[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۷
  • دوره جدید

مصالحه در کلانتری ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، نشست هم اندیشی با حضور دادستان عمومی و انقلاب فارس، رئیس توسعه حل اختلاف استان، قضات ویژه شورا و رؤسای کلانتری‌های شیراز در سالن شهید قدوسی برگزار گردید. 
این نشست با موضوع ارجاع پرونده‌های تصادفات به شورای حل اختلاف، ارجاع پرونده‌های کلانتری‌ها به هیئت‌های صلح مساجد و تشکیل هیئت صلح در کلانتری‌ها به منظور تسریع در رسیدگی و ایجاد مصالحه بین اصحاب دعوی برگزار گردید. در این نشست دادستان عمومی و انقلاب شیراز گفت: در راستای برنامه راهبردی و سند تحول و تعالی قوه قضائیه و تأکیدات ریاست محترم قوه و دادستان کل کشور مبنی بر کاهش ورودی پرونده به دادسرا‌ها و محاکم و تسریع و تسهیل در روند دادرسی و همچنین استفاده بیشتر از ظرفیت شوراهای حل اختلاف، رسیدگی به پرونده‌های ناشی از حوادث رانندگی منجر به صدمه بدنی (تصادفات غیرفوتی) موضوع مواد 716 و 717 قانون مجازات اسلامی که قابل گذشت می‌باشند، از ابتدای فرایند رسیدگی در شورا‌های حل اختلاف انجام می‌شود. بحرینی خاطرنشان کرد: سابق بر این تمام پرونده‌های مرتبط با تصادفات بر حسب نوع رسیدگی، به دادسرا‌ها و دادگاه ارجاع داده می‌شد و فرد زیان دیده و شرکت‌های بیمه‌ای بالاجبار باید تا صدور رأی نهایی صبر می‌کردند که این فرایند چندین ماه به طول می‌انجامید. با اجرای این طرح روند رسیدگی به پرونده‌های تصادفات غیرفوتی در شعب شورا‌های حل اختلاف به سرانجام می‌رسد.
این مقام مسئول ادامه داد: کاهش اطاله دادرسی به منظور جلب رضایت مردمی، پرداخت بهنگام و سریع‌تر میزان خسارت به زیان دیده، کاهش حجم پرونده‌های ورودی در حوزه تصادفات به دادسرا‌ها و محاکم، رسیدگی سریع‌تر به جرائم و دعاوی مهم تر در دادگستری و حمایت از شرکت بیمه‌ای از دیگر اهداف این طرح است.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین توانی رئیس توسعه حل اختلاف فارس به لزوم تشکیل و راه اندازی هیئت‌های صلح در کلانتری‌ها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حدود 180 هیئت صلح در مساجد استان راه اندازی گردیده که با تشکیل و راه اندازی هیئت‌های صلح در کلانتری‌ها انتظار می‌رود روند رسیدگی به پرونده‌ها تسریع و فرهنگ صلح و سازش در جامعه 
گسترش یابد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی