[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۴
  • دوره جدید

فوتبال فارس در جایگاه نازلِ دهم، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: در هفته‌های اخیر در مطالبی جداگانه به بررسی وضعیت نابسامان فوتبال شیراز پرداختیم. در ادامه همین بررسی‌ها و شاید به عنوان یک جمع بندی، این بار به سراغ مقایسه فوتبال شیراز و استان فارس با سایر استان‌ها رفتیم؛ کاری که شاید تا به حال در فوتبال ایران انجام نشده و تفاوت کار در استان‌های مختلف از نظر موفقیت تیم‌های مختلف هر استان، تا کنون به طور دقیق بررسی نشده است. در این مطلب به بررسی تمامی تیم‌های فوتبال استان‌های مختلفی پرداخته ایم که در یکی از سه سطح اول فوتبال ایران در رده سنی بزرگسالان، صاحب تیم هستند.
این بررسی‌ها نتایج جالبی را دربر دارد. استان خوزستان با حضور 13تیم مختلف در لیگ‌های برتر، دسته اول و دسته دوم، بیشترین تعداد نماینده را بین تمامی استان‌های کشور در اختیار دارد. آنها در زمینه نتیجه گیری هم بد عمل نکرده اند. سه تیم لیگ برتری خوزستان توانسته اند در جدول 16تیمی این مسابقات باقی بمانند. در دسته یک اما قدیمی‌ترین تیم فوتبال این شهر با عملکردی غیرقابل باور به رقابت‌های دسته دوم سقوط کرده است. اما به جای استقلال اهواز، شهرداری ماهشهر از دسته دوم به دسته اول صعود کرده تا در فصل جدید هم استان خوزستان صاحب دو نماینده در لیگ دسته اول باشد. 
اما موفق‌ترین استان فوتبال کشور بدون تردید استان تهران است. آنها که 12تیم در لیگ‌های برتر، دسته اول و دوم داشتند، توانستند رتبه‌های اول و دوم فوتبال کشور را از آن خود کنند. پرسپولیس و استقلال پس از سال‌ها دوباره در رأس لیگ برتر قرار گرفتند و شاید بتوانند سال آینده با ادامه این روند، برای اولین بار پس از 16سال دوباره فوتبال ایران را دوقطبی کنند. اما فوتبال تهران تنها به این دو تیم خلاصه نمی‌شود. پیکان، نفت و سایپا با کسب رتبه‌های ششم، نهم و سیزدهم جایگاه خود را در مسابقات حفظ کردند و به نظر می‌رسد با توجه به بنیه مالی خوبی که دارند، بتوانند سال آینده رتبه‌های بهتری را هم کسب کنند. همچنین تیم بادران تهران که فصل گذشته یکی از بالانشین‌های لیگ یک بود، در حال حاضر موفق‌ترین تیم بازار نقل و انتقالات به شمار می‌رود و یکی از امیدهای جدی صعود به لیگ برتر در فصل آینده است. 
اما پس از استان‌های خوزستان و تهران که در مجموع 25تیم از 71تیم حاضر در مسابقات را تشکیل می‌دهند، سایر استان‌ها هر کدام کمتر از 4نماینده در سه سطح نخست فوتبال کشور دارند. استان فارس یکی از سه استانی است که دارای چهار نماینده بوده است که البته به جز یکی از آنها، سایر نمایندگان چندان موفق عمل نکرده اند. بدین ترتیب باید گفت استان فارس پس از استان‌های تهران، خوزستان، آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان، بوشهر، گیلان، مازندران و کرمان، دهمین استان موفق فوتبال کشور در فصل 96-95 محسوب می‌شود. که البته چنین مقامی به هیچ عنوان در شأن شهر فوتبال خیزی مثل شیراز نیست. اگر از پتانسیل‌های فوتبال این شهر به درستی استفاده شود، شیراز باید همواره در بین 5شهر قدرتمند فوتبال ایران قرار بگیرد. همچنین نمایندگانی از استان‌های البرز و مرکزی هم توانسته اند از تمامی تیم‌های شیرازی در رتبه بالاتری قرار بگیرند، اما صعود برق جدید به لیگ دسته اول باعث شده تا فوتبال شیراز در این دسته صاحب دو نماینده شود و از لحاظ کسب موفقیت بالاتر از استان‌هایی چون قم، البرز و مرکزی بایستد. ضمن اینکه از لحاظ کسب امتیاز در فصلی که گذشت، فوتبال شیراز با کسب 146امتیاز در 113بازی در رتبه هفتم قرار می‌گیرد. در مجموع 24استان در لیگ‌های برتر، دسته اول و دسته دوم باشگاه‌های کشور صاحب نماینده هستند و تنها استان‌های ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی و شمالی، زنجان، سیستان و بلوچستان و گلستان هیچ نماینده‌ای در بین 71تیم برتر کشور نداشتند و در فصل جدید هم خبری از نمایندگان این استان‌ها نخواهد بود. در فصل جدید دو تیم از استان کرمان، یک تیم از استان مرکزی، یک تیم از استان تهران، یک تیم از مازندران و یک تیم از استان خراسان رضوی راهی لیگ دو خواهند شد. در عوض استان فارس در لیگ دسته دوم تنها یک نماینده خواهد داشت. با سقوط کارا به لیگ سه، تیم قشقایی تنها نماینده شیراز در لیگ دسته دوم خواهد بود. زمزمه‌هایی هم مبنی بر احتمال خرید امتیاز یک تیم دسته اولی توسط مالک باشگاه قشقایی شنیده می‌شود که فعلاً در حد حرف باقی مانده است. اما حضور قشقایی در فصل آینده لیگ دسته اول اگر با تقویت این تیم همراه شود می‌تواند فوتبال از رونق افتاده شیراز را جان تازه‌ای ببخشد. هر چند صعود برق جدید و بقای فجر در این دسته، به خودی خود توانسته فوتبال‌دوستان شیرازی را به آینده امیدوار کند. ذکر این نکته هم در انتهای این مطلب لازم به نظر می‌رسد که اگر در این مطلب تمامی تیم‌های حاضر در مسابقات دسته سوم و زیرگروه را هم مورد بررسی قرار می‌دادیم، کارنامه فوتبال شیراز خیلی خراب‌تر از چیزی که در این مطلب آمد به نظر می‌رسید. در دسته سوم و زیر گروه، هر 4نماینده استان فارس به دسته‌های پایین‌تر سقوط کردند و عملکردی فاجعه آمیز در دسته‌های خود داشتند. فصل آینده در صورتی که کارا تمایل به تیم داری داشته باشد، این تیم بنفش پوش به همراه شهرداری فیروزآباد در مرحله نهایی رقابت‌های لیگ دسته سوم حاضر خواهند شد و تیم شهید باقری گویم هم که به عنوان قهرمان لیگ برتر فوتبال استان فارس در رقابت‌های زیرگروه قرار دارد در صورت کسب رتبه‌های اول یا دوم در جدول 13تیمی به مرحله دوم صعود خواهد کرد و در صورتی که نتواند یکی از چهار رتبه اول گروه خود را به دست آورد، مجدداً به لیگ استانی بازخواهد گشت. ضمناً با سقوط برق، پارسه و آرمان صدرا به لیگ استانی، فصل آینده تعداد تیم‌های استان فارس در مسابقات کشوری از 8تیم به 6تیم کاهش خواهد 
یافت. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی