[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

سرمایه‌گذاری قربانی بوروکراسی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیریت درآمدهای شهرداری شیراز، سرمایه گذاری در بافت فرسوده و ناوگان حمل و نقل عمومی، تخصیص اوراق مشارکت توسط دولت و در نهایت احداث بزرگ‌ترین باغ خاورمیانه از مهم‌ترین موضوعاتی بود که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورای اسلامی شهر شیراز به آنها اشاره کرد.
 شورا در عوارض سالانه دخل‌وتصرف ندارد
ابراهیم حسینی صبح سه شنبه 17 اسفندماه در نشست خبری تخصصی با اصحاب رسانه به تشریح جزئیات لایحه بودجه شهر شیراز در سال آینده پرداخت و اظهار داشت: بودجه مصوب سال ۱۴۰۰، شش‌هزار و ۱۰۰میلیارد بوده است که در متمم به ۹هزار و ۲۷۴میلیارد رسیده، اما بودجه سال آینده به ۱۵هزار و ۳۸۵ رشد یافته است. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر با تشریح جزئیات بودجه گفت: یک بخش از بودجه تأمین درآمد از طریق عوارض است که به عوارض سالانه و ساختمانی و... تقسیم می‌شود. سهم عوارض در بودجه سال آینده ۵۸۰۰میلیارد است که نسبت به سال قبل ۲هزار میلیارد افزایش داشته است و شورا در عوارض سالانه دخل و تصرف ندارد و سازوکار آن را دولت مشخص می‌کند. وی با بیان اینکه یک بخش از درآمد بودجه از محل مالیات است، افزود: با رایزنی‌های انجام‌شده پیش‌بینی می‌شود که در بودجه مالیات ۲ برابر شود. این رقم پارسال ۹۰۰میلیارد بوده که به ۱۸۰۰میلیارد ارتقا یافته است.
 ۴هزار میلیارد فروش املاک داریم
حسینی با بیان اینکه درآمدهای شهرداری همه پول نیست، افزود: گاهی ممکن است زمین یا ملک باشد که اینها بودجه غیرنقدی است و در بودجه ۱۴۰۱ تقریباً ۴هزار میلیارد فروش املاک داریم. وی با بیان اینکه یک قسمت از بودجه تسهیلات بانکی است، بیان کرد: این قسمت پارسال هزارمیلیارد بوده و در بودجه جدید ۸۰۰میلیارد تومان شده؛ یعنی سهم تسهیلات بانکی کم شده است. حسینی با بیان اینکه یک بخش از بودجه اوراق مشارکت است که در بودجه جدید ۱۵۰۰میلیارد است، افزود: وابستگی بودجه به اوراق سال گذشته ۲۰ درصد بوده و در بودجه جدید ۱۵ درصد شده است؛ به عبارتی وابستگی به منابع بانکی کمتر شده است.
 حفاظت از ریه‌های شیراز
وی با بیان اینکه سهم ستاد باغات ۱۲۰میلیارد بوده که هزارمیلیارد شده است، افزود: درآمد این بخش تنها صرف خود باغات می‌شود تا ریه‌های شهر حفظ شود‌. وی در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره بودجه باغات شیراز افزود: برای نخستین بار بودجه هزارمیلیاردی پیش‌بینی کردیم و امیدواریم که پشیمان نشویم؛ شهرداری و شورا ایجاد باغات تخصصی بانوان، کودکان اوتیسمی و تاریخی را در دستور کار دارد اما غیر از باغات قصردشت است. حسینی با بیان اینکه اگر بتوانیم باغات را تملک کنیم، می‌خواهیم بزرگ‌ترین باغ خاورمیانه را ایجاد کنیم، افزود: از مجموعه باغات این امر رخ می‌دهد که بهره‌برداری عمومی نیز می‌شود؛ اما این موضوع در حال مطالعه و یک صحبت کلی است. به همین منظور بودجه را چندین برابر کردیم. عضو شورای شهر شیراز درباره سهم بانوان از بودجه نیز گفت: ۱۲.۵میلیارد برای باغات بانوان، ۱۵میلیارد برای ورزش بانوان و ۸میلیارد نیز برای طرح خانواده متعالی در نظر گرفته شده اما بودجه‌های غیرمستقیم دیگری هم برای این حوزه در نظر گرفته شده است.
 اهمیت نوسازی زیرساخت‌های شهری
حسینی با بیان اینکه بابت فعالیت‌هایی که در شهر می‌شود در سال ۱۴۰۱ دولت ۴۸۵میلیارد تومان به شهرداری شیراز می‌دهد، بیان کرد: شهرداری هم باید همین میزان را بگذارد و اقساط وام بدهد که مترو، اتوبوس‌ها و بافت فرسوده برای هزینه‌کرد این بودجه تعریف شده است. حسینی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی درباره عوارض نوسازی تاکنون سنتی و کاغذی بوده است، گفت: سامانه املاک که به‌روزآوری شده، برای این منظور در نظر گرفته شده و امیدواریم این عوارض بیشتر شود و پیش‌بینی این است که در سال آینده این درآمد بیشتر شود.
 شیراز گران اداره می‌شود
حسینی با بیان اینکه هزینه در بخش عمرانی را سرمایه‌گذاری می‌دانیم، تأکید کرد: اینکه شهر دارد گران اداره می‌شود، درست است، اما نگاه به بودجه عمرانی سرمایه‌گذاری است.
حسینی با بیان اینکه در حال آماده کردن زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری هستیم، افزود: بوروکراسی اداری بیش از ۲ سال وقت سرمایه‌گذار را می‌گیرد که این سرعت را کند می‌کند و در حوزه شهرداری مصمم هستیم این را حل کنیم؛ چون بزرگ‌ترین مانع سرمایه‌گذاری در شهر را بوروکراسی می‌دانیم. حسینی با بیان اینکه ۵۲۵میلیارد برای محرومیت‌زدایی شهر شیراز در نظر گرفته شده است، گفت: ۲۲۵میلیارد هزینه زیرساختی و ۳۰۰میلیارد نیز در حداقل ۲۲ محله محروم هزینه می‌شود؛ چون در شورای ششم محرومیت‌زدایی را به‌صورت محله‌ای دنبال می‌کنیم و معتقدیم که این پول را شهردار منطقه نباید در جای دیگری هزینه کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی