[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۱
  • دوره جدید

کمبود ویتامین ب۱۲ چه بلایی سرتان می‌آورد، روزنامه شیراز نوین

محققان می‌گویند کمبود ویتامین ب۱۲ با کوچک شدن مغز، بروز مشکلات مرتبط با تفکر و مهارت‌های حافظه و ابتلا به افسردگی ارتباط دارد.
به گزارش بهداشت نیوز، تحقیقات نشان می‌دهد مشکلات مربوط به تفکر و مهارت‌های حافظه می‌تواند نشان دهنده کمبود ویتامین B۱۲ باشد. افراد مبتلا به کمبود ویتامین B۱۲ ممکن است حافظه بدی برای ثبت رویدادها و ایده‌ها داشته باشند.
مطالعات اخیر نشان می‌دهد که حدود ۱۲.۵ درصد از افراد بالای ۵۰ سال، کمبود ویتامین B۱۲ دارند. سایر علائم شایع‌تر کمبود ویتامین B۱۲ شامل احساس خستگی، ضعف عضلانی و یبوست است.
کمبود ویتامین B۱۲ با کوچک شدن مغز نیز مرتبط است 
نتیجه یک مطالعه روی ۵ هزار و ۲۹۰ نفر در ایرلند نشان داد که کمبود ویتامین B۱۲ با کوچک شدن مغز نیز مرتبط است. این مطالعه نشان داد همراه با کمبود ویتامین ب۱۲،  ۱۴ درصد از افراد مورد بررسی، کمبود فولات نیز  داشتند.
تعداد بسیار کمی ‌از افراد در این مطالعه برای رفع این کمبود از مکمل‌ها استفاده می‌کردند. ویتامین B۱۲ و فولات هر دو برای عملکرد عصبی، سلامت مغز و دی ان ای حیاتی هستند. این کمبودها را به راحتی می‌توان با رژیم غذایی یا مصرف مکمل‌ها برطرف کرد.
منابع غذایی خوب ویتامین B۱۲ شامل ماهی، مرغ، تخم مرغ و شیر کم چرب است. غلات نیز حاوی ویتامین B۱۲ هستند.پروفسور «آن مولای»، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت که میزان کمبود ویتامین B۱۲ در افراد مسن، گیاه‌خوار، سیگاری یا افرادی که مشکلات گوارشی خاصی مانند بیماری کرون دارند، بیشتر است.
کمبود ویتامین B۱۲ با افسردگی مرتبط است
علائم معمول افسردگی شامل خلق و خوی ضعیف، از دست دادن انرژی و مشکلات تمرکز است.
در واقع، یک مطالعه نشان داده است، خطر ابتلا به افسردگی مالیخولیایی در افرادی که کمبود ویتامین B۱۲ دارند، سه برابر بیشتر است. افسردگی مالیخولیایی نوعی ناراحتی روحی است که در آن، فرد مبتلا، احساس غم و ناامیدی شدید دارد و ابعاد مختلف زندگی وی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. مالیخولیا و افسردگی مالیخولیایی موجب تغییر خلق‌وخو و رفتار در افراد درگیر با این مشکل می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی