[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

نتیجه این سکوت سقوط است!، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
می‌گویند اگر صحبتی کنیم ما را به نقشه‌کشی برای تصاحب جایگاهشان متهم می‌کنند یا حتی به دشمنی و بدخواهی برای تیم شهرمان!
پیشکسوتان و بزرگان فوتبال شیراز معمولاً درباره  وضعیت تیم‌های این شهر سکوت اختیار می‌کنند، به خصوص در شرایطی که وضعیت  بحرانی  است و انتظار شنیدن انتقادات وجود دارد. این مسئله از دیرباز وجود داشته و یکی از عوامل اصلی  افول فوتبال شیراز و به طورکلی «به اوج نرسیدن»  فوتبال این شهر در طول تاریخ به شمار می‌رود.
شکی نیست که  طرح  انتقادات و ایراداهای فنی و  غیرفنی، به رشد و تعالی در تمامی ‌زمینه‌ها منجر خواهد شد اما کمبود ظرفیت انتقادپذیری از طرفی و تعارف‌ها  و مصلحت اندیشی‌ها ازسوی دیگر باعث شده تا این مسئله به‌خصوص در شهر ما کمتر به چشم بخوردکه نتیجه آن، پدید آمدن شرایط فعلی است.
افت فاحش در رده‌های پایه و نتایج ضعیف در بخش حرفه‌ای از سوی هر سه تیم شیرازی حاضر در لیگ‌‌های   برتر، یک و دو، مسائلی  نیست که بتوان تصورکرد اهالی فوتبال شیراز نسبت به آن  آگاهی ندارند، اما چرا صدای  انتقادی به گوش نمی‌رسد، یا  به هر پیشکسوت و اهل فنی مراجعه می‌کنیم، نسبت به بیان و  نشر نظراتش رغبتی نشان نمی‌دهد؟
در شرایطی که  هواداران فوتبال شیراز به شدت نسبت به وضعیت به وجود آمده، به‌خصوص درباره تیم فجرشهیدسپاسی، ناراحت و نگران  هستند و نظرات   خود را به صراحت و جدیت بیان می‌کنند، سکوت بزرگان و کارشناسان فوتبال این شهر کمی‌ عجیب به نظر می‌رسد.حتی عده‌ای از هواداران، سکوت بزرگان  فوتبال و رسانه‌ها را نوعی «بی‌تفاوتی» قلمداد کرده و از این وضعیت گلایه‌مند هستند.
تیم‌های  بزرگ و محبوب شیراز در شرایط بی‌سابقه‌ای قرار گرفته‌اند. برق که سال‌هاست با بی‌تدبیری‌ها به باد فنا رفته و فجر هم  بدترین روزهای لیگ برتری خود  را سپری می‌کند. فجر در دو  مقطع دیگر نیز به ورطه«بد نتیجه گرفتن» افتاده اما این  بار یک  تفاوت با دفعات قبل دارد. در  دفعات گذشته، یا کادر فنی استعفا می‌داد و یا مدیریت برای ایجاد تغییراتی اساسی، تصمیم‌گیری  می‌کرد اما حالا نه کادر فنی حرفی از  استعفا(و حتی یک عذرخواهی ساده از هواداران) به میان می‌آورد و نه در فاز مدیریتی اراده‌ای برای ایجاد تغییرات به چشم می‌خورد.
درچنین شرایطی، بزرگان،کارشناسان و البته  اهالی رسانه صاحب نظر هستند و می‌توانند نقشی کلیدی ایفا کنند اما شاهد انفعال آن‌ها هستیم! دود تعارف‌ها و مصلحت اندیشی‌ها، به چشم تمامی ‌ارکان فوتبال این شهر رفته و همه به این شرایط عادت کرده‌اند. عده‌ای هم از گوشه و کنار، انتقادهایی را مطرح می‌کنند اما  زمانی که صحبت از نشر این انتقادات در رسانه‌‌های   رسمی‌ می‌شود، کنار می‌کشند.
همان‌طورکه  در ابتدای متن اشاره شد، یک  دلیل بزرگ این  سکوت‌های آزاردهنده، ترس از سوء برداشت‌هاست. این که  صحبت‌های آن‌ها مغرضانه و در راستای بدخواهی تلقی شود و یا  این تصور به وجود  بیاید که  شخص منتقد، نقشه‌ای برای تصاحب جایگاهی در باشگاه دارد، اما  این دلایل برای سکوت کافی نیست.
جلوی این عادت غلط را از هر کجا بگیریم، گامی‌ در جهت منافع فوتبال شیراز برداشته‌ایم. بدون طرح انتقادات، بهبودی حاصل نمی‌شود. هر چند در این    بین، عده‌ای هم وجود دارند که به تصور به خطر  افتادن منافعشان، برای جلوگیری از انتقادها  به آب و آتش می‌زنند. افرادی  بدنام و  معلوم الحال که پیش از این نیز، تا جایی که توانسته‌اند با هوچی‌گری و رفتارهای ناشایست، چوب  لای چرخ پیشرفت  فوتبال شیراز گذاشته‌اند و از این راه به نان و نوایی رسیده‌اند. تمامی ‌اهالی فوتبال هم از اسم و رسم این عده مطلعند، اما همچنان سعی می‌کنند وارد گود نشده و  با اشخاصی که   سال‌هاست در جهت مخالف منفعت اهالی پاک دست فوتبال و کودکان و نوجوانان علاقه‌مند این شهر گام  برمی‌دارند، مقابله  نکنند.
اکنون  انتظار داریم که اهالی  فوتبال شیراز، سکوت  را  کنار  گذاشته و  برای کمک رسانی(بخوانید نجات) تیم‌های شیرازی، لب به سخن بگشایند. قرار نیست با طرح این صحبت‌ها، به  شخصیت کسی حمله  شده و یا برداشت اشتباهی صورت گیرد. بیان انتقادات، می‌‌تواند در راستای تغییر کادر  فنی و یا مشاوره‌‌های فنی و  غیرفنی  جهت اصلاح و   پیشرفت باشد. امیدوارم تا  بیش  از این دیرنشده، این سکوت  شکسته و  چاره‌ای   برای نجات تیم‌های شیرازی اندیشیده شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی