[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

مقتدرانه ترین صعود تاریخ؛ بدون نیاز به معجزه!، روزنامه شیراز نوین

ششمین صعود به جام‌‌های جهانی ساده‌ترین و مقتدرانه‌ترین آن بود‌، صعودی راحت‌تر از حتی صعود پنجم. با صعود به جام‌جهانی ۲۰۲۲، فوتبال ایران برای سومین بار متوالی در مهمترین آوردگاه جهانی فوتبال حضور خواهد داشت و حالا جام‌جهانی برای فوتبال ما دیگر آن وظیفه‌ دشواری که اغلب با موفقیت به انجام نمی‌رسید نیست. برای نسلی که با حسرت جام‌های جهانی رؤیایی را بدون حضور ایران دنبال می‌کرد، این صعود‌های از ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۲ بسیار رؤیایی است. نسلی که از ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۸ بیست سال برای تماشای ستاره‌های خود در آوردگاه جهانی صبر کرد، نسلی که با چشم خود کویت، عراق، امارات و عربستان را در جام جهانی می‌دید و حسرت می‌خورد که مگر ستاره‌های ایرانی و تیم ‌ملی‌اش چه از تیم‌های کم سابقه‌تر و کم افتخارتر آسیایی دارد که در چهار جام جهانی ۸۲ تا ۹۴، حضور داشتند. حتی حضور در جام جهانی ۹۸ نیز با دشوارترین شکل ممکن محقق شد و نزدیک بود که نسل طلایی فوتبال ایران در مسلخ ملبورن به نسل طلایی دهه شصت فوتبال ایران ملحق شود که دو جام جهانی را به دلیل عدم حضور در مرحله مقدماتی از دست داده بود.
جام جهانی ۱۹۷۸
فوتبال ایران برای اولین بار بخت خود را برای حضور در جام‌جهانی با حضور در مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۴ آزمود. تلاشی نافرجام با یک باخت سه گله مقابل استرالیا که دو گل پرویز قلیچ‌خانی در بازی برگشت در تهران برای جبران آن کافی نبود. اما حکایت چهار سال بعد فرق می‌کرد. ماراتن صعودی که با برتری سه بر صفر مقابل عربستان در ریاض آغاز شده بود با دو تساوی مقابل کره‌جنوبی و دو برد مقابل استرالیا همراه شد تا با گل غفور جهانی در تهران مقابل استرالیا، صعود ایران به جام جهانی قطعی شود و بازی آخر با کویت جنبه تشریفاتی به خود بگیرد. صعودی بدون دردسر و مقتدرانه که ایران را به عنوان تنها نماینده آسیا و اقیانوسیه به آرژانتین فرستاد.
حسن روشن زننده تک گل برتری ایران مقابل استرالیا در مقدماتی ۱۹۷۸. دو برد مقابل استرالیا، دو تساوی مقابل کره‌جنوبی و بردن رفت و برگشت عربستان و کویت و سوریه و هنگ‌کنگ حکم به اولین صعود ایران به جام جهانی داد.
شادی ملی‌پوشان ایرانی بعد از به ثمر رسیدن گل حسن روشن مقابل استرالیا در ملبورن. بازی برگشت را هم ایران با گل غفور جهانی از استرالیا برد تا بالاتر از این تیم و کره‌جنوبی برای اولین بار به جام جهانی صعود کند.
جام جهانی ۱۹۹۸
پس از آن صعود مقتدرانه در ۱۹۷۸، فوتبال ایران برای رسیدن به جام جهانی بیست سال صبر کرد و این بار در پی دراماتیک‌ترین نبرد تاریخ فوتبال ایران به فرانسه رسید. مسیری که با برد هفده گله مقابل مالدیو آغاز شد و با گل خداداد عزیزی در ملبورن به پایان رسید. تیمی‌که مقتدرانه شروع کرده بود بدون برد در شش بازی آخرش به جام جهانی رسید.
تابلوی استادیوم ملبورن خبر از صعود ایران به جام جهانی می‌دهد. بیست سال پس از اولین صعود این بار به جای آرژانتین، فرانسه منتظر ماست.
پایان جدال ایران و استرالیا و مهدوی‌کیایی که در سال ۱۹۷۷ که اولین صعود ایران به جام جهانی رقم خورده، متولد شده بود، این بار در استادیوم ملبورن و بیست سال پس از برد تاریخی با گل حسن روشن، جشن صعود به جام جهانی گرفته. مهدی بیست ساله نمادی از بیست سال فراق و دوری از جام‌جهانی و روییده شدن امیدی دوباره.
جام جهانی ۲۰۰۶
این بار یک بازی مانده به پایان و در شرایطی که یک تساوی مقابل بحرین نیز برای صعود به آلمان کافی بود، با بردن بحرین در ورزشگاه آزادی به جام جهانی رفتیم. قسمت سخت این صعود بردن اردن در امان بود. تیمی‌که در مرحله اول در تهران ما را شکست داده بود و بردنش در امان و در شرایطی که اردنی‌ها بهترین تیم تاریخ خود را در اختیار داشتند کار دشواری بود که به انجام رسید. بدین‌ترتیب ناکامی ‌در راه رسیدن به جام جهانی ۲۰۰۲ با این صعود جبران شد.
ضربه سر محمد نصرتی به تور دروازه بحرین بوسه می‌زند و ایران با یک برد یک گله هم انتقام باخت چهار سال قبل را می‌گیرد و هم پس از یک دوره غیبت به جام جهانی می‌رود.
صعودی آسان در ۲۰۰۶. بدون خون دل خوردن زیاد. آسان و مطمئن مثل بردهای یک بر صفر تیم ملی آن زمان. فریدون زندی روی دوش مردمی‌که زمین چمن آزادی را پس از برتری مقابل بحرین به تصرف خود درآورده‌اند.
جام جهانی ۲۰۱۴
باز هم یک دوره غیبت در جام جهانی ۲۰۱۰ باعث شده بود تا همچنان رفتن به جام جهانی برای فوتبال ایران وظیفه‌ دشواری باشد. این بار در راه صعود به ۲۰۱۴، نیازمند معجزه و شگفتی همچون ۱۹۹۸ شدیم و در شرایطی که امیدها برای صعود به حداقل رسیده بود با سه برد مقابل قطر و لبنان و کره‌جنوبی در سه بازی آخر، به عنوان صدرنشین گروه به برزیل رفتیم.
شادی صعود در خاک کره‌جنوبی. یک صعود سخت و تقریباً معجزه‌آسا. در روزی که همچون ۱۹۹۸ با خوش‌شانسی به جام جهانی رفتیم.
صعود با تیمی‌که کمبود ستاره داشت. بازیکنانی که برخی از آن‌ها به برزیل نرفتند. ۲۰۱۴
جام جهانی ۲۰۱۸
صعودی آسان که به حضور یک در میان فوتبال ایران در جام‌های جهانی پایان داد. صعودی مقتدرانه که دو بازی آخر مقابل کره‌جنوبی و سوریه را تشریفاتی کرد.
پنجمین صعود ایران به جام جهانی مصادف با چهارمین صعود کارلوس کی‌روش به جام جهانی. همه چیز راحت. ساده‌ترین صعود تا آن زمان برای فوتبال ایران.
و اینک ۲۰۲۲
یک صعود دلچسب، سه بازی مانده به پایان. راحت‌ترین صعود با تیمی‌که حالا جاه‌طلبانه‌‌تر از هر زمانی به صعود از دور گروهی جام جهانی فکر می‌کند.
این بار ششمین صعود در حکم ساده‌ترین آن. بدون اینکه دلی خون شود و بدون اینکه به انتظار معجزه نشست که معجزه خود این تیم بوده و هست!

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی