[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

مشکلات سریالی کارخانه سیمان آباده پایانی ندارد، روزنامه شیراز نوین

 کریم آمالی- گروه شهرستان‌ها- آباده
جلسه ویژه کارگروه اقتصادی قرارگاه صاحب الزمان(عج) ناحیه سپاه آباده، با موضوع بررسی و رفع مشکلات کارخانه سیمان آباده برگزار شد. این جلسه با حضور فرماندار، فرمانده ناحیه سپاه آباده، رئیس اداره کار، نماینده کارگران این کارخانه، نماینده سهامداران و با هدف بررسی و رفع مشکلات این کارخانه، خصوصاً مشکلات کارگران این کارخانه برگزار شد. فرمانده ناحیه مقاومت سپاه آباده در این رابطه اظهار داشت: رئیس و مسئولان این کارخانه باید پاسخ‌گوی کارگران و افکار عمومی جامعه باشند. این کارخانه ادعا می‌کند بدهکاری بسیاری دارد و به همین دلیل حقوق معوقه کارگران پرداخت نشده؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهد در سه ماه اخیر این کارخانه 30میلیارد فروش داشته است؛ پس چرا معوقات کارگران پرداخت نشده است؟ سرهنگ قره خانی در ادامه گفت: بعضی کارگران این کارخانه هنوز 6 ماه حقوق معوقه دارند؛ آیا رئیس کارخانه هم حقوق معوقه ای دارد؟ رئیس کارخانه را برای پاسخ‌گویی در این جلسه دعوت کردیم اما در جلسه حاضر نشد. او باید پاسخ‌گوی این وضعیت باشد و تکلیف کارگران را مشخص کند. ادامه این رویه می‌تواند منجر به آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی شود.
نماینده اداره صمت در این جلسه گفت: باید به این کارخانه کمک کنیم تا مشکلات خود را حل کند. تعطیلی کارخانه به نفع هیچ‌کس نیست و مشکلی را برطرف نمی‌کند. در کارگروه رفع موانع تولید مصوب شد که جهت افزایش سرمایه و برون رفت کارخانه از مشکلات، بانک توسعه 4میلیارد و یک بانک دیگر 10میلیارد وام دهد؛ اما از وام خبری نشد.
فرمانده سپاه آباده در پاسخ به این مسئله گفت: این مصوبه در صورتی باید اجرا می‌شد که کارخانه معوقات حقوق کارگران را پرداخت می‌کرد. وقتی این کار را انجام نداده است، چرا باید حمایت شود؟ خود این کارخانه تولید و فروش دارد و می‌تواند از محل فروش محصولات حقوق و معوقات حقوق کارگران را بدهد.
قره خانی در ادامه گفت: سؤال اصلی کارگران و سهامداران نیز همین است؛ چرا در آمار‌های این کارخانه مغایرت وجود دارد؟ من از فرماندار درخواست دارم که دستور حسابرسی از این کارخانه را صادر نماید. اصلاً چرا دفتر این کارخانه در تهران است و در آباده نیست؟ در کارخانه ای با این همه معضل، مدیر پروازی معنا ندارد. وی افزود: کارخانه‌ای که هم هفت ‌ماه حقوق کارگران را پرداخت نکرده، هم به دولت بدهی دارد و سودی نیز به سرمایه‌داران پرداخت نمی‌کند، دیگر چه توجیهی برای 
حمایت دارد؟
خانم فرخی، نماینده سهام‌داران این کارخانه نیز گفت: علاوه بر کارگران، حق سهام‌داران این کارخانه نیز ضایع شده است. ارزش سهم هر روز کمتر می‌شود و به سهامداران ظلم می‌شود. این سرمایه در هر بخش دیگری سرمایه گذاری می‌شد امروز ارزش بیشتری داشت. مدیر کارخانه ادعا می‌کند کارخانه ورشکسته است، پس ادامه این روند برای سرمایه گذاری اصلاً مناسب نیست. مدیر کارخانه به علت مدیریت غلط باید از کار برکنار شود. در ادامه جلسه، نیک مرام فرماندار آباده گفت: در پایان این هفته جلسه ای با مدیرعامل کارخانه، نماینده کارگران و مسئولان ادارات ذی‌ربط برگزار و تعیین تکلیف می‌کنیم.
لازم به ذکر است که چند ماه قبل با رسانه ای شدن سخنان حجت الاسلام و المسلمین حاج سیدحسن موسوی خراسانی در خطبه‌های نماز جمعه و تشکیل کارگروه رفع موانع تولید استان در آباده، قرار شد مشکلات این کارخانه رفع شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی