[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

برق پاک در شبکه توزیع فارس، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نقش ارزنده حوزه انرژی در ارتقای محیط زیست، سرمایه‌گذاری در حوزه توسعه و تجهیز شبکه، بهبود روشنایی معابر و برخورداری روستاها از این انرژی گران‌بها از مهم ترین موضوعاتی بود که سرپرست توزیع برق فارس در اولین نشست مطبوعاتی خود به آنها پرداخت.حمیدرضا جلایر صبح یکشنبه ۱۰ بهمن ماه در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه که به مناسبت فرارسیدن دهه پرشکوه فجر برگزار شد، به تشریح خدمات دستگاه متبوعش در این حوزه پرداخت و گفت: شرکت توزیع برق فارس حمایت‌های ویژه و همه جانبه ای را برای توسعه انرژی‌های پاک در دستور کار قرار داده است که در این زمینه می‌توان به فعالیت ۴ مزرعه خورشیدی با ظرفیت ۲۷۰۰ کیلووات در شهرستان‌های نی‌ریز، آباده، داراب و اقلید اشاره کرد.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی در ادامه با تشریح برخی از اقداماتی که در این حوزه انجام گرفته، اظهار داشت: همچون سالیان گذشته در راستای حفظ محیط زیست و رسالت ایجاد نیروگاه‌های سبز اقدامات مطلوبی در فارس انجام شده که از این جمله می‌توان به بیش از ۷۶0 سامانه خورشیدی مختص مشترکین خانگی اشاره کرد که با سرمایه‌گذاری ۵۱۰هزار میلیارد ریال تأمین شده و آماده بهره‌برداری است. این مقام مسئول، توسعه و ایجاد و استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی و بادی را گامی در مسیر کمک به حفظ محیط زیست و تأمین انرژی برق مورد نیاز بدون وارد کردن آسیب، دانست و گفت: بسته‌های تشویقی زیادی در راستای توسعه برق پاک در نظر گرفته شده که امیدواریم استقبال بخش خصوصی را به دنبال داشته باشد. سرپرست توزیع برق فارس در ادامه با بیان اینکه سرمایه صرف شده برای این نیروگاه‌ها ۳۲۰هزار میلیون ریال بوده که توسط بخش خصوصی تأمین شده است، گفت: هر مشترک امکان ایجاد و نصب سامانه‌های برق خورشیدی را در محل سکونت خود دارد، وزارت نیرو در راستای تشویق متقاضیان راهکارهایی را در دستور کار قرار داده که یکی از آنها خرید تضمین انرژی برق تولید شده به مدت ۲۰ سال است. جلایر با یادآوری اینکه امکان معرفی متقاضی به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات احداث نیروگاه خورشیدی نیز وجود دارد، گفت: هر مشترکی که برای ایجاد نیروگاه خورشیدی از ۱۰۰ درصد سیستم‌های تولید داخل استفاده کند، برق تولیدی تا ۳۰ درصد گران‌تر خریداری خواهد شد؛ این اقدام یکی از راهکارهای حمایت از تولید و تولیدکنندگان داخلی است.
سرپرست شرکت توزیع نیروی برق فارس خاطرنشان کرد که طی ۹ماهه امسال، توسط مزارع خورشیدی در این استان ۱۷هزار مگاوات انرژی برق تولید شده که این اقدام منجر به جلوگیری از تولید و انتشار ۸۴۲۳ تن دی اکسید کربن در محیط زیست بوده است. وی با بیان اینکه به میمنت دهه گرامی فجر امسال، بالغ بر ۸۱۸میلیارد ریال پروژه در بخش‌ها و نقاط مختلف استان به بهره برداری خواهد رسید، اظهار داشت: امسال در گرامیداشت ایام الله دهه فجر ۸۸ پروژه با صرف اعتباری بالغ بر ۸۱۸میلیارد ریال آماده بهره‌برداری شده که شامل حوزه‌های توسعه شبکه، برق رسانی، تأمین و نصب دستگاه‌های اندازه گیری و برق‌رسانی روستایی است.
جلایر گفت: احداث کیلومتر شبکه فشار ضعیف، نصب ۶۰ دستگاه ترانسفورماتور با ظرفیت ۱۲ کیلوولت آمپر، توسعه و اصلاح ۲هزار متر شبکه روشنایی معابر، نصب ۳هزار دستگاه چراغ روشنایی معابر جدید با ۵۵میلیارد ریال اعتبار، بخشی از این پروژه‌هاست. او با اشاره به اینکه برق‌رسانی به ۱۴ روستای بالای ۱۰ خانوار استان فارس جزو این برنامه‌هاست، گفت: این روستاها در شهرستان‌های فسا، کازرون، لامرد، آباده، رستم، فراشبند، گراش، قیروکارزین، زرین دشت، ممسنی، مهر و جهرم به شبکه برق سراسری متصل خواهد شد.
جلایر اعتبار هزینه شده برای برق‌دار کردن روستاهای اعلامی را ۱۰۷میلیارد ریال، اعلام و اضافه کرد: در این راستا ۴۹ کیلومتر شبکه فشار متوسط، ۹ کیلومتر فشار ضعیف و ۱۸ دستگاه پست برق با ظرفیت ۸۰۰ کیلوآمپر اجرا شده است. سرپرست شرکت توزیع نیروی برق استان فارس خاطرنشان کرد که با برق‌دار شدن این روستاها، ۲۱۶ خانوار روستایی از نعمت برق بهره‌مند خواهند شد.
جلایر در پایان با بیان اینکه نصب ۶۳۵۶ دستگاه کنتور فهام در فارس اجرایی خواهد شد، اعتبار این طرح را ۲۴۰میلیارد ریال اعلام و اضافه کرد: این کنتورها برای پایش برق مصرفی مشترکان بزرگ و اعمال اقدامات مدیریت مصرف و همچنین راهنمایی مشترکان، نصب خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی