[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۶
  • دوره جدید

اراده ایران و عراق بر توسعه مناسبات است‌، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران گفت که تفاهم امنیتی دو کشور ایران و عراق برقرار بوده و کوچک‌ترین ناامنی در هر نقطه از عراق، ناامنی در ایران محسوب می‌شود. به گزارش ایسنا، سیدابراهیم رئیسی در نشست خبری با رئیس‌جمهور عراق اظهار کرد: مذاکرات خوبی بین ما در حوزه‌های مختلف انجام شد. در حوزه سیاسی‌اقتصادی و تجاری‌فرهنگی بین ما مناسبات خوبی رقم خورده و اراده دو کشور بر توسعه مناسبات است‌. وی افزود: روابط بین دو کشور ایران و عراق روابط مثل سایر کشورها نیست؛ بلکه خاص، ویژه و راهبردی است. سطح رویاژ تجاری و اقتصادی بیش از ۱۰میلیارد دلار است، ولی می‌تواند به سطح بیشتری ارتقا یابد. اراده دو کشور بر ارتقای این سطح است.
رئیسی بابیان اینکه «روابط دو کشور در حوزه مسائل زیرساخت و آب و برق و انرژی ادامه می‌یابد تا نیازهای موجود کاملاً مرتفع گردد»، تصریح کرد: تفاهم امنیتی دو کشور برقرار بوده و کوچک‌ترین ناامنی در هر نقطه از عراق، ناامنی در ایران محسوب می‌شود. امنیت عراق و مرزها برای ما اهمیت دارد و تفاهم امنیتی دو کشور نه‌تنها به امنیت دو کشور، بلکه به امنیت منطقه کمک می‌کند.
وی تأکید کرد: ما به همان میزان که مذاکرات کشورهای منطقه را مهم و کارساز می‌دانیم، حضور بیگانگان را در منطقه مفید نمی‌دانیم و حضور آمریکایی‌ها را مخل برای امنیت منطقه می‌دانیم. ارتباط ما با عراق و کشورهای منطقه با نگاه به منافع مشترک است، اما آمریکا دنبال منافع خود است، نه منافع مردم ایران و عراق و کشورهای منطقه. حتماً روابط خوب ایران و عراق به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد انجامید. رئیس‌جمهور با بیان اینکه «ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد»، اظهار کرد: ما در این راه شهدای زیادی تقدیم کرده‌ایم. من روزی به کشورهای اروپایی گفتم اگر ایران جلو مواد مخدر را نمی‌گرفت، تمام اروپا را مواد مخدر برداشته بود؛ بنابراین شما باید قدردان ایران باشید. ایران کارنامه درخشانی در این زمینه دارد. کشورهای منطقه حتماً باید همکاری واقعی در برابر جرائم سازمان‌یافته و تجارت مواد مخدر به‌صورت سازمان‌یافته داشته باشند. بارها به سازمان ملل که وظیفه حمایت از مبارزه با مواد مخدر دارد، گفته‌ایم که حمایت شما در حد سخن و تشکر از ایران بوده است؛ درحالی‌که حمایت واقعی نیاز است. از اینکه عراق در زمینه مبارزه با مواد مخدر مصمم است، خرسندیم. ما در این زمینه به همکاری بیشتری نیازمندیم.
رئیسی در پایان با اشاره به اینکه کشورهای منطقه نسبت به ذخایر آبی حقوقی دارند که همه باید به آن پایبند باشند، گفت: ما نسبت به حقابه ایران تأکید داریم و معتقدیم حقابه کشورهای متطقه باید محترم شناخته شود. ما بر بهره‌برداری از اروند تأکید داریم و حقابه عراق نیز بر اساس معاهداتی که از سابق میان دو کشور ایران و عراق وجود دارد، همچنان مورداستناد بوده و این حقابه محفوظ است و کشورهای منطقه باید به آن پایبند باشند تا اشکالی در استفاده از این حقابه رخ ندهد. در نشست با رئیس‌جمهور عراق، قرار شد که مذاکرات وزرای نیروی ایران و آب عراق ادامه یابد تا مسائل فنی، حقوقی و مدیریتی حل شود. در این جهت همه نوع همکاری را با عراق خواهیم داشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی