حتی مناطق کم برخوردار ارایه شد رگه‌های پختگی و نخبگی کاملاً مشهود است.مرادیان اضافه کرد:‌این استان ظرفیت‌های ذاتی فرهنگی ویژه‌ای در خود دارد و از تاریخ و عقبه فرهنگی قابل افتخار، هویت‌ساز و تمدن‌سازی برخوردار است و به طور کلی بستر مناسبی برای تربیت عناصر فرهنگی و هنری و همچنین برگزاری رویدادهای ماندگار فرهنگی و هنری دارد.وی خطاب به مدیرکل ارشاد فارس گفت: ما را در ستاد مدیریت فرهنگی خادم خود بدانید و جریان‌سازی‌های محتوایی که مد نظر اهالی فرهنگ فارس است را از ما مطالبه کنید.
 اهمیت جهان‌شمولی فرهنگ
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس نیز در ‌این آیین اظهار کرد: فرهنگ هیچ گاه در حاشیه نخواهد بود؛ بلکه فرهنگ به عنوان اصل، متن و مرکز باید به عنوان  موتور اصلی و پیشران کشور و سایر نظام‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی باشد.حمیدرضا قانعی ادامه داد: رویکرد کلان ما گفتمان سازی بر مبنای هویت ‌ایرانی اسلامی ‌است. در حقیقت هویت یکی از مهمترین مقوله‌های اقتدار ملی است. هرچه هویت ملی یک کشور تضعیف گردد، آن کشور از درون تهی می‌شود و زوال و نابودی آن قطعی خواهد بود.قانعی اضافه کرد: تلاش جدی دشمنان جمهوری اسلامی ‌ایران در راستای تغییر ارزش‌ها و نگرش‌های مردم به ویژه جوانان و به تبع آن تغییر هویت آنان نشان از اهمیت ‌این موضوع دارد که باید به صورت جدی به آن توجه شود.وی بیان داشت: فرهنگ امری حکومتی، فرمایشی، دستوری و ساختنی نیست بلکه امری است که باید از درون مردم و با مردم شکل بگیرد.این مقام مسئول گفت: اهالی فرهنگ و هنر باید در ساخت، رشد و تعالی فرهنگ، سهم عمده و جدی داشته باشند و برای تحقق پیشرفت فرهنگی که در حقیقت زیربنای پیشرفت اقتصادی، سیاسی و در نهایت پیشرفت کشور خواهد بود. وی عنوان کرد: باید از ظرفیت‌های مردمی ‌و اهالی فرهنگ و هنر استفاده کرد. مردمی ‌بودن دولت زمانی محقق خواهد شد که فرهنگ عمومی‌ شود. در واقع ‌این فرهنگ است که باید مردم را به میدان بیاورد.
 هم‌افزایی در گفتمان سازی فرهنگی
قانعی گفت: برای به میدان آوردن ظرفیت فرهنگ و هنر و فعالان مردمی ‌توانمندسازی و ارتقاء سطح دانشی و مهارتی یک اصل است و همان توانمندی و ظرفیت کم نظیر اهالی فرهنگ و هنر زمانی می‌تواند تبدیل به یک جریان و گفتمان عمومی شود که به صورت شبکه‌ای به یکدیگر متصل بوده و با یکدیگر هم‌افزایی داشته باشد.مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس ابراز کرد: امیدوارم جشنواره جایزه کتاب سال فارس مقدمات خیر و برکت برای اهالی فرهنگ فارس و مقدمه تحول فرهنگی در جامعه باشد. نسل جدید انقلاب برای دریافت مبانی اصیل و برخاسته از اندیشه نام انقلاب همواره آماده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی