[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۱
  • دوره جدید

اراده می‌خواهیم، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

محتوای هزینه تمام شده برای تولید، باید مزد کارگران را نیز درخود ببیند. در طول سال تورم روی قیمت انواع کالا و خدمات اثرگذار است غیر از مزد کارگران! گاهاً تورم لحظه‌ای محاسبه و اعمال می‌شود و آنچه ثابت می ماند مزد کارگران است. مزد‌های حداقلی قادر نیست پاسخگوی زندگی کارگران باشد. اینکه بگوییم کارگران باید تشکل داشته باشند و نهادی از آنها حمایت کند یک بخش جریان است و اینکه باید عدالت مزد به صورت قانونی  رعایت شود یک طرف دیگر جریان اجتماعی اقتصادی و امنیتی قرار دارد...

اصولاً چانه زنی برای دستمزد دور از عدالت و یک کار غیر قانونی است؛ چراکه قانون باید پیش از اضطراب اجتماعی امنیتی برخاسته از ناتوانی اقتصادی معیشتی برای جبران آن پیش بینی‌های لازم را اندیشیده و اجرایی کرده باشد. درواقع قانونگذار باید یک قدم از بحران‌های اجتماعی امنیتی جلوتر باشد؛ نه اینکه سالیان سال گرفتار تعیین دستمزد کارگران باشد. 
بر این باوریم که نه دولت و نه مجلس و نه تشکل‌های کارگری در این زمینه اقدامی قانونی انجام نداده اند و در راستای عدالت دستمزد گامی برنداشته اند؛ چراکه هرساله وقت دولت و مجلس پیرامون این قضیه گرفته می‌شود و درنهایت نتیجه ایدئال حاصل نمی‌شود. 
اما اگر قانون حد نصاب افزایش مزد، متناسب با تورم را تعیین کند، این مهم به صورت اتوماتیک باید اجرا شود. از نگاهی دیگر باید به این موضوع پرداخت که اصولاً چرا در کشور تورم داریم و این تورم افسارگسیخته است و دولت و مجلس برنامه ای برای مهار تورم ارائه نمی‌دهند. در هر صورت نگاه موردی به موضوع افزایش مزد به خودی خود به تورم دامن می‌زند.
ما امروز با مجلس یازدهم طرف حساب هستیم. یازده دوره مجلس در کشور تشکیل شده اما داستان مزد و جهت گیری اقتصادی آن تعیین نشده است و این نشان دهنده آن است که توان مجلس و خواست دولت در این زمینه جهت دار و ضعیف بوده و به نفع مستضعفین گامی برداشته نشده است. امروز هرکسی می‌داند ضعیف ترین قشر درآمدی کارگران هستند. از طرفی کارگران برای رفاه خود ثروتمند ترین و مرفه ترین سازمان و وزارتخانه و بانک را در اختیار دارند و متأسفانه منابع موجود آن به درستی امانت‌داری نمی‌شود. لحاظ تعرفه قانونی برای پرداخت مزد وفق تورم موجود حداقل درخواست کارگران است. وقتی دولت و مجلس خط فقر را اعلام می‌کنند، دلیلی برای چانه زنی وجود ندارد؛ چراکه خط فقر تعیین کننده بسیاری از مفاهیم زندگی در ایران است و نیازی به منطقه بندی آن نیست. 
گسترش عدالت در کشور بدان معناست که فرقی بین تهران و سیستان نباشد. شهرهای کشور شمال و جنوب در مفهوم اقتصادی و معیشتی نداشته باشند. ایجاد و توسعه عدالت به معنای یکسان نگری در حکمرانی است که متأسفانه خط کشی‌ها به جداسازی افراد در جامعه پرداخته و نظارت‌ها در این زمینه 
صفر است. 
معتقدم که در جامعه اسلامی تحصن و تجمع یا خشونت برای مطالبات مزد یک فاجعه بزرگ است؛ آنجا که پیامبر رحمت(ص) فرموده اند مزد کارگر قبل از خشک شدن عرق پیشانی‌اش باید پرداخت شود. از اینکه در سراسر کشور شاهد ناآرامی مزدی باشیم باید تأسف خورد. اینکه بعضی کارفرمایان با استفاده از همان تسهیلات بانکی بادآورده سرمایه دار و سپرده گذار بانک‌های خارجی شده اند و دستشان برای پرداخت حقوق کارگران می‌لرزد، باعث تأسف است؛ چراکه نظارتی بر سیر مصارف تسهیلات تولید که با منابع بانکی انجام شده، نداشته ایم. 
به نظر می‌رسد تولید هم در بخش تجهیزات و هم تهیه مواد اولیه وابسته به واردات است. در واقع تولید ملی ما سندیت ندارد و باید از خارج واردات داشته باشیم تا چیزی بی کیفیت به نام تولید داخلی ارائه دهیم. به نظر می‌رسد گیر کار در همین نقطه است؛ چراکه تسهیلاتی که دریافت می‌شود باید برای خرید تجهیزات و مواد اولیه تبدیل به دلار و از کشور خارج گردد و در این نقطه مشکلات ما آغاز می‌شود. 
دلاری که باید در گردش صادرات و واردات قرار بگیرد، تبدیل به منابع بانکی در خارج می‌شود و تولید همچنان فقر خود را در نبود سرمایه در گردش به رخ کارگران می‌کشد. برابر آمارهای منتشرشده از نظام بانکی، تسهیلات قابل ملاحظه ای به تولید در کشور و در زمان تحریم‌ها اعطا شده است. 
حتی در سال‌های گذشته تعداد انگشت شماری آقازاده معرفی شدند که ابربدهکار بانکی هستند و تسهیلات دریافتی را از کشور خارج کرده و هیچ‌گاه در مسیر تولید به کار نگرفته اند. از طرفی شاهدیم که اراضی خریداری شده در مناطق صنعتی نیز به نوعی فریز شده محسوب می‌شوند و خریداران این اراضی صنعتی اقدام به فعالیت مؤثر ننموده اند! 
در هر صورت نیازمند یک توجه جدی در بحث تولید و اشتغال و دستمزدهای مربوطه هستیم که همگی اراده‌ای می‌خواهد که وجود ندارد. پیشنهاد می‌شود روی اراده‌ها برای رونق اقتصادی متمرکز شویم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی