[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۱
  • دوره جدید

ضعف مفرط بهترین تیم‌های استان در عرصه کشوری سقوط هر دو نماینده شیراز به لیگ استانی!، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
مسابقات لیگ دسته سوم فوتبال ایران با شمایل عجیب و غریبی برگزار می‌شود. هر ساله تیم‌های برتر هر استان پس از عبور از سد رقبای دیار خود، جواز حضور در مسابقات مرحله اول دسته سوم فوتبال کشور را کسب می‌کنند. اما در این مرحله کار بسیار سخت است.
در مرحله نخست گروهی لیگ دسته سوم، تیم‌ها در پنج گروه 12 یا 13 تیمی تقسیم می‌شوند و باید تلاش کنند تا خود را به تیم‌های مرحله دوم برسانند. از هر گروه تنها دو تیم راهی دور بعد می‌شوند اما نکته عجیب‌تر این است که از هر گروه، 8 یا 9 تیم مجدداً به لیگ استان‌های خود سقوط می‌کنند!
به همین دلیل مسابقات سطح چهارم فوتبال کشور از حساسیتی کاذب و نه واقعی، برخوردار است. اکثر تیم‌ها تا روز پایانی بیم سقوط دارند و اضطراب از روز نخست تا انتها به همراه تیم‌هاست.
نکته جالب دیگر این که مسابقات تنها در یک دور برگزار می‌شود و خبری از مسابقات رفت‌وبرگشت نیست! هر تیم نهایتاً 6 بار می‌تواند از رقبای خود میزبانی کند و 5 یا 6 بار نیز میهمان است. چرا که باید بازی‌ها در کمترین زمان ممکن به سرانجام خود برسد. یعنی نتیجه یک فصل تلاش تیم‌ها در لیگ‌های استانی، اگر هم به نتیجه رسیده و آنها بتوانند با عبور از کارزار سخت استان‌های خود به مسابقات کشوری راه یابند، ممکن است با تنها 11 بازی پرونده آنها بسته شود. اتفاقی که امسال برای هر دو نماینده شیراز رخ داد.
تیم‌های عقاب و پرسپولیس شیراز، امسال در لیگ دسته سوم کشور حضور داشتند. مسابقات از روز دوم آذرماه آغاز شد. پرسپولیس بازی‌هایش را نسبتاً خوب و با کسب هر شش امتیاز از دو مسابقه ابتدایی آغاز کرد اما خیلی زود به سراشیبی رسید و در سه مسابقه متوالی تن به شکست داد. آنها پس از یک استراحت در هفته ششم، دوباره خود را بازیابی کردند و با دو پیروزی به وضعیت خود سر و سامان دادند. اما باز هم یک هفته استراحت بود که روند آنها را تغییر داد و سرخپوشان شیرازی در دهمین هفته رقابت‌ها مغلوب شدند.
پرسپولیس در هفته یازدهم با پنج گل تیم اتحاد نیک شهر را شکست داد و در هفته دوازدهم نیز یک امتیاز کسب کرد اما در هفته پایانی رقابت‌ها، با نتیجه عجیب و سؤال برانگیز چهار بر صفر، آن‌هم در خانه، مغلوب تیم تاراز چادگان شد و بدین ترتیب با کسب 16 امتیاز در رتبه هفتم ایستاد. این در حالی بود که آنها با کسب پیروزی در مسابقه خانگی می‌توانستند خیال خود را از حضور در رقابت‌های فصل آینده راحت کنند، اما به لیگ استانی بازگشتند.
تیم عقاب شیراز بازی‌ها را برخلاف پرسپولیس، ضعیف آغاز کرد. شاگردان رضا بداقی در سه هفته ابتدایی تنها دو امتیاز کسب کردند اما در هفته سوم تیم اتحاد نیک‌شهر را با 6 گل شکست دادند. یک شکست، یک پیروزی، یک تساوی و یک استراحت، باعث شد در چهار هفته بعدی تنها چهار امتیاز نصیب تیم آبی‌پوش شیراز شود. عقاب دقیقاً همین روند را در چهار هفته بعدی هم ادامه داد تا در آستانه سقوط قرار بگیرد. همین شد که با وجود ثبت پیروزی سه بر صفر خانگی مقابل عرفان اقتدار کیش، این تیم نتواند از رتبه ششم فراتر رود و در نتیجه حکم سقوطش به لیگ استانی امضا شود.
بدین ترتیب هر دو نماینده شیراز با مسابقات کشوری خداحافظی کردند.
اما در کنار دو تیم شیرازی، استان فارس یک نماینده دیگر هم در رقابت‌های این فصل داشت. تیم شایان دیزل کوار که در گروه پنجم با تیم‌های شیرازی هم‌گروه بود، مسابقات را با کسب 4 امتیاز در سه هفته ابتدایی آغاز کرد. آنها در چهار هفته بعدی، دوبار استراحت داشتند و در دو مسابقه دیگر نیز تنها سه امتیاز نصیبشان شد تا با 7 امتیاز از 7 بازی، شرایط خطرناکی را تجربه کنند.
شاگردان جمشید غدیری در نیمه دوم رقابت‌ها به خود آمده و موفق به کسب 10 امتیاز شدند. بدین ترتیب نماینده کوار با 17 امتیاز و تنها یک امتیاز بیشتر از دو نماینده شیراز، روی پله پنجم جدول ایستاد و جواز حضور در مسابقات فصل بعد را کسب کرد.
از گروه پنجم رقابت‌ها دو تیم یزد لوله و فولاد هرمزگان با 26  و 23 امتیاز در رتبه‌های اول و دوم ایستاده و راهی مرحله دوم لیگ دسته سه شدند تا شانس خود را برای صعود به لیگ دسته دوم امتحان کنند.
از گروه نخست تیم‌های نوین کشاورز علی‌آباد و یاران هادی نوروزی بابل، از گروه دوم داماش گیلان و آریوبام اسلامشهر، از گروه سوم تیم‌های مقاومت آستارا و علوی خرمدره و بالاخره از گروه چهارم تیم‌های استقلال شوش و آکادمی کیای تهران، دیگر تیم‌هایی بودند که به مرحله نهایی لیگ دسته سوم راه یافتند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی