[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۷
  • دوره جدید

رئیس‌کل دادگستری فارس خبر داد: اعدامی از چوبه دار رهایی یافت ، روزنامه شیراز نوین

حکم یک زندانی محکوم به قصاص نفس در استان فارس پس از اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری و به استناد ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی به دیه کامل تغییر کرد و این محکوم به قصاص با تبدیل مجازات از اجرای حکم رهایی یافت.
رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه محکوم به قصاص این پرونده در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته، گفت: پس از رسیدگی اولیه به این پرونده متهم اصلی به نام محمدرضا حدادی به قصاص و سایر متهمان پرونده نیز به حبس‌های طولانی محکوم شدند که پس از طیِ مراحل قانونی، بررسی مجدد پرونده در دستور کار قرار گرفت.
حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی با اشاره به اینکه پس از طرح تقاضای اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری روند بررسی مجدد پرونده در دستور کار مجموعه قضایی قرار گرفت، افزود: با تقاضای رئیس کل دادگستری استان فارس از رئیس قوه قضائیه جهت تجویز اعاده دادرسی به استناد ماده قانونی مذکور و تجویز صورت گرفته نسبت به تقاضای مطرح شده و رسیدگی مجدد در شعبه اول دیوان عالی کشور، رأی جدید این پرونده به استناد ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی صادر شد و با تبدیل مجازات وی از قصاص به پرداخت یک دیه کامل از اجرای حکم سلب حیات رهایی یافت.
این مقام قضایی استان تأکید کرد: با توجه به اینکه متهم در زمان ارتکاب جرم به واسطه شرایط سنی و وضعیت رشد عقلی، از ماهیت بزه صورت گرفته مطلع نبوده است، رسیدگی به پرونده‌هایی از این دست سیر ویژه قضایی را طلب کرده و کشف حقیقت در نتیجه همکاری مجموعه قضایی، مراجع حقوقی و کارشناسان و متهمان رقم می‌خورد.
وی خاطرنشان ساخت: پرونده پس از صدور رأی در دیوان عالی کشور و ابلاغ حکم اخیر جهت اجرا به واحد اجرای احکام کیفری شیراز ارسال شد و این محکوم با توجه به ایام بازداشت و خاتمه یافتن مدت حبس، پس از پرداخت دیه از زندان آزاد شد.
گفتنی است در ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی آمده است که در جرائم موجب حد و قصاص هرگاه افراد بالغ کمتر از ۱۸ سال، ماهیت جرم انجام شده یا حرمت آن را درک نکنند یا در رشد و کمال عقلی آنان شبهه وجود داشته باشد، حسب مورد با توجه به سن آن‌ها به مجازات‌های پیش بینی شده در این فصل محکوم می‌شوند. در تبصره این ماده از قانون مجازات اسلامی آمده است دادگاه برای تشخیص رشد و کمال عقلی می‌تواند نظر پزشکی قانونی را استعلام یا از هر طریق دیگر که مقتضی بداند استفاده کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی