[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

سایه اوقاف فارس بر سر ایتام و محرومان، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین کلنگ‌زنی و آغاز عملیات احداث بزرگ‌ترین پرورشگاه و مجموعه بزرگ درمانی، ورزشی و اقامتی موقوفه در خاورمیانه به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه فارس برگزار شد. این مراسم صبح شنبه، ۱۶ بهمن همزمان با پنجمین روز از ایام‌الله دهه فجر با حضور استاندار فارس، نماینده دادستان عمومی و انقلاب شیراز، فرماندار شیراز، شهردار صدرا، شماری از مدیران اوقاف و امور خیریه استان فارس و جمعی از مدیران استان با همراهی اصحاب رسانه در محل پروژه برگزار شد.
 مساعدت برای اجرای نیات واقفان
در این مراسم استاندار فارس در سخنانی خواستار بازنگری صحیح برای اجرای موقوفات استان شد و گفت: هرجا لازم است ما هم کمک می‌کنیم تا همه واقفان به اهداف عالیه خود برسند.
محمدهادی ایمانیه گفت: مرحوم زالی ۸۰ سال قبل این زمین را وقف کردند و امروز یکی از نیات ایشان محقق می‌شود. او با طرح این سؤال که چرا نیت یکی از واقفان باید ۸۰ سال بماند و بعد اجرا شود، گفت: نیاز است که بازنگری صحیح برای همه موقوفات استان فارس انجام شود و هرجا لازم است ما هم کمک می‌کنیم تا همه واقفان به اهداف عالیه خود برسند. ایمانیه به کلنگ‌زنی این موقوفه نیز اشاره کرد و گفت: لازم است که رسانه‌ها رصد کنند وقتی مسئولان جایی را کلنگ‌زنی می‌کنند، بعد از ۶ ماه ببیند روند احداث این پروژه به کجا رسیده است؛ نه اینکه بعد از ۴ سال به دنبال اجرای پروژه باشیم. 
استاندار فارس خواستار ایجاد هیئت امنایی از همین امروز برای پروژه بزرگ‌ترین پرورشگاه موقوفه خاورمیانه شد و گفت: لازم است که این پروژه توسط افرادی امین و باتجربه در بحث پرورشگاه‌ها و نگهداری ایتام رصد شود.او در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری حدیثی از امام هادی(ع) گفت: اسلام دین حفظ کرامت است و در دنیای جدید لازم است که نوع تعامل با ایتام با حفظ کرامت انسانی با استفاده از آموزه‌های دینی و علم روز به‌روزرسانی شود.
 تقدیر از واقفان عاقبت‌اندیش
در ادامه این مراسم دکتر حسین سلطانی فرد، نماینده دادستان عمومی و انقلاب شیراز در موقوفه حاج خلیل زالی نیز با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین پرورشگاه خاورمیانه در راستای تحقق نیات واقف محترم مرحوم حاج خلیل زالی عملیاتی می‌شود، ابراز داشت: این واقف محترم نیات متعددی داشتند که برای تحقق آنها کلیه اموالشان را در دهه 20 وقف کردند. او‌ یکی از مهم‌ترین نیت‌های ایشان را نگهداری از 50 نفر از کودکان یتیم تا کلاس نهم ابتدایی عنوان کرد و گفت: هزینه‌های این کودکان به صورت کامل توسط موقوفه پرداخت می‌شود. 
دکتر سلطانی فرد با بیان اینکه این نیت واقف در سال‌ها پیش محقق شده بود اما با توجه به ظرفیت‌هایی بزرگ این موقوفه مصمم شدیم گام‌های بزرگ‌تر و بهتری در زمینه نگهداری از کودکان فاقد پدر برداریم، گفت: در این راستا پیگیری‌هایی از طرف دادستان مرکز استان فارس انجام و موافقت نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برای احداث این مجتمع بزرگ در راستای تحقق نیات واقف اخذ شد. 
نماینده دادستان عمومی و انقلاب شیراز در موقوفه حاج خلیل زالی با تأکید بر اینکه این پرورشگاه کارکردهای مختلفی از جمله در امور آموزشی، درمانی، اقامتی و ورزشی دارد، گفت: در مجموع 600 مددجو می‌توانند از خدمات این مرکز در آینده 
بهره مند شوند.
دکتر سلطانی فرد از دیگر نیات واقف را ساخت درمانگاه عنوان کرد و گفت: هدف از ساخت درمانگاه این است که افراد بی بضاعت بتوانند به صورت رایگان مورد درمان قرار گیرند و برای تحقق این مهم در آینده افرادی به عنوان پزشک و پرستار در مرکز درمانی که احداث خواهد شد، استخدام می‌شوند. او‌ در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حضور دادستان مرکز استان به عنوان ناظر موقوفه، ابراز داشت: بر اساس نیات واقف، دادستان شیراز به عنوان ناظر استصوابی موقوفه است تا مراقبت، محافظت و نظارت کافی برای تحقق اهداف واقف داشته باشد و خوشبختانه در حال حاضر هم دادستانی به صورت فعال بر کلیه امور مرتبط با موقوفه زالی از جمله این پروژه نظارت کامل دارد. 
به گفته سرپرست اجرای احکام کیفری شیراز، با توجه به اینکه موقوفه حاج خلیل زالی 80 سال قدمت دارد، با برخی چالش‌های حقوقی از جمله درمورد موقوفه بودن اراضی واقع در شهرک صدرا مواجه بود که در نهایت چند سال پیش با پیگیری‌های دادستان شیراز و مجموعه دادگستری، پس از چند سال فراز و نشیب حکم صادر شد و بسیاری از زمین‌ها به موقوفه برگشت و از بلاتکلیفی خارج شد. 
سلطانی فرد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا باعث شد تا کودکان حاضر در مرکز نگهداری خیابان خلیلی به صورت موقت در اختیار خانواده‌هایشان باشند، گفت: خوابگاه فعلاً تعطیل است، اما هزینه نگهداری کودکان به خانواده‌های آنها پرداخت می‌شود. او در پایان سخنان خود با تأکید بر اینکه اجرای این پروژه در سال‌های پیش رو به لحاظ مالی با بن‌بستی مواجه نخواهد شد، تصریح کرد: با توجه به نوسانات قیمتی برخی کالاها مانند مصالح ساختمانی و ماشین‌آلات، این کالاها زودتر خریداری خواهند شد.
 گسترش زیرساخت‌ها برای خدمت‌رسانی
در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام رحیم صفری‌گرائی، معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف فارس گفت: این مجتمع در زمینی به وسعت ۵هزار مترمربع با زیربنای ۴۸هزار مترمربع از محل موقوفه مرحوم حاج خلیل زالی با ظرفیت پذیرش ۶۰۰ مددجو و در اراضی موقوفه زالی در شهر صدرا احداث خواهد شد. او افزود: این مجموعه بزرگ شامل بخش‌های مختلف پرورشگاه، بخش‌های اقامتی و ورزشی، همایشی، مسجد، درمانگاه و بخش‌های آموزشی است که ظرفیت پذیرش ۶۰۰ مددجو را خواهد داشت. صفری گرائی با بیان اینکه پروژه مذکور در دو فاز اجرا خواهد شد، گفت: فاز اول شامل ۴۰ درصد از کار است و شامل اجرای اسکلت بناست و فاز دوم ۶۰ درصد باقی‌مانده کل پروژه که شامل معماری سازه است. معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف فارس یادآور شد: در مجموع برای احداث و تکمیل این پروژه ۴۰۰میلیارد تومان اعتبار برآورد شده است که این اعتبار از محل عواید موقوفه زالی تأمین شده است. او بیان کرد: این مجموعه علاوه بر اجرای نیت مرحوم واقف در حوزه پرورشگاه و درمان، موجب اشتغال‌زایی گسترده برای مردم شهر صدرا می‌شود. صفری‌گرائی همچنین با اشاره به فعالیت پرورشگاه قدیمی مرحوم خلیل زالی در شیراز گفت: پرورشگاه قدیمی در زمان مرحوم واقف احداث شد و تاکنون چند بار بازسازی و بهسازی شده است و تنها ظرفیت پذیرش ۵۰ مددجو را دارد؛ اما پرورشگاه جدید با ظرفیت پذیرش ۶۰۰ مددجو طراحی شده و احداث می‌شود. معاون اوقاف فارس با بیان اینکه مرحوم حاج خلیل زالی در سال ۱۳۲۷ کلیه اموال خود را با نیات متعددی وقف کرده است، گفت: احداث پرورشگاه، درمانگاه و مدرسه از جمله نیات واقف است.
 خدمتگزاری در پرتو موقوفات 
دارابی مسئول اداره اوقاف ناحیه ۶ شیراز نیز در حاشیه این آیین گفت: مرحوم زالی در سال ۱۳۲۰ یک زمین وقف کرده که در فاز یک صدرا و بالغ بر ده‌هزار هکتار زمین تجاری، مسکونی و دیگر رقبات بوده که ۶هزار هکتار آن مستثنیات و زمین ملی اعلام شده است.
 او با اشاره به نیات مرحوم زالی نیز افزود: نیت آن مرحوم ایجاد یک پرورشگاه بوده است که ۶۰۰ مددجو را با کاربری‌های مختلف پوشش می‌دهد و دیگری ساخت یک هنرستان در شهر بیضا که ساختمان آن ساخته شده و در حال خدمتگزاری است.بر اساس این گزارش، شایان ذکر است این مجموعه همزمان با پنجمین روز از ایام‌الله دهه فجر در محل موقوفه مرحوم حاج خلیل زالی در شهر صدرا با ظرفیت پذیرش ۶۰۰ مددجو و در اراضی موقوفه زالی با زیربنای ۴۸هزار مترمربع احداث خواهد شد.گفتنی است اراضی موقوفه حاج خلیل زالی در سمت شمال شرقی شیراز و باجگاه، شهر صدرا، اراضی سوه و پشت باغ بیضا، خفر، کوار واقع شده که طبق نیات واقف درآمد حاصله از اراضی فوق باید به مصرف کودکان بی‌سرپرست، بیماران بی‌بضاعت، دانش‌آموزان نیازمند و خدمات بهداشتی به جامعه هزینه شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی