[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

هم‌افزایی برای مهندسی ارزش، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
سی و یکمین نشست تخصصی کمیسیون فنی و عمرانی شهرداری‌های کلان‌شهرهای کشور به میزبانی شیراز برگزار شد. این مراسم صبح سه‌شنبه ۱۷ اسفندماه با حضور دبیرکل مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران، رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار کلان‌شهر شیراز و جمعی از معاونان و مدیران شهری با همراهی اصحاب رسانه در هتل هما شیراز برگزار شد.
 اهمیت ظرفیت‌های مهندسی در حوزه عمران
شهردار شیراز در سی و یکمین نشست تخصصی کمیسیون فنی و عمرانی کلان‌شهرها یکی از موضوعات جدی در حوزه عمرانی در شهرداری‌ها و ظرفیت آنها را بحث مهندسی مدیریت ساخت دانست. مهندس سید احسان اصنافی در این نشست که به میزبانی کلان‌شهر شیراز برگزار شد، گفت: اداره علمی حوزه‌های عمرانی نیز در همین بحث می‌گنجد. حوزه مهندسی ارزش، حوزه‌های مهندسی ساخت، تحلیل سازه ها، حسابداری عمرانی و دیگر حوزه‌ها ۹۰ درصد حوزه عمرانی ما را پوشش می‌دهد. وی افزود: با این ظرفیت ایجاد شده امید است که بتوان به نتایج کاربردی رسید. انتقال تجربیات حرف اول را در حوزه عمرانی می‌زند که این نشست با همین هدف برگزار شده است. شهردار شیراز با اشاره به تأثیر بازدیدها از پروژه‌های عمرانی دیگر شهرها در انجام پروژه‌های بزرگ، بیان کرد: با بازدید از یکی از شهرهای خیلی کوچک، پروژه‌های خیلی ویژه و کاربردی را مشاهده کردیم که با ارتباط با طراح، اجرای آن در شیراز برنامه ریزی شد. خیلی از پروژه‌های شهرها از تبادل اطلاعات و تجربه‌های عمرانی دیگر شهرها اجرایی شده است.
 اجرای پروژه مطلوب بر اساس تحلیلگری
رئیس شورای شهر در ادامه این نشست با اشاره به اشتراک نظرهای کلان‌شهرها، گفت: کلان‌شهرها اشتراکات زیادی دارند اما مهم‌ترین تفاوت آنها در حوزه شهری نوع شهروندان و تفاوت فرهنگی است که این اصل باید در حوزه عمرانی و انجام پروژه‌ها نیز مورد توجه قرار گیرد. مهدی طاهری با بیان اینکه مهندسان بیشتر به سمت پروژه محوری می‌روند، افزود: این یک خطا برای مهندسان است. مبنای یک عملیات خوب اطلاعات درست است. بدون اطلاعات کافی و خوب، یک عملیات خوب انجام نمی‌شود؛ بنابراین باید تحلیلگری انجام شود. وی خاطرنشان کرد: برای مسئله محوری باید تحلیل خوبی داشته باشیم. تمام مسائل در تمام حوزه‌ها نیازمند تحلیلگری است. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به شاخص‌های شهرسازی و مدیریت شهری، بیان کرد: شاخص‌ها می‌توانند واحد نباشند. در شهری که بناهای تاریخی دارد، با شهری که بنای تاریخی ندارد این شاخص‌ها متفاوت است؛ بنابراین چنین نشست‌هایی باید برای کنترل هزینه‌ها و عدم هدر رفتن منابع به سمت تثبیت شاخص‌ها برود.
 روزمرگی به کاهش خلاقیت انجامیده است
احسان متولیان، دبیرکل مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران نیز در این نشست گفت: روزمرگی در شهرداری‌ها سبب کاهش خلاقیت و اجرای ایده‌های جدید شده است.
وی با اشاره به لزوم اجرای ایده‌های جدید در کشور، متذکر شد: به دلیل نگاه مدیریت‌های پیشین، مردم در شهرها آسیب دیده‌اند. مردم باید لذت خدمات‌رسانی در شهرها، به ویژه شهرهای محروم را بچشند. باید طرح‌های عمرانی اولویت بندی شود و با پیوست فرهنگی به سمت محرومیت زدایی و رفع نیاز مردم برویم. متولیان با تأکید بر جذب مشارکت مردمی، خاطرنشان کرد: با مشارکت‌های مردمی دست شهرداری‌ها نیز برای اجرای پروژه‌ها باز می‌شود.
 هم‌اندیشی برای هم‌افزایی
رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر شیراز نیز در ادامه این نشست گفت: این نشست فرصت مناسبی برای هم‌افزایی فکری و عملیاتی برای اقدامات کلان‌شهرهاست. علیرضا اسکندری با تأکید بر لزوم روحیه جهاد و خدمت رسانی در مسئولان برای ارائه خدمات افزود: نتیجه چنین نشست‌هایی باید اقدامات مهم و بزرگی توسط شهرداری باشد و با خروجی کار، پروژه‌های بزرگی به ثمر بنشیند. وی یکی از معضلات اصلی شهرداری‌ها را افزایش هزینه‌ها خواند و تصریح کرد: وجود تورم سبب کند شدن روند پروژه‌های عمرانی شده است. شهرداری‌ها باید توجه کنند که اجرای پروژه‌های عمرانی درآمدزا باشد. اجرای پروژه‌ها خدمت رسانی ایجاد می‌کند، اما شهرداری‌ها باید بتوانند از این پروژه‌ها درآمد کسب کنند. رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر شیراز متذکر شد: توجه به محیط زیست به عنوان امانت آیندگان در انجام پروژه‌های عمرانی لازم و ضروری است. برای انجام پروژه‌ها باید تمامی جوانب در نظر گرفته شود تا آسیبی به محیط زیست وارد نشود. اسکندری ابراز کرد: یک جهش بزرگ عمرانی در سال ۱۴۰۱ در شیراز عملیاتی می‌شود. بودجه شهرداری شیراز با رشد ۲ و نیم برابری نوید از خدمت رسانی بیشتر به مردم شهر می‌دهد. شورای شهر شیراز به دنبال یک جهش عمرانی بزرگ در شیراز است که شهرداری باید در این راستا خدمت‌رسانی و برنامه‌ریزی کند.
وی یادآور شد: نگاه یک جانبه به توسعه شهری یکی از مشکلات کلان‌شهرهاست. برای توسعه نیازمند توسعه همه‌جانبه‌ای هستیم که در کنار کارهای سخت‌افزاری، محرومیت‌زدایی، توسعه گردشگری و... را نیز به همراه داشته باشد.
 هم‌افزایی در حوزه فنی و عمرانی
معاونی فنی و عمرانی شهرداری شیراز نیز در حاشیه این نشست، با اشاره به فعالیت‌های مختلف در کلان‌شهرهای کشور گفت: برگزاری چنین نشست‌هایی سبب تبادل اطلاعات و تجربه‌ها و از همه مهم‌تر هم‌افزایی در حوزه فنی و عمرانی می‌شود. محمد امین هدف اصلی برگزاری این نشست‌ها را هم‌افزایی بین کلان‌شهرها عنوان کرد و افزود: این هم‌افزایی از اتلاف وقت و هزینه در کسب تجربه‌ها جلوگیری می‌کند. این مجمع بین قسمت‌های مختلف شهرداری که حوزه‌های یکسانی دارند، ارتباط برقرار می‌کند. در حوزه فنی عمرانی مسائلی مانند انجام پروژه‌های عمرانی، نهضت آسفالت و... است که با هم هماهنگ می‌شود و تجربه‌ها و اطلاعات خود را به اشتراک می‌گذارند تا تجربه‌های بد تکرار نشود و هزینه‌ها مدیریت شود. وی تأکید کرد: پروژه‌های کاربردی خوب در تمام کلان‌شهرها اجرایی می‌شود و مجمع کلان‌شهرها روی اجرای پروژه‌های بزرگ مشترک مثل مترو نظارت می‌کند. امین در نظر گرفتن تفاوت فرهنگی در اجرای پروژه‌ها را از الزامات خواند و گفت: پروژه‌هایی مانند مترو و کمربندی‌ها در تمام شهرها مشترک است و تفاوت فرهنگی، چندان در اجرای آنها تأثیر ندارد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی