[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۷
  • دوره جدید

پنل‌های خورشیدی اسفناج پرورش می‌دهند!، روزنامه شیراز نوین

طبق پژوهشی جدید پنل‌های خورشیدی که با جذب بخار آب از هوا اسفناج پرورش می‌دهند، استراتژی ارزان قیمتی برای تولید محصولات کشاورزی در صحرا هستند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، طبق تحقیقی که در عربستان سعودی انجام شده، سیستم جدید به نام WEC۲P شامل پنل‌های خورشید پوشیده شده با هیدروژل است. پنل‌های خورشیدی مجهز به هیدروژل روی یک باکس فلزی بزرگ قرار می‌گیرند که بخار آب هوا را به آب مایع تبدیل می‌کند تا گیاهان را پرورش دهد.
در آزمایش‌ها محققان طی بازه‌ای ۲ هفته‌ای در آب و هوای گرم تابستان توانستند اسفناجی کشت کنند که نرخ زنده ماندن آن در شرایط ۹۵ درصد بود.
به گفته کارشناسان فناوری جدید یک استراتژی حافظ محیط زیست و ارزان قیمت برای تأمین آب و غذا است.
از آنجا که برای تولید هیدروژل‌ها از موادی به ارزانی یک دلار به ازای هر کیلوگرم استفاده می‌شود،‌این ماده ارزان قیمت است. هرچند هزینه کل ساخت و به کارگیری چنین سیستمی ‌بسیار بالاتر است.
علاوه برآنکه ‌این سیستم به رشد محصولات کشاورزی کمک می‌کند، برداشت آب تبخیر شده از هوا نیز یک منبع آب آشامیدنی پاک فراهم می‌کند.
پنگ ونگ، پروفسور محیط زیست و مهندس دانشگاه علم وفناوری KAUST در عربستان سعودی می‌گوید: طراحی ما با استفاده از انرژی پاک از هوا آب تهیه می‌کند.‌ این راه حل برای مزارع کوچک و دورافتاده در مناطقی مانند صحراها و جزیره‌های وسط اقیانوس مناسب است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی