[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

در جلسه غیرعلنی مجلس مطرح شد: مذاکرات رو به پیشرفت است، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به صحبت‌های وزیر خارجه در جلسه غیرعلنی مجلس درباره مذاکرات وین گفت: در این جلسه وزیر خارجه ضمن تأکید بر اینکه باید طرف‌های مقابل تضمین‌های لازم را برای اجرای تعهداتشان بدهند، به این موضوع هم اشاره داشت که مذاکرات رو به پیشرفت و جلو است.
سیدنظام موسوی در گفت و گو با ایسنا، در توضیح نشست غیرعلنی مجلس برای بررسی آخرین تحولات در مذاکرات وین با حضور وزیر خارجه گفت: وزیر خارجه درباره موضوعات مختلف حوزه سیاست خارجی به ویژه بحث مذاکرات هسته ای توضیحات مفصلی ارائه کرد. وی این موضوع را بیان داشت که روند مذاکرات ادامه دارد، منتها تأکید طرف‌های مذاکره کننده ایران این است که طرف مقابل تضمین‌های لازم در اجرای تعهداتش بدهد. این تضمین‌ها شامل تضمین‌های حقوقی، سیاسی و اقتصادی است.
وی با بیان اینکه طرف ایران دنبال این است که حداکثر تضمین‌ها را اخذ کند، افزود: طبق توضیحات وزیر خارجه در ابتدای مذاکرات طرف‌های مقابل به ویژه آمریکایی‌ها دنبال این بودند که تا حد امکان زیر بار تعهدات نروند؛ منتها زمانی که جدیت و پیگیری ایران را دیدند، آنها هم به تدریج برخی تعهدات و ضمانت‌های ما را پذیرفتند. به خصوص با توجه به تجارب گذشته به این نتیجه رسیدند که حرف ایران حق است. موسوی افزود: تیم مذاکره کننده ایرانی به دنبال این است که ضمانت‌ها را دنبال کند؛ به خصوص در مواردی که به حوزه‌های اقتصادی و مباحث تجاری برمی‌گردد. برای ما مهم است اگر ما تعهدی را پذیرفتیم و اگر روابط تجاری و مالی ما با شرکت‌های بین المللی انجام شد، کشورهای دیگر هم به نحوی رفتار کنند که با تکانه‌های سیاسی و عهدشکنی‌های بعدی احتمالی از سوی آمریکا و هر کشور دیگر شرکت‌ها دچار مشکل نشوند.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: آقای امیرعبداللهیان به این موضوع هم اشاره داشت که در حوزه ضمانت‌های حقوقی تلاش تیم مذاکره کننده این است که پارلمان‌های کشورهای طرفین به نحوی در مسئله مذاکرات و روند معاهدات درگیر باشند و در کشورها اجماعی حاکمیتی برای توافق و تعهدات شکل بگیرد.
وی با اشاره به صحبت‌های نمایندگان مجلس در جلسه غیرعلنی، گفت: نمایندگان مجلس دغدغه‌ها و مطالب و نکاتی داشتند که بعد از طرح آن رئیس مجلس به جمع بندی نهایی پرداخت. جمع بندی آقای قالیباف و نمایندگان بر این اساس بود که مجلس از کلیت مذاکرات در چهارچوب سیاست‌های کلی نظام، منافع ملی و مصالح مردم حمایت می‌کند، منتها تأکید مجلس بر این است که حتماً باید تعهدات پذیرفته شده در مذاکرات متقابل و متوازن باشد.
وی گفت: تأکید دیگر در مجلس این است که هر نوع معاهده و توافق باید مابه‌ازای اقتصادی برای مردم و کشور داشته باشد. دلیل ورود ما به مذاکرات ایجاد نوعی گشایش در حوزه‌های اقتصادی و معیشتی است و هر توافقی باید مابه‌ازای اقتصادی و معیشتی داشته باشد.
موسوی درباره اینکه آیا موضوعی در خصوص زمان نهایی برای رسیدن به توافق مطرح شد، گفت: وزیر خارجه زمانی را برای نهایی شدن مذاکرات اعلام نکرد؛ چون مذاکرات در جریان است و ما اصرار و تأکیداتی داشته و طرف مقابل هم باید این موضوعات را بپذیرد و در نهایت به نقطه اشتراک برسیم. به همین دلیل هنوز نقطه نهایی مشخص نشده است. ولی در نهایت طبق صحبت‌های وزیر خارجه مذاکرات رو به پیشرفت و رو به جلو است.
وی ادامه داد: آقای امیرعبداللهیان در گزارش خود به تحریم اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی که تحریم شده‌اند، اشاره کرد و گفت «آمریکایی‌ها اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی را طی زمان‌های مختلف تحریم کرده‌اند؛ لذا یکی از محورهای جدی در مذاکرات، رفع تحریم افراد کلیدی است؛ به ویژه افراد و اشخاصی که در اقتصاد و معیشت مردم می‌توانند نقش داشته باشند.»
موسوی همچنین گفت: وزیر خارجه در توضیحات خود گفت «تیم مذاکره کننده ایرانی در جریان مذاکرات دنبال این است که پارلمان‌ کشورها درگیر این مسئله شوند». با توجه به اینکه زیرساخت حقوقی هر کشور توسط پارلمان‌ها ایجاد می‌شود، مجلس شورای اسلامی هم بر همین مبنا سال گذشته قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را در مجلس تصویب کرد که مبنایی برای مذاکرات جدید شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی