[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۱
  • دوره جدید

کشاورزی پایدار به مبارزه با آفت لیموترش می‌رود، روزنامه شیراز نوین


محققان در حال اجرای طرحی در راستای تقویت زمینه‌های تولید کم‌خطرتر و ایمن لیموترش در استان‌های جنوبی کشور و برقراری صادرات مداوم آن هستند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی ‌و فناوری، لیموترش از جمله محصولات استراتژیک و حیاتی منطقه جنوب کشور است. میزان تولید لیموترش بر اساس آخرین آمارنامه وزارت جهاد کشاورزی بالغ بر ۴۰۰ هزار تن است که سبب شده تا کشور ما به عنوان نهمین تولیدکننده این محصول در دنیا شناخته شود.
درحال‌حاضر یکی از تهدیدهای مهم موجود برای تولید لیموی جهان، بیماری جاروک لیموترش است که از جدی‌ترین بیماری‌‎های لایم در خاورمیانه بوده و در این مناطق، موجب از بین رفتن هزاران اصله درخت لیموترش شده است.
در استان‌های جنوبی کشور، از زمان وقوع بیماری در سال ۱۳۷۶ تاکنون، تعداد زیادی از درختان به این بیماری آلوده شده و خشک شدند.
بر اساس آمارهای موجود وزارت جهاد کشاورزی، از زمان شیوع بیماری، جاروک لیموترش تا یک دهه قبل، در استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان و فارس باعث تخریب ۳۰ درصد از درختان لیموترش شده است که معادل بیش از نیم میلیون اصله درخت در سطحی بالغ بر ۷ هزار هکتار است.
در وضعیت کنونی، شیوع بالای بیماری فیتوپلاسمایی جاروک لیموترش در نواحی جنوبی کشور، سبب تهدید این مناطق به نابودی بخش زیادی از باغ‌های لیموترش و سایر ارقام حساس بوده و عملاً اقتصاد کشاورزی در این نواحی را با چالش جدی روبه‌رو کرده است.
بنابراین، شناسایی و گسترش سطح زیر کشت ژنوتیپ‌های لایم محتمل به این بیماری در مناطق جنوبی کشور، رعایت اصل قرنطینه گیاهی، کنترل ناقل، کنترل علف‌های هرز و دیگر میزبان‌ها و همچنین اعمال روش‌های به‌باغی به منظور جلوگیری از کاهش سطح تولید این محصول و حفظ جایگاه کشور در صادرات لیموترش، ازجمله نیازهای جدی و ضروری کشور محسوب می‌شود.
این اهداف توسط مؤسسه تحقیقات علوم باغبانی و در قالب طرح «کشاورزی پایدار» و با حمایت‌های مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری در حال انجام است.
در این طرح که ۷۰۰ هزار دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه دارد، ۲۰ نفر به شکل مستقیم مشغول به کار هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی