[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۳
  • دوره جدید

پلیس باید در برابر اراذل و اوباش حق استفاده از سلاح داشته باشد، روزنامه شیراز نوین

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی گفت: قانون به‌کارگیری سلاح توسط پلیس در مقابله با اراذل و اوباش خشن در قالب لایحه‌ای از سوی مسئولان انتظامی و امنیتی یا طرحی دوفوریتی در مجلس شورای اسلامی به طور جدی دنبال می‌شود.
علیرضا پاک فطرت جمعه در گفت و گو با ایرنا، ضمن تبریک و تسلیت به مناسبت شهادت سرهنگ دوم علی اکبر رنجبر، پلیس وظیفه‌شناسی که شامگاه ۱۳ بهمن ماه در درگیری با اراذل و اوباش در منطقه بیدزرد شیراز به شهادت رسید، گفت: بر اساس اسناد و فیلم‌هایی که از لحظاتی قبل از شهادت این شهید والامقام وجود دارد، وی می‌توانست با سلاحی که در دست دارد در زمانی که مورد هجوم ناجوانمردانه این فرد اوباش قرار گرفت، با شلیک، این فرد را از پای درآورد؛ اما این مأمور وظیفه شناس صبوری و استقامت را پیشه کرد. اما در مقابل فرد اراذل با ناجوانمردی گلوی این سرهنگ نیروی انتظامی را با چاقو برید و وی را به شهادت رساند.
وی با بیان اینکه مشاهده این صحنه‌ها که بخش از تصاویر و فیلم‌های آن در فضای مجازی منتشر شده دل هر مخاطبی را به درد می‌آورد، افزود: در پی این رخداد باید ابتدا تسلیتی به دستگاه‌های عریض و طویلی که سالانه بودجه‌های کلانی را با هدف ارشاد جامعه و فرهنگ سازی جذب می‌کنند، گفت و از آنها سؤال کرد که در حوزه فرهنگ سازی چه اقدامی انجام شده که همچنان این نوع اراذل و اوباش خشن در سطح جامعه وجود دارند.
نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این رخداد نشان می‌دهد که در حوزه فرهنگ سازی موفق نبوده ایم و باید در این بخش تجدید نظر کرد و باید این دستگاه‌ها حداقل ۶ ماه یک بار گزارش کاملی از اقدامات صورت گرفته ارائه دهند.
وی با بیان اینکه باید بررسی شود که آیا پلیس در مقابل اراذل و اوباش که با چاقو و دشنه به مأموران حمله ور می‌شوند اجازه به‌کارگیری سلاح را دارد یا خیر، گفت: اگر این اجازه به پلیس داده نشده که باید سریعاً فرماندهی انتظامی کشور لایحه‌ای را به مجلس ارائه دهد و این آمادگی اکنون در مجلس وجود دارد که اجازه به‌کارگیری سلاح را صرفاً در برابر اراذل و اوباش به پلیس بدهد.
پاک فطرت اضافه کرد: مجلس قطعاً با صدور مجوز استفاده از سلاح در مقابل اراذل و اوباش موافق است اما این مسئله با موضوعات دیگری از جمله افرادی که در دفاع از حق خود تجمع اعتراضی یا راهپیمایی مسالمت آمیز دارند، تفاوت دارد. وی تأکید کرد: نیروهای نظامی و انتظامی و کلیه کسانی که در حوزه امنیت جامعه و کشور در تلاش هستند، باید در برابر شروران و اراذل و اوباش حق استفاده از سلاح داشته باشند؛ به نحوی که دستگاه قضایی نیز این افراد را محاکمه نکند و اگر قرار باشد این محاکمه در مواردی خاص مطرح باشد، این کار نباید در ملاء عام انجام شود؛ زیرا اقتدار پلیس باید حفظ شود.
‎رئیس مجمع نمایندگان استان فارس عنوان کرد: اقتدار پلیس با استفاده از سلاح در مقابل اوباش، امکانات و ماشین آلات مناسب و به روز، نرم افزار نوین و آموزش‌های لازم از جمله دفاع شخصی و جنگ تن به تن حفظ خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دستگاه قضا و نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی نیز در خصوص وضع قوانین قوی تر کوتاهی کرده اند و باید این کار مهم زودتر صورت می‌پذیرفت تا شاهد چنین حوادث ناگواری نباشیم.
پاک فطرت عنوان کرد: اگر فرماندهی انتظامی کشور و دستگاه قضا لایحه ای درباره قانون به‌کارگیری سلاح به مجلس ارائه نکند، این کار در قالب یک طرح دوفوریتی در مجلس شورای اسلامی دنبال خواهد شد؛ اما بهتر است که پلیس و نیروهای امنیتی و انتظامی لایحه دوفوریتی قوی و کارآمد به مجلس ارائه دهند. وی اظهار داشت: هیچ رحمی نباید در مقابل برخورد با اراذل و اوباشی که به اصول انسانی و مردانگی پایبند نیستند، وجود داشته باشد.
نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی بر تقویت پلیس در مقابل برهم‌زنندگان نظم و امنیت جامعه تأکید کرد و افزود: آمادگی جسمانی پلیس، ارائه آموزش‌های جنگ تن به تن و آموزش‌هایی از این دست به نیروهای پلیس امری مهم و ضروری است.
وی گفت: حل مسائل فرهنگی با شعار دادن و آماردهی درست نمی‌شود و باید معضلات با کار کارشناسی و تصویب قوانین کارآمد کاهش یابد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی