[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۷
  • دوره جدید

آشنایی با خواص و مضرات گیاه اسپند، روزنامه شیراز نوین

گیاه اسپند از خواص بسیاری برخوردار است و می‌تواند به درمان بی خوابی، بهبود شیردهی، رفع شپش سر، تسکین دندان درد، ترک اعتیاد و تسکین کمر درد کمک شایانی کند.
به گزارش نمناک، اسپند یک بوته چندساله است که می‌تواند تا 1 متر ارتفاع داشته باشد، اما معمولاً 0.3 متر ارتفاع دارد. در خاک خشک، ریشه‌های گیاه می‌تواند به عمق 6.1 متر برسد ؛ یک گیاه انبوه با ظاهری شبیه به سیخ، به مانند برگ‌های نوک تیز که به چند بخش محدود تقسیم شده است.این گیاه سه کپسول را حمل می‌کند که در حدود 1 تا 1.5 سانتی‌متر قطر دارند و حاوی بیش از 50 دانه هستند.
اسپند همچنین گل‌های سفیدی دارد که به خصوص در ماه‌های اردیبهشت و خرداد وجود دارند و در حدود 2.52.5 تا 3.8 سانتی‌متر قطرش است و پنج گلبرگ دارد و این گیاه بومی ‌مناطق نیمه استوایی هند است. در حال حاضر، در شهرهای دیگر مثل نیو مکزیکو، آریزونا، کالیفرنیا، مونتانا، نوادا، اورگون، تگزاس و واشنگتن گسترده شده است.
فواید سلامتی خاصی برای اسپند وجود دارند و آن‌طور که در بخش سلامت نمناک آورده‌ایم به عبارت دیگر، یک درخت ضخیم است که خواص دارویی مشخصی دارد و به روش‌های مختلفی برای سلامتی مفید است. 
دانه‌های خشک این گیاه برای اهداف دارویی به کار می‌روند و دانه‌های اسپند حاوی اجزای شیمیایی مختلفی هستند که شامل‌ هارمولول،‌هارمین، هرمالین و پگانین می‌باشند.
اسپند گیاه دارویی است که در داروهای آیووردا مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانه‌هایش به ویژه دانه‌های خشک گیاه، برگ‌ها، پوست و ریشه‌های گیاه دارای پتانسیل دارویی بالایی هستند. مطالعات تحلیلی بر روی ترکیب شیمیایی بتا- کاربولین آلکالوئیدها انجام شده، مثل ‌هارمالول،‌هارمالین و‌ هارمین و دلیل استفاده پزشکی از این گیاه در داروهای آیووردیک مختلف هستند.
گیاه اسپند دارای خواص درمانی ویژه‌ای مثل عمل تحریک کننده در موتور سیستم عصبی مرکزی و مخ را نشان می‌دهد.اسپند به خانواده نیتراریاسی تعلق دارد و از این گیاه برای درمان چندین وضعیت بهداشتی از جمله آسم، قاعدگی غیر معمول، هجوم کرم نواری استفاده می‌شود و عمدتاً به تسکین آسم کمک می‌کند و این عنصر دارای خواص دارویی متفاوتی است، مانند افزایش قوای غریزه جنسی، استریل کننده و ضد میکروبی.
خواص و فواید اسپند:
1. اسپند برای درمان تب:
اسپند یکی از گیاهانی است که برای درمان تب نامنظم به کار می‌رود. همچنین برای درمان مالاریا مداوم مفید است اما در موارد حاد زیاد مؤثر نیست.
دانه‌های این گیاه به عصاره، القا یا به شکل پودر داده می‌شود.
2. اسپند برای دفع هجوم کرم‌های نواری:
دانه‌های اسپند نیز برای برطرف کردن هجوم کرم‌های نواری مفید است. دانه‌های پودر برای بیرون راندن کرم‌ها داده می‌شود.
3. اسپند برای درمان بی خوابی:
خاصیت مسکنی این گیاه برای درمان بی خوابی مفید است.
4. اسپند برای رفع و کاهش مسائل قاعدگی:
اسپند نیز برای قاعدگی‌های نامنظم مفید است. عصاره دانه‌ها از 15 تا 50 میلی‌لیتر داده می‌شود.
5. اسپند برای بهبود شیردهی:
دانه‌های این گیاه خواص گالاکتوگوگو دارند و به مادران شیرده داده می‌شود که ترشح شیر را افزایش می‌دهد.
6. اسپند برای درمان لارنژیت:
این گیاه برای درمان لارنژیت به کار می‌رود. عصاره این دانه‌ها نیز به عنوان دهانشویه استفاده می‌شود.
7. اسپند برای رفع شپش سر:
این گیاه در کشتن شپش سر مؤثر است. پوست سر را با خمیری از ریشه اسپند و روغن خردل مالش دهید که باعث می‌شود از شر شپش سر خلاص شوید.
8. اسپند برای رفع ورم:
این گیاه برای درمان التهاب به کار می‌رود. می‌توان دانه‌ها را جوشاند و به عنوان محلول استفاده می‌شود.
9. اسپند برای رفع مشکلات تنفسی:
به درمان آسم کمک می‌کند و در درمان بیماری‌های ریوی همچون نزله ریوی و بلغم ریه بسیار مؤثر است.
10. اسپند برای دفع آفات گیاهی:
محصولات بذر اسپند نیز می‌توانند در رهایی از شر آفات مضر مفید باشند. هرمالین قطعاً آلکالوئید است که در داخل این گیاه وجود دارد.
11. میکروب کشی هوا با اسپند:
دود اسپند خاصیت میکروب کشی بسیار مناسبی دارد،لذا در مکان‌هایی که جمعیت زیادی است از جمله مهد کودک‌ها، مدارس و پادگان‌ها و در هوا احتمال عفونت مسری وجود دارد، اسپند دود کنید.
12. اسپند برای درمان آبریزش بینی:
از مهم‌ترین خواص دیگر اسپند این است که به دلیل ضد عفونی کنندگی قوی، در درمان زکام و آبریزش بینی مؤثر می‌باشد. در این روش مقداری اسپند را به تنهایی یا همراه با حبه‌ای قند دود داده و سرتان را روی دود ناشی از آن قرار دهید و نفس عمیق بکشید، بعد از چندین بار تکرار مشکل شما حل خواهد شد.
13.درمان فلج، رعشه، سستی و پریدن ناگهانی اعضای بدن:
روغن اسفند طبیعتی گرم و خشک دارد و برای رفع فلج و لقوه ، رعشه،سستی، صرع و پریدن ناگهانی اعضای بدن چه از طریق خوردن و چه استفاده از ضماد آن مؤثر است.
14. اسپند برای درمان حساسیت و خارش: 
یکی از خواص قابل توجه اسپند رفع خارش و حساسیت است که باید فرد با توجه به طبع و مزاجش طریقه استفاده از اسپند را برای این منظور از متخصص طب سنتی دریافت کند.
15. اسپند برای رفع و درمان تکرر ادرار:
1.5گرم اسپند را صبح ناشتا به همراه خاکشیر با کمی ‌آب بدون اینکه کوبیده شود،بخورید. برای تکرر ادرار و سستی ادرار بسیار مفید است؛ البته در هنگام معالجه نباید ماست و کشک و ترشیجات مصرف کنید.
16. اسپند برای درمان سنگینی گوش:
برای رفع سنگینی گوش و کری گوش و صدای گوش می‌توانید اسپند را در آب ترب و روغن زیتون بجوشانید و 3قطره در گوش بریزید.بعد از چندین بار استفاده متوجه بهبودی خواهید شد.
17. اسپند برای تسکین دندان درد:
دانه‌های اسپند را بخور دهید که برای دندان درد فوق العاده است چرا که طبق کتب طب سنتی بخور دانه‌های اسپند، درد دندان را درمان می‌کند
18. ضد نفخ: 
یکی از روش‌های فوری و مؤثر درمان نفخ در طب سنتی استفاده از اسپند است ؛ قورت دادن آن شب‌ها یک قاشق غذاخوری همراه با آب ساده‌ترین روش رفع نفخ است.
19. اسپند ملین و تصفیه کننده خون: 
متخصصان طب سنتی از اسپند یا همان اسفند برای تصفیه خون و رفع مشکلات گوارشی استفاده می‌کنند.
22. ضد انگل- ضدعفونی کننده- خلط آور و ضد سرفه: 
برای درمان تنگی نفس و رفع سرفه‌های شدید رطوبتی30گرم اسفند را آسیاب کنید و با 120گرم آب بجوشانید و آن را صاف کنید و با 90گرم عسل و 60گرم روغن کنجد بخورید. اگر این مواد را بخورید حالت تهوع پیدا می‌کنید که سینه را از هرچه ماده لزج هست پاک می‌کند و برای تنگی نفس بی‌نظیر است.
23 . اسپند برای رفع بی‌حسی: 
برای رفع بی‌حسی و یا نقصان حس و حرکت اعضا و رعشه، مقداری اسفند آسیاب شده را با آب یا همراه با روغن حیوانی بخورید.
24. درمان شب ادراری با اسپند:
اگر یک قاشق چای‌خوری اسفند را با یک قاشق چای خوری تخم رازیانه مخلوط کنید و هرشب به فرزندان خود که دچار شب ادراری هستند، بدهید، شب ادراری کودکانی که به علت سستی کمر و ضعف مثانه شب‌ها رختخواب خود را خیس می‌کنند، درمان می‌شود و در ضمن صبح‌ها یک یا دو عدد زرده تخم مرغ و کمی‌ عسل خالص خوب میل کنند.
25. اسپند برای رفع ناراحتی سینه و تنگی نفس:
اگر اسفند را همراه با تخم کتان به نسبت مساوی خوب آسیاب کنید و با عسل مخلوط کنید و روزی دوبار به اندازه دو حبه مصرف کنید برای رفع ناراحتی سینه و تنگی نفس مؤثر است.
26. اسپند برای ترک اعتیاد: 
مقداری دانه اسفند را بو دهید و سپس آسیاب کرده و با عسل مخلوط کنید و روزی سه حبه میل کنید تا بتوانید مواد افیونی را ترک نمایید.
27. اسپند برای درمان بواسیر: 
شیاف گرد دانه اسفند با روغن ایرسا دهانه عروق و خون بواسیر را باز می‌کند و سبب درمان بواسیر می‌شود.
28 . تسکین درد کمر با اسپند:
تنقیه با روغن اسفند سبب تسکین درد کمر و سیاتیک می‌شود، همچنین برای سردی کلیه و رحم بسیار مفید است. چنانچه به سیاتیک مبتلا هستید به مدت 15 شب مقدار 5 گرم اسفند را با آب قورت دهید که بسیار مفید است.
29. لاغری شکم با اسپند:
بله درست متوجه شدید؛ همین اسپندی که بارها در منزلتان دود کرده‌اید خاصیت آب کنندگی شکم را دارد، البته با روشی که مورد تأیید است و حتماً باید با مشورت متخصص طب سنتی برای اطمینان از مضر نبودن این نسخه لاغری برای طبع و مزاجتان استفاده شود. برای لاغری و آب کردن شکم بایستی 40 شب، به طوری که هر شب یک قاشق مرباخوری از آن را با 1/2 لیوان آب بخورید و پس از 40 روز سایز دور شکم خود را اندازه گیری کرده و با سایز قبلی شکمتان مقایسه کنید.
هشدارها و مضرات مصرف اسفند
• مصرف اسفند برای گرم مزاجان ضرر دارد.
• مصرف اسفند سبب تهوع و استفراغ می‌شود که برای رفع آن می‌توان میوه‌های ترش و سکنجبین میل کرد.
• اگر 5-10 گرم اسفند مصرف کنیم مسموم خواهیم شد زیرا این مقدار اسفند سمی‌ می‌باشد.
• از جویدن دانه‌های اسفند خودداری کنید زیراحاوی مواد سمی ‌است.
• منظور از خوردن دانه‌های اسفند، دانه‌های سیاه رنگی است که دود می‌کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی