[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۰
  • دوره جدید

در کدام مؤسسات اعتباری سپرده گذاری کنیم؟، روزنامه شیراز نوین

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تأسیس مؤسسات اعتباری را سومین تحول بزرگ در نظام بانکی کشور پس از ملی شدن بانک‌ها و تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا به شمار آورده است.
اما چندی است معضل تعاونی‌های غیر مجاز در شبکه بانکی خلل ایجاد کرده است. در پی حواشی فراوان سپرده‌گذاران موسسه اعتباری کاسپین(تعاونی اعتباری فرشتگان)، فرشاد حیدری معاون نظارتی بانک مرکزی در برنامه تیتر شبکه خبر با ارایه توضیحاتی در خصوص چهار نهاد بازار غیرمتشکل پولی اعلام کرد که مردم در موسساتی که مجوز بانک مرکزی را دارا هستند و اسامی آنها در سایت بانک مرکزی درج شده سپرده گذاری کنند.
براساس اطلاعات موجود در سایت بانک مرکزی موسسه اعتباری نور، ملل، کوثر، توسعه وکاسپین دارای مجوز از بانک مرکزی هستند. در عین حال سپرده‌های این موسسات بنابر تکلیف بانک مرکزی در صندوق ضمانت سپرده‌ها بیمه هستند و این صندوق امنیت این سپرده‌ها را تضمین کرده است.
موسسه اعتباری نور
مؤسسه اعتباری نور که مجوز فعالیت خود را در تاریخ 27 اسفند ماه 1391 از بانک مرکزی دریافت کرده است، از تجمیع چهار تعاونی اعتباری و صندوق قرض الحسنه شامل تعاونی‌های اعتباری کارسازان آینده، پیشگامان همیاریزد و صندوق‌های قرض الحسنه ریحانه گستر و مشیز شکل گرفته ‌است. موسسه نور مجوز نهایی فعالیت خود را از بانک مرکزی در تاریخ 11تیر ماه 1394 دریافت کرد و از آن تاریخ رسماً در فهرست موسسات اعتباری مورد تایید بانک مرکزی قرار گرفت. این موسسه چشم‌انداز فعّالیت‌های خود را تأثیرگذاری بر پیشرفت کشور و توسعه‌ ملّی، ارائه‌ خدمات نوین بانکی و توانمندسازی عموم افراد جامعه از طریق فراهم کردن بالاترین امکانات مشارکت اجتماعی و اعتباری ترسیم کرده‌است.
موسسه اعتباری نور در راستای ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و با حمایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی در ساماندهی تعاونی‌های مذکور مشارکت کرده و با اخذ مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی، فرایند انتقال موسسات مذکور به موسسه نور را آغاز کرد.
 این در حالی است که علیرغم پیچیدگی فرایند انتقال موسسات، هیچ خللی در پرداخت سود سپرده‌ها و ارائه خدمات بانکی رخ نداده و نخواهد داد.
در حال حاضر موسسه اعتباری نور به لحاظ حجم منابع، در رتبه دوازدهم شبکه بانکی کشور قرار دارد و ۳۳۶ شعبه این موسسه در سراسر کشور تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت می‌کنند.
 علاوه بر این بانک مرکزی با توجه به توانمندی این موسسه و بواسطه سرعت بخشی به تکمیل انتقال موسسات ادغامی در موسسه اعتباری نور، مجوز عضویت این موسسه در شبکه شتاب را صادر کرد و این موسسه با پیوستن به شبکه شتاب و سامانه‌های ساتنا و پایا و همچنین اتصال به درگاه‌های خدمات الکترونیکی متصل به شبکه شتاب از جمله همراه‌بانک، تلفن‌بانک و اینترنت بانک امکان استفاده از بانکداری الکترونیکی را برای مشتریان خود فراهم کرده است.
موسسه نور با نصب خودپرداز و امکان cashless شرایطی را به وجود آورده تا بسیاری از تراکنش‌ها از طریق این درگاه‌ها صورت گیرد.
موسسه اعتباری نور به زودی با اضافه کردن پایانه‌های فروشگاهی pos، به چرخه خدمات بانکداری الکترونیکی و همچنین اخذ مجوز نهایی برای راه‌اندازی سامانه سپام برای صدور ضمانتنامه‌های ریالی و اعتبار اسناد داخلی و پیوستن به سامانه چکاوک، خدمات خود را گسترش می‌دهد؛ بنابراین بدیهی است که تمام فعالیت‌های موسسه اعتباری نور در چارچوب قوانین و مقررات بانک مرکزی قرار دارد و بانک مرکزی بر تمام فعالیت‌های بانکی و همچنین روند انتقال دارایی‌ها و بدهی‌های موسسات گروه ادغام نظارت کامل دارد؛ همچنین به زودی نماد موسسه اعتباری نور در بازار سرمایه باز می‌شود‌. در حال حاضر مدیر عامل این موسسه پرویز اربابی از مدیران باسابقه بانکی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی